당신은 주제를 찾고 있습니까 “na ilu letnich oponach można jeździć w niemczech – Po co zmieniać opony na letnie? A może jeździć ciągle na zimówkach?“? 다음 카테고리의 웹사이트 you.future-user.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://you.future-user.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam 이(가) 작성한 기사에는 조회수 169,843회 및 좋아요 11,896개 개의 좋아요가 있습니다.
Table of Contents
na ilu letnich oponach można jeździć w niemczech 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 Po co zmieniać opony na letnie? A może jeździć ciągle na zimówkach? – na ilu letnich oponach można jeździć w niemczech 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Po co zmieniać opony na letnie? A może jeździć ciągle na zimówkach? Jesteście tego pewni? Jeżeli nie, to może warto przemyśleć dokładnie sprawę a dzisiaj powiem wam, co ja uważam na temat zmiany opon.
WSPÓŁPRACA
[email protected]
Dajcie znać jak się podobało!
Link Konkursowy: https://na.allegro.pl/opony_letnie
Link do naszej strony konkursowej: https://konkurs.m4k.pl/konkurs/2
Wbijajcie na FB naszego Warsztatu
———————————————————————
https://www.facebook.com/m4kwarsztat/
———————————————————————
Zestawy allegro:
Opony na raty 0%
https://na.allegro.pl/opony_na_raty
meble warsztatowe których się nie powstydzimy 🙂
——————————————
http://fastservice.pl
——————————————
Link do sklepu z nieśmiertelnymi narzędziami z marki Rooks Garage
———————————————–
https://na.allegro.pl/simitec
———————————————–
Patronite To dzięki temu że Wy się dokładacie możemy realizować coraz to śmielsze projekty tak więc masz ochotę wesprzeć rozwój kanału i doceniasz nasz wkład wbijaj na i zostań patronem 🙂
——————————————————————
https://patronite.pl/Milosnicy4kolek
——————————————————————
SKLEP Z GADŻETAMI DLA MIŁOŚNIKÓW
————————————————————————————————
http://luckymotion.com.pl/51-milosnicy-czterech-kolek
————————————————————————————————
INSTAGRAM WBIJAJCIE
———————————————————————————–
https://www.instagram.com/milosnicy4kolek/
————————————————————————————
Wbijajcie na naszego FB
———————————————————————————–
https://www.facebook.com/milosnicy4kolek/
———————————————————————————–
Oraz nasz dostawca części używanych
————————————
http://panta.gda.pl
______________________
No i oczywiście zaglądajcie na Tune up
—————————————————————————————–
https://www.facebook.com/chiptuning.gdansk/?fref=ts
—————————————————————————————-
na ilu letnich oponach można jeździć w niemczech 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Obowiązek używania opon zimowych w Niemczech – zasady
Dopiero w 2010 roku doszło do uregulowania prawa. Od tego czasu niemieckie przepisy drogowe zakładają tzw. sytuacyjny obowiązek jazdy na oponach …
Source: www.oponeo.pl
Date Published: 9/18/2021
View: 3386
Obowiązek jazdy w oponach zimowych w Niemczech
Obowiązek jeżdżenia na oponach zimowych istnieje w Niemczech od 4 grudnia 2010 roku. Wcześniej w niemieckim Kodeksie Drogowym wniał tylko …
Source: hr-xp.com
Date Published: 10/7/2021
View: 1540
Opony zimowe w Niemczech. Czy są obowiązkowe?
Tłumaczymy kiedy w Niemczech należy wymienić opony na zimowe. W Niemczech nie istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe.
Source: polskiobserwator.de
Date Published: 6/1/2021
View: 9115
Opony zimowe w Niemczech. Sprawdź niemieckie przepisy
Jeżeli nie posiadasz opon zimowych w Niemczech i złapie Ciebie policja to grozi Tobie mandat. W sytuacji, gdy posiadasz opony letnie i jeździsz po lodzie …
Source: www.24opony.pl
Date Published: 11/14/2021
View: 3553
OPONY ILE LAT W NIEMCZECH
OPONY ILE LAT W NIEMCZECH: najświeższe informacje, zdjęcia, veo o OPONY ILE LAT W NIEMCZECH; Kiedy zakładamy zimowe opony w samochodzie?
Source: moto-wiadomosci.pl
Date Published: 11/6/2021
View: 2214
W Niemczech obowiązują już nowe przepisy dotyczące opon …
W Niemczech, inaczej niż w Austrii, gdzie opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia, ogumienie zimowe konieczne jest wtedy, …
Source: trans.info
Date Published: 10/28/2021
View: 7453
Prawda i mity na temat obowiązku używania opon zimowych …
W Niemczech nie ma ustawowego obowiązku wymiany opon na zimowe. Funkcjonuje tam jednak przepis, który mówi że każdy pojazd powinien być dostosowany do …
Source: poradnikprzewoznika.pl
Date Published: 12/26/2022
View: 261
Ile lat można używać oponę? – Opony.com.pl
Podobnie koło zapasowe, z którego po założeniu albo po krótkiej jeździe może “zejść” ciśnienie. Ponadto np. w Niemczech przyczepy, z którymi …
Source: www.opony.com.pl
Date Published: 8/24/2022
View: 4641
주제와 관련된 이미지 na ilu letnich oponach można jeździć w niemczech
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Po co zmieniać opony na letnie? A może jeździć ciągle na zimówkach?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

주제에 대한 기사 평가 na ilu letnich oponach można jeździć w niemczech
- Author: Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
- Views: 조회수 169,843회
- Likes: 좋아요 11,896개
- Date Published: 2018. 4. 20.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=1rDf_HYHAoI
Kiedy zmienić opony na letnie 2022 Niemcy?
Od kiedy opony letnie w Niemczech? Zmiana opon na letnie w Niemczech nie jest uregulowana prawnie. Generalnie u naszych zachodnich sąsiadów utarła się zasada „von O bis O – von Ostern bis Oktober”, czyli od Świąt Wielkanocnych do października.
Ile lat mogą mieć opony letnie w Niemczech?
Dopuszczany wiek opon określają odpowiednie normy prawne, a w przypadku Polski jest to norma PN-C94300-7. Co ciekawe, w jeśli chodzi o. Niemcy, za nowe uznaje się nawet 5-lenie opony, oczywiście jeśli przechowywane były w odpowiednich warunkach.
Kiedy zmienić opony na letnie 2022?
Ogólna zasada mówi wręcz, że powinniśmy wstrzymać się z wymianą opon aż do momentu, gdy średnia temperatura dobowa zacznie wynosić 7 (lub więcej) stopni Celsjusza, żeby uniknąć sytuacji, w której wrócą przymrozki.
Jak długo można jeździć na oponach w Niemczech?
W Niemczech nie ma ustalonego okresu, w którym obowiązuje jazda na oponach zimowych. Używanie opon zimowych jest natomiast obowiązkowe podczas zimowych warunków pogodowych (np. gołoledź, rozjeżdżony śnieg, błoto pośniegowe, ślizgawica lub oszroniona nawierzchnia).
Kiedy należy zmienić opony na letnie?
Najlepiej opony zimowe na letnie zmienić, kiedy w ciągu dnia temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. Wówczas mieszanka zimowa traci swoje właściwości i przestaje zapewniać optymalną trakcję. W cieplejszych warunkach najlepszym rozwiązaniem są opony letnie.
Jakie opony w Niemczech?
Dopiero w 2010 roku doszło do uregulowania prawa. Od tego czasu niemieckie przepisy drogowe zakładają tzw. sytuacyjny obowiązek jazdy na oponach z oznaczeniem M+S (Mud and Snow) w warunkach zimowych. Uwzględnia to zarówno ogumienie sezonowe, jak i opony całoroczne w Niemczech.
Czy można jeździć na 10 letnich oponach?
Jaki jest jednak okres przydatności opon? Okres użytkowania ogumienia nie powinien przekraczać 10 lat, nawet jeśli guma wydaje się w dobrym stanie, a bieżnik ma jeszcze rowki o dużej głębokości – przepisy wymagają zaledwie 1,6 mm, ale zaleca się wymianę przy 3-4 mm, ze względu na zachowanie na mokrej jezdni.
Kiedy opona jest stara?
Przyjmuje się, że opony są zdatne do użycia przez 10 lat od momentu rozpoczęcia eksploatacji (nie od daty produkcji). Dotyczy to jednak głównie ogumienia letniego, także terenowego i opon do aut użytkowych.
Czy warto kupić 5 letnie opony?
Wiek opony i sposób jej przechowywania nie ma wpływu na jej właściwości. To nieprawda. Ogumienie parcieje nawet gdy jest nieużywane. Nie powinno się kupować produktów starszych niż pięcioletnie, a najlepsze są te wyprodukowane maksymalnie rok wcześniej.
Kiedy zmienić opony na letnie marzec?
Eksperci zalecają, żeby używać w samochodzie letnich opon, kiedy temperatura wzrasta powyżej 7 st. Wtedy zimowa mieszanka traci swoje właściwości i przestaje zapewniać optymalną trakcję.
Czy trzeba zmieniać opony na letnie 2022?
Wymiana opon na letnie nie jest obowiązkowa i nie ma przepisów, które zabraniały by poruszania się latem na zimówkach. Konsekwencje jakie się z tym wiążą mogą być jednak opłakane w skutkach, dlatego nie warto ryzykować.
Jaki mandat za letnie opony?
Zgodnie z prawem jest to traktowane jak jazda bez ważnego przeglądu technicznego. Może to skutkować nałożeniem kary administracyjnej w wysokości 2 000 zł.
Czy w Niemczech jest obowiązek opon letnich?
Niemieckie prawo drogowe mówi, że kierowca jadący w warunkach zimowych na oponach letnich ryzykuję mandat w wysokości 60 euro i 1 punkt karny. Jeżeli jednak spowoduje utrudnienia w ruchu drogowym podlega karze grzywny w wysokości 80 euro i 1 punkt karny.
Czy można jeździć na oponach całorocznych w Niemczech?
Podobnie jest w Niemczech. Funkcjonuje tam sytuacyjny obowiązek posiadania opon zimowych. W momencie wystąpienia warunków zimowych należy mieć zamontowane odpowiednie opony (zimowe lub całoroczne posiadające oznaczenie M+S). Za sezon zimowy przyjmuje się okres od października do Wielkanocy.
Czy w Niemczech można jeździć latem na oponach zimowych?
Niemiecki kodeks drogowy nie przewiduje kar za jazdę latem na oponach zimowych, ale każdy kierowca musi wiedzieć, że opony zimowe wykonane są z miękkiego materiału, dzięki czemu zapewniają przyczepność na drogach zimą.
Jaki jest koszt wymiany opon w Niemczech?
Jeśli weźmiemy najpopularniejszy rozmiar 315/70 R 22,5 marki Michelin X Multi Z, to cena w Niemczech wynosi 560 euro za koło. Te same koła Bridgestone, Conti Goodyear, Fulda kosztują trochę mniej.
Czy można założyć różne opony na przód i tył w Niemczech?
Inne państwa europejskie, takie jak chociażby Niemcy, posiadają nieco odmienne przepisy dotyczące ogumienia w samochodach osobowych. W kraju tym zasadniczo dozwolone (choć niezalecane) jest używanie na jednej osi modeli różniących się głębokością i wzorem bieżnika, producentem czy składem mieszanki gumowej.
Czy można jeździć na oponach zimowych latem w Niemczech?
Niemiecki kodeks drogowy nie przewiduje kar za jazdę latem na oponach zimowych, ale każdy kierowca musi wiedzieć, że opony zimowe wykonane są z miękkiego materiału, dzięki czemu zapewniają przyczepność na drogach zimą.
Kiedy wymieniamy opony na zimowe w Niemczech?
W Niemczech sezon na opony zimowe uznaje się w okresie od października do Świąt Wielkanocnych – łatwo to zapamiętać po niemiecku: „O bis O”, czyli „Oktober bis Ostern”.
Obowiązek używania opon zimowych w Niemczech – zasady
Przeglądając fora dyskusyjne i strony poświęcone motoryzacji można trafić na informacyjny chaos. Część źródeł twierdzi, że jazda na oponach zimowych w Niemczech jest obowiązkiem, inne, że wręcz przeciwnie. Gdzie leży prawda? Zanim wjedziesz na autostrady u naszych zachodnich sąsiadów, przeczytaj artykuł i upewnij się, że nie otrzymasz mandatu.
W Europie od wielu lat trwa dyskusja nad obowiązkiem używania opon na warunki zimowe. Zwolennicy regularnych wymian przytaczają argumenty o bezpieczeństwie i lepszych parametrach, przeciwnicy wskazują na coraz łagodniejsze zimy i rozwijający się rynek opon całorocznych.
Niemcy – opony zimowe są obowiązkowe?
Zmiana opon na zimowe – ustawa, która jako pierwsza w Niemczech definiowała wymóg sezonowy, została wprowadzona już w 2006 roku. Weszły wtedy w życie przepisy zakładające obowiązek dostosowywania opon samochodu do panujących w sezonie warunków. Przepisy zostawiały jednak sporo niedopowiedzeń i nie definiowały w pełni, czym owe warunki są w rzeczywistości.
Dopiero w 2010 roku doszło do uregulowania prawa. Od tego czasu niemieckie przepisy drogowe zakładają tzw. sytuacyjny obowiązek jazdy na oponach z oznaczeniem M+S (Mud and Snow) w warunkach zimowych. Uwzględnia to zarówno ogumienie sezonowe, jak i opony całoroczne w Niemczech.
Obowiązek ten dotyczy sytuacji, gdy na drodze znajduje się:
Gołoledź.
Lód.
Szron.
Śnieg suchy.
Śnieg ubity.
Śnieg mokry.
Błoto pośniegowe.
Oznaczenie M+S nie zawsze wskazuje na oponę zimową. Obejrzyj krótki filmik i rozwiej wątpliwości:
Co w praktyce oznacza to dla kierowców?
Przepisy wciąż nie są do końca oczywiste i pozostawiają spore pole do interpretacji. Stały nakaz jazdy na oponach zimowych wciąż nie obowiązuje. Pewne jest jednak to, że jeśli prowadząc samochód, weźmiemy udział w wypadku, a nie będziemy mieli dostosowanego ogumienia do warunków panujących na drodze, to dostaniemy mandat. Dodatkowo, jeśli policjanci stwierdzą, że nasze opony nie nadają się do dalszej podróży, konieczne może okazać się holowanie na lawecie.
Większość autostrad i dróg krajowych jest jednak regularnie oczyszczana i odśnieżana. W takim przypadku nie musimy przejmować się patrolujących czujnym okiem policjantów.
Często powtarzanym mitem jest mandat za zaparkowany samochód na oponach letnich. Panuje przeświadczenie, że jeśli spadnie śnieg lub nastanie mróz, a nasz samochód będzie stał na nieodpowiednim ogumieniu, możemy otrzymać mandat od kontrolujących organów. Nie jest to prawdą. Niemieckie przepisy odnośnie sytuacyjnego obowiązku dotyczą tylko pojazdów uczestniczących w ruchu ulicznym.
Furtka dla ubezpieczycieli
W przypadku kolizji musimy liczyć się z dodatkowym problemem. Ubezpieczyciele chętnie wykorzystują panujące przepisy do niewypłacania odszkodowania. Jeśli do wypadku dojdzie w warunkach zimowych, a będziemy mieli opony bez oznaczenia M+S bądź znaczka alpejskiego (śnieżynka na tle trzech szczytów) ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia rekompensaty, i co gorsza, będzie miał do tego pełne prawo.
Obowiązek opon zimowych w Niemczech. Skąd inicjatywa?
Najbardziej znaczącym propagatorem obowiązku wymiany ogumienia jest doskonale znane wszystkim kierowcom, niemieckie stowarzyszenie ADAC, które już od początku wieku postulowało o zmiany przepisów.
Głównymi argumentami automobilklubu są:
Kierowcy wybierając opony sugerują się panującą pogodą , która potrafi się zmieniać w ciągu dosłownie kilku godzin. Modele przeznaczone na sezon zimowy są bardziej uniwersalne i zapewniają odpowiednie parametry w większej amplitudzie temperatur.
Niezliczone testy przeprowadzane przez ADAC potwierdziły większe bezpieczeństwo i lepszą przyczepność opon zimowych od letnich na zmrożonych i ośnieżonych nawierzchniach.
W latach poprzedzających wprowadzenie przepisów miała miejsce większa ilość prawnych potyczek dotyczących karania kierowców za brak zimowego ogumienia . Wszystko przez brak precyzyjnych przepisów dotyczących pogody.
Kiedy dochodziło do wypadków drogowych, rozpętywała się wojna z firmami ubezpieczeniowymi, które odmawiały wypłacania odszkodowania, zasłaniając się brakiem odpowiedniego ogumienia w danym samochodzie.
Celem zmiany przepisów było zminimalizowanie dylematów odnośnie stosowania ogumienia, które towarzyszyły kierowcom każdego roku.
Brak opon zimowych w Niemczech może być kosztowny
Wraz z wprowadzaniem nowych przepisów odnośnie braku odpowiedniego ogumienia, wzrosły kary za ich złamanie. Kierowca, który nie zastosował się do obowiązku wymiany opon, a na drodze zalega śnieg lub lód, musi liczyć się z karą w wysokości nawet 40-60 euro. Utrudnianie innym jazdy przez brak opon zimowych to mandat rzędu 80 euro.
Oprócz obowiązku używania opon zimowych kierowcy muszą pamiętać o stosownej głębokości bieżnika, która nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Bardzo łatwym sposobem na sprawdzenie pozostałej wielkości jest rozwiązanie z monetą. Wystarczy bilon 1 euro wetknąć w rowki bieżnika, jeśli jest on wyższy niż złoty rant monety, oznacza to, że opona nadaje się do użytku. ADAC zachęca jednak, by granica ta wynosiła minimum 4 milimetry.
Na szczęście przymuszenie do poniesienia większych kosztów to jedyny aspekt, nad którym ubolewają kierowcy. Prawie nikt nie kwestionuje zwiększenia bezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą jazda na oponach dostosowanych do panujących warunków.
To nie koniec zmian!
Niemcy są w większości zadowoleni z wprowadzonych nowelizacji. Problem polega jednak na zbyt małym respektowaniu obowiązujących norm. Żeby zmienić ten stan rzeczy, władze planują zwiększyć wysokość sankcji za nieprzestrzeganie przepisów. Ministerstwo Transportu zamierza podnieść dolny próg mandatu za niedostosowane do warunków ogumienie do 75 euro.
Dodatkowo opony ze znaczkiem M+S będą uznawane za zdatne do użytkowania w zimie tylko do 2024 roku. Po tym okresie, jedynym akceptowanym w warunkach zimowych ogumieniem, będzie to posiadające znaczek alpejski – 3PMSF.
Obowiązek zmiany opon nie dotyczy tylko segmentu aut osobowych. Planowane są również nowelizacje dotyczące flot towarowych, które do tej pory opony zimowe musiały posiadać tylko na osiach napędowych. Według nowych przepisów od 2020 roku opony zimowe obowiązkowe będą także na kołach sterujących.
Podążając śladem sąsiadów
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że najnowsze trendy, nie tylko motoryzacyjne, wędrują do nas z zachodniej części Europy. Czy obowiązek zmiany opon na zimowe obejmie także inne kraje Unii Europejskiej? Jest to wysoce prawdopodobne.
Coraz więcej państw decyduje się na ten krok, starając się zminimalizować ryzyko wypadków i kolizji spowodowanych nieodpowiednio dobranym ogumieniem. Pogoda bywa nieprzewidywalna, a kiedy chodzi o bezpieczeństwo nasze lub naszych bliskich nie warto ryzykować.
Zmiana opon na letnie w Niemczech
Osoby, które nie korzystają z opon całorocznych, co roku stają przed tym samym dylematem: kiedy zmieniamy opony na letnie w Niemczech?
Od kiedy opony letnie w Niemczech?
Zmiana opon na letnie w Niemczech nie jest uregulowana prawnie. Generalnie u naszych zachodnich sąsiadów utarła się zasada „von O bis O – von Ostern bis Oktober”, czyli od Świąt Wielkanocnych do października. Skąd to wynika?
Podczas gdy opony zimowe są lepsze od letnich w warunkach śliskiej nawierzchni i śniegu, opony letnie na ogół oferują większe bezpieczeństwo na mokrej i suchej nawierzchni w temperaturach powyżej około siedmiu stopni Celsjusza. Ponieważ w okresie od października do Świąt Wielkanocnych w naszych szerokościach geograficznych śniegu można się spodziewać w każdej chwili, utarło się, że w tym okresie jest bezpieczniej jeździć na oponach zimowych. Więcej odnośnie regulacji dotyczacych konieczności jazdy na oponach zimowych w Niemczech, znajedziecie tutaj: Opony zimowe w Niemczech – najważniejsze regulacje!.
Zmiana opon na letnie i co potem?
Po zmianie opon na letnie, należy sprawdzić ciśnienie w oponach na stacji benzynowej lub w domu, jeśli dysponujecie odpowiednim sprzętem. Pamiętajcie, aby przy okazdji sprawdzić również koło zapasowe. Informacje o tym, jak wysokie powinno być ciśnienie w oponach, można zazwyczaj znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub po wewnętrznej stronie drzwi.
Głębokość bieżnika dla opon letnich w Niemczech
Głębokość bieżnika opon letnich powinna wynosić w Niemczech co najmniej cztery milimetry – w żadnym wypadku nie może ona spaść poniżej ustawowej minimalnej głębokości bieżnika wynoszącej 1,6 milimetra. Według AvD (niemieckiego automobilklubu – dowiedz się więcej!) już w przypadku bieżnika wynoszącego 4 milimetry przyczepność opony może się znacznie pogorszyć na mokrej nawierzchni. W związku z tym zaleca się wymianę opon letnich od minimalnej głębokości bieżnika wynoszącej trzy milimetry, a w przypadku opon zimowych od minimalnej głębokości pozostałego bieżnika wynoszącej cztery milimetry.
Opony starsze niż osiem lat nie powinny być dłużej używane, radzi AvD. Oprócz tego opony nie powinny być starsze niż trzy lata w momencie zakupu. Data produkcji (numer DOT) może być odczytana na bocznej ścianie opony, wskazując tydzień kalendarzowy i rok.
Gdzie kupić w Niemczech opony letnie?
Jeśli zamierzacie kupić w Niemczech opony, to warto przejrzeć oferty w internecie. Te są z reguły najkorzystniejsze cenowo, a oprócz tego możecie je zakupić nie wychodząc z domu! Opony zostaną dostarczone pod drzwi Waszego mieszkania/domu. Oto warte uwagi sklepy internetowe, handlujące oponami w Niemczech:
lub w Polsce:
Warto porównać ceny wybranych modeli, aby znaleźć tą najkorzystniejszą ofertę!
Maksymalny wiek opony. Ile lat wytrzymują opony samochodowe?
Rok produkcji opony to istotna informacja przed dokonaniem zakupu zarówno nowego jak i używanego zestawu ogumienia. Warto pamiętać, że nawet kilkuletnia opona przechowywana w odpowiednich warunkach ma właściwości takiej, która dopiero wyjechała z fabryki. Taka opona może zostać założona nawet po 3 latach od produkcji i służyć tyle jakby wyprodukowano ją wczoraj. Dopuszczany wiek opon określają odpowiednie normy prawne, a w przypadku Polski jest to norma PN-C94300-7. Co ciekawe, w jeśli chodzi o. Niemcy, za nowe uznaje się nawet 5-lenie opony, oczywiście jeśli przechowywane były w odpowiednich warunkach. Ile więc lat wytrzymuje opona?
Ile lat wytrzymuje opona samochodowa
Najważniejszą kwestią mająca wpływ na czas życia nie tylko opon jest eksploatacja. Maksymalny wiek opony nie zależy tyle od daty produkcji, co od założenia jej na felgę samochodu. Sami producenci często udzielają gwarancji na swój produkt do 2 lat od założenia, a do 5 od daty produkcji. Kiedy zacząć myśleć o nowym komplecie?
Opony jak wszystko we wszechświecie ulegają również zwykłemu starzeniu, a tym samym niszczeniu. Najszybciej przebiega to z jasnych powodów w okresie eksploatacji, kiedy opona poddawana jest działaniu czynników fizycznych czy chemicznych. Materiał starzeje się, a bieżnik ściera. Maksymalny wiek opony zależy jednak od wielu czynników, nie tylko przebytych kilometrów. Ważna jest sposób przechowywania, użyta to wytworzenia mieszanka, przeznaczenie czy klasa jakościowa. Oczywiście istotną cechą jest sam producent. Inny maksymalny wiek opony dla podobnych warunków eksploatacji będą miały te wytworzone przez Michelin, a inne chociażby produkcji Bridgestone.
Ile wytrzymuje przeciętna opona, która jest używana w normalny sposób?
Nie więcej niż 10 lat, a wymianę zaleca się między 5 a 8 rokiem od pierwszych jazd.
Jak wygląda jazda na oponach 10 letnich?
Na pewno niebezpiecznie. Twarda guma to ryzyko wpadnięcia w poślizg nawet we względnie dobrych warunkach pogodowych, a mikropęknięcia powierzchni to praktycznie gwarantowane szybkie złapanie „kapcia”.
Wiek opony a bezpieczeństwo
Zarówno opony letnie, zimowe jak i całoroczne ulegają starzeniu nie tylko podczas jazdy. Przechowywanie opon przez długi czas to duża szansa na złapanie laczka wkrótce po ich założeniu i wyjechaniu na drogę. Szansa na taki scenariusz jest o wiele większa niż miałoby to miejsce w przypadku ciągłej eksploatacji. Widać to chociażby po awaryjności jakiej ulegają koła dojazdowe czy zapasowe. Trzymane przez długi czas w bagażniku i w ogóle nie używane opony, potrafią ulec awarii zanim zdąży się wypowiedzieć „wulkanizacja Luboń”. Opony rzadko eksploatowane, a założone na ciężkich pojazdach jak np. przyczepy czy kampery, potrafią odkształcać się natomiast w skutek siły działającej długotrwale na jeden punkt.
Nawet w przypadku regularnie eksploatowanych opon, wraz z czasem rośnie ryzyko awarii. Najszybciej uszkodzenia opony możemy spodziewać się na kompletach powyżej 5 lat od pierwszego użycia.
Wymiana opon z zimowych na letnie. Kiedy ją przeprowadzić?
Opony są jedynym punktem styku pojazdu z drogą. Ich stan i jakość mają bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa podróżujących, ponieważ od ich kondycji zależy przyczepność i długość drogi hamowania samochodu czy jednośladu. Mylą się, jednak ci, którzy uważają, że jazda na oponach zimowych latem jest mniej niebezpieczna niż w odwrotnej sytuacji. Takie działanie może sprawić, że narazimy się na ryzyko utraty zdrowia lub życia, bo jak wskazują dane ADAC droga hamowania ze 100 km/h na oponach zimowych latem jest nawet o 16 metrów dłuższa niż na letnich.
Obowiązek używania opon zimowych w Niemczech
Pokaż obraz w powiększeniu Zamknij
W Niemczech nie ma ustalonego okresu, w którym obowiązuje jazda na oponach zimowych.
Używanie opon zimowych jest natomiast obowiązkowe podczas zimowych warunków pogodowych (np. gołoledź, rozjeżdżony śnieg, błoto pośniegowe, ślizgawica lub oszroniona nawierzchnia).
Za opony zimowe uważa się już tylko opony oznaczone tzw. symbolem alpejskim – „Alpine-Symbol” (piktogram – płatek śniegu na tle trzech szczytów górskich). Po raz pierwszy ustalono więc minimalne wiążące wymagania w stosunku do sprawności opon zimowych na pokrytych śniegiem drogach. Symbol „alpejski” staje się tym samym znakiem jakości dla opon zimowych.
Okres przejściowy: opony M+S wyprodukowane do 31.12.2017 r. mogą w dalszym ciągu być używane do 30.09.2024 r. (również w warunkach zimowych).
Obowiązek jazdy w oponach zimowych w Niemczech
02.11.2021 09:30 (0 komentarzy)
Poruszanie się po drogach bez odpowiednich opon może doprowadzić do poważnych konsekwencji. W związku z tym w Niemczech obowiązuje ustawa o oponach zimowych (das Winterreifen-Gesetz). Opisuje ona sytuacje, w których należy posiadać opony zimowe. W przypadku niezastosowania się do przepisów, kierowcy grozi otrzymanie mandatu. Jeśli natomiast wydarzy się wypadek ze względu na posiadanie niewłaściwych opon, wtedy ryzykuje się utratę ochrony ubezpieczeniowej. Może być to potraktowane nawet jako czyn karalny, ze względu na stworzenie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje związane z jazdą na oponach zimowych w Niemczech. Zapraszamy do lektury.
Opony zimowe w Niemczech – regulacje prawne
Obowiązek jeżdżenia na oponach zimowych istnieje w Niemczech od 4 grudnia 2010 roku. Wcześniej w niemieckim Kodeksie Drogowym widniał tylko zapis, że pojazd musi być odpowiednio dostosowany do jazdy w warunkach zimowych. Wymienione było ogumienie oraz specjalny środek do spryskiwaczy szyb, zapobiegający ich zamarzaniu.
Obecnie obowiązująca ustawa mówi: „W przypadku gołoledzi, śliskości pośniegowej, brei śnieżnej czy śliskiej nawierzchni, pojazdy mechaniczne muszą używać opon, określonych w załączniku II nr. 2.2 rozporządzenia 92/23/EWG z dnia 31.03.1992 na temat opon samochodowych oraz ich montażu (ABl. L 129 z 14.5.1992, str. 95), znowelizowanego przez rozporządzenie 2005/11/EG (ABl. L46 z 17.2.2005, str. 42).
Co ważne, od stycznia 2018 roku weszła w życie regulacja, zgodnie z którą za opony zimowe uznaje się wyłącznie te z symbolem góry i płatkiem śniegu. Akceptowane do tej pory opony z symbolem M+S (skrót od „Matsch” i „Schnee” – oznaczających śnieg oraz breję śnieżną), nie są w związku z tym uznawane dłużej za opony zimowe. Do 30 września 2024 roku obowiązuje jednak okres przejściowy, kiedy to opony M+S mogą być używane jako zimowe.
Wspomniana ustawa dotyczy pojazdów mechanicznych. Zaliczają się do nich:
samochody osobowe,
samochody ciężarowe,
autobusy,
motory.
Opony zimowe obowiązują tylko wtedy, gdy ulice rzeczywiście pokryte są śniegiem czy lodem – a zatem – jeśli jest naprawdę ślisko. Zatem nie ma konkretnej daty, od kiedy dokładnie należy mieć zmienione opony. Jest to uzależnione od sytuacji.
W Niemczech sezon na opony zimowe uznaje się w okresie od października do Świąt Wielkanocnych – łatwo to zapamiętać po niemiecku: „O bis O”, czyli „Oktober bis Ostern”. W tym właśnie okresie z reguły mamy do czynienia z zimowymi warunkami na drogach.
Kto ponosi odpowiedzialność za posiadanie opon zimowych?
Odpowiedzialnym za dopełnienie obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych jest kierowca. To on ma obowiązek upewnienia się, czy pojazd ma założone opony zimowe, niezależnie od tego czy jest właścicielem, czy korzysta z pożyczonej maszyny. Tylko wtedy można nim jeździć w warunkach zimowych.
Obowiązek ten dotyczy też wszystkich turystów przyjeżdżających do Niemiec swoim samochodem. Oni również muszą używać opon zimowych, jeśli wymaga tego sytuacja. Przepisy nie dotyczą natomiast zaparkowanych samochodów.
Problemy z ubezpieczycielem w Niemczech w przypadku braku opon zimowych?
Jeśli wybierzecie się w zimie w trasę na oponach letnich, możecie stracić niektóre świadczenia, a w pewnych przypadkach grozi Wam ryzyko utraty ochrony ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wychodzi z założenia, że użytkowanie Waszego pojazdu stwarza pewne zagrożenie na drodze, ponieważ poruszając się w zimie na oponach letnich, niebezpieczeństwo się zwiększa.
Zazwyczaj w przypadku nie zastosowania się do przepisów dotyczących opon zimowych mówimy o domniemaniu zawinienia. Tylko w przypadku, jeśli kierowca absolutnie nie był w stanie przewidzieć niebezpieczeństwa sytuacji i jazda w oponach letnich nie miała żadnego wpływu na wypadek drogowy, nie zostanie on pociągnięty do współodpowiedzialności.
Problemy mogą też wystąpić z autocasco. Jeśli z powodu używania opon letnich dojdzie do wypadku, może to skutkować znacznym obcięciem świadczeń ze względu na rażące niedbalstwo (§ 81 VVG). Wtedy ubezpieczenie pokrywa z reguły tylko 50% szkody. W przypadku okoliczności łagodzących lub obciążających, wartość ta może się przesunąć w górę lub w dół. Najważniejsze, aby na drogach zachowywać zdrowy rozsądek i pamiętać o oponach zimowych. Wtedy wszystko będzie w porządku.
Opony zimowe w Niemczech. Czy są obowiązkowe?
12/09/2022 17:20
Przepisy drogowe w Niemczech: Opony zimowe w Niemczech. Czy są obowiązkowe? Wszystko co trzeba wiedzieć o wymianie opon na zimowe w Niemczech.
Opony zimowe w Niemczech. Czy są obowiązkowe?
Jedni mówią, że tak, inni, że nie. Tłumaczymy kiedy w Niemczech należy wymienić opony na zimowe. W Niemczech nie istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe. Jednak od 2010 roku, zgodnie z ustawą „w przypadku gołoledzi, śliskości pośniegowej, brei śnieżnej czy śliskiej nawierzchni, pojazdy mechaniczne muszą używać opon, określonych w załączniku II nr. 2.2 rozporządzenia 92/23/EWG z dnia 31.03.1992 na temat opon samochodowych oraz ich montażu (ABl. L 129 z 14.5.1992, str. 95), znowelizowanego przez rozporządzenie 2005/11/EG (ABl. L46 z 17.2.2005, str. 42).
Przez warunki zimowe rozumie się lód, gołoledź, suchy śnieg, ubity śnieg, błoto pośniegowe.
Ogólna zasada od października do Wielkanocy (od O do O) jest przybliżoną wskazówką, ale nie ma jednak znaczenia prawnego.
>>> Letni „czarny lód” na drogach. Niepozorne zjawisko stwarza śmiertelne zagrożenie dla kierowców
Rodzaj ogumienia
Od 2018 roku weszła w życie regulacja, zgodnie z którą za opony zimowe uznaje się wyłącznie te z symbolem góry i płatkiem śniegu. Akceptowane do tej pory opony z symbolem M+S (Mudd+Snow czyli Błoto+Śnieg) uważa się za odpowiednie do użytkowania w okresie zimowym do 20 września 2024 roku, jeżeli zostały wyprodukowane one do dnia 31 grudnia 2017 r.
Pojazdy z napędem na wszystkie koła a opony zimowe
Sam napęd na wszystkie koła nie wystarczy, aby być bezpiecznym na lodzie i śniegu. Przyczepność z napędem na wszystkie koła jest lepsza na śliskich drogach niż w przypadku pojazdów z napędem na przednie lub tylne koła, ale ta zaleta ma jednak swoje ograniczenia. Dodatkowo: napęd 4×4 nie pomaga podczas hamowania.
>>> Opony letnie w Niemczech. Czy są obowiązkowe?
Głębokość bieżnika
Chociaż w Niemczech obowiązuje minimalna głębokość bieżnikach w oponach 1,6 mm, zalecana jest głębokość nawet 4 mm w oponach zimowych. ADAC zaleca również wymianę „zimówek” najpóźniej po sześciu latach, ponieważ stają się wtedy bardzo twarde, przez co spada znacznie w niskich temperaturach ich „przyczepność”. Opony zimowe w Niemczech obowiązują na wszystkie koła pojazdu.
ZOBACZ Ile paliwa można trzymać w domu w Niemczech?
Całoroczne opony w zimie
Opony całoroczne uważane są także za opony zimowe w sensie prawnym, jeśli posiadają symbol „ Alpejski ” lub znak M+S (w okresie przejściowym, o którym mowa powyżej). Jeśli nie posiadają ww. oznaczeń nie są to opony całoroczne, ale letnie.
Jazda na oponach zimowych w lecie
Zgodnie z niemieckim prawem, nie jest zabronione w wyraźny sposób jazdy na oponach zimowych latem, generalnie można to robić. Nie jest to jednak rozsądne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Więcej na temat bezpieczeństwa jazdy na oponach zimowych latem można przeczytać TUTAJ.
Kary za nieprzestrzeganie przepisów
Niemieckie prawo drogowe mówi, że kierowca jadący w warunkach zimowych na oponach letnich ryzykuję mandat w wysokości 60 euro i 1 punkt karny. Jeżeli jednak spowoduje utrudnienia w ruchu drogowym podlega karze grzywny w wysokości 80 euro i 1 punkt karny.
Jakie pojazdy zwolnione są z tego obowiązku?
Od 1 lipca 2020 r. ciężarówki i autobusy muszą mieć opony zimowe nie tylko na osiach napędowych, ale i na skrętnych. Niemiecki wymóg obejmuje autobusy kategorii M2 i M3 oraz samochody ciężarowe kategorii N2 i N3.
Czy kierowcy w pojazdach zarejestrowanych w innych krajach podlegają także tym przepisom?
Według niemieckiego prawa ruchu drogowego (§ 2, lid 3 bis) każdy użytkownik niemieckich dróg podlega niemieckim przepisom.
Jakie skutki dla ubezpieczenia może mieć wypadek spowodowany na letnich oponach?
Pojazd nieprzystosowany technicznie do danych warunków atmosferycznych w razie wypadku może być przez jego firmę ubezpieczeniową ukarany według warunków umowy ubezpieczeniowej.
źródło: ADAC.de, PolskiObserwator.de
Opony zimowe w Niemczech. Sprawdź niemieckie przepisy
Kiedy zmienić opony zimowe w Niemczech? Ile kosztuje wymiana zimowych opon w Niemczech? To jedne z pytań, które zadają sobie często kierowcy, wybierający się do naszych zachodnich sąsiadów. Wiele różnych źródeł informacji wprowadza chaos. A jaka jest prawda? Sprawdź artykuł i dowiedz się, co powinieneś wiedzieć o podróżowaniu na oponach zimowych w Niemczech.
Obowiązek opon zimowych w Niemczech Najczęściej zadawane pytania? Czy w Niemczech trzeba mieć opony zimowe?
Opony zimowe latem w Niemczech – czy jest to dozwolone?
Opony zimowe Niemcy od kiedy? Być może zaskoczymy niektórych kierowców, ale u naszych zachodnich sąsiadów nie ma konkretnych zasad. Są to jedynie sytuacyjne przypadki. Oznacza to jedynie, że obowiązek jest wdrażany w przypadku konkretnych warunków, np. błoto pośniegowe, śnieg, gołoledź czy lód na drodze. To tak zwany obowiązek sytuacyjny. Ogólna zasada, czyli użytkowania opon zimowych od października do Wielkanocy jest jedynie wskazówką, lecz nie ma umocowania prawnego. Czas, w którym powinniśmy eksploatować zimówki w Niemczech to okres od października do Świat Wielkanocnych, czyli po niemiecku „O bis O”, czyli „Oktober bis Ostern”. Właśnie w tym czasie mamy najczęściej do czynienia z warunkami zimowymi.
Wyjątki od wymagań opon zimowych w Niemczech Każdy kierowca podróżujący do Niemiec powinien zwrócić uwagę na wyjątki co do zmian opon na zimowe. Wymóg dotyczący opon zimowych nie dotyczy m.in. następujących pojazdów: jednośladowe pojazdy silnikowe (np. motocykle);
Pojazdy użytkowe dla rolnictwa i leśnictwa;
zmotoryzowane wózki inwalidzkie określone w § 2 pkt 13 FZV.
Przepisy dotyczące jazdy po drodze z oponami zimowymi
Kara za brak opon zimowych w Niemczech Jeżeli nie posiadasz opon zimowych w Niemczech i złapie Ciebie policja to grozi Tobie mandat. W sytuacji, gdy posiadasz opony letnie i jeździsz po lodzie lub błocie pośniegowym możesz zapłacić 60 euro kary oraz otrzymać jeden punkt w rejestrze przestępców drogowych we Flensburgu. Co więcej, jeżeli przeszkadzasz innym użytkownikom drogi, możesz zapłacić 80 euro kary. W przypadku, gdy spowodujesz wypadek, możesz otrzymać mandat w wysokości nawet 120 euro!
Minimalna głębokość bieżnika opon zimowych w Niemczech Prawnie określona minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra dla opon zimowych. Jednak ze względu bezpieczeństwa ADAC zaleca co najmniej 4 milimetry. Wymiana opon zimowych w Niemczech ma odbyć się najpóźniej po sześciu latach użytkowania. Dzieje się tak, ponieważ mieszanka gumowa staje się wtedy tak twarda, co wpływa na spadek przyczepności w niskich temperaturach.
Jaki jest koszt wymiany opon w Niemczech? Sprawdź poniżej!
Ile kosztuje wymiana opon w Niemczech? W naszym pojeździe konieczna jest wymiana opon dwa razy w roku, jeśli posiadamy opony sezonowe. Pomimo rosnącej popularności opon całorocznych, kierowcy jednak w większości posiadają ogumienie sezonowe. Nie chcesz wracać do Polski, aby specjalnie wymienić opony? A może będzie to dłuższy pobyt u naszych zachodnich sąsiadów? Zapewne zastanawiasz się, jakie są koszty zmiany opon w Niemczech? Koszt wymiany opon bez felg w Niemczech Opona bez systemu TPMS od € 20 do € 35 € (w przypadku 4 opon 80 do 140 €)
Opona wraz z systemem TPMS od 54 do 58 € na (w przypadku 4 opon od 216 € do 232 €) Koszt wymiany opony z felgami w Niemczech 7 do 15 € za oponę (w przypadku 4 opon od 28 do 60 €)
17 do 38 € za oponę (w przypadku 4 opon od 68 do 152 €)
Jak rozpoznać opony zimowe? Opony zimowe w Niemczech – lub całoroczne – muszą być opatrzone symbolem Alpine, czyli trójramiennym piktogramem górskim z płatkiem śniegu. Samo oznaczenie M+S już nie wystarcza. Jednak opony, które noszą tylko znak M+S i zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2018 r., mogą jeździć na śniegu do 30 września 2024 r.
Ile kosztuje wymiana opon w Niemczech? Sprawdź poniżej!
Czy wypożyczalnie w Niemczech muszą dostarczyć opony zimowe? Czy w wynajmowanych samochodach wymagane są opony zimowe? Wypożyczalnia samochodów jest zobowiązana do dostarczenia pojazdu sprawnego i gotowego do jazdy. Nie dotyczy to wynajmu pojazdu z oponami letnimi w zimowych warunkach drogowych. Warto pamiętać, że najemca może odmówić przejęcia pojazdu. Wypożyczalni samochodów jako właścicielowi grozi również grzywna, jeśli w warunkach zimowych przekaże pojazd bez opon zimowych. Wypożyczalnie często pobierają dodatkową opłatę za opony zimowe.
Rekomendacje ADAC dotyczące opon zimowych oraz z symbolem Alpejskim. Głównym aspektem jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich współpasażerów. Niemiecki automobil klub zaleca, aby w zimnych porach zawsze montować opony ze skrótem M+S Weź również pod uwagę: konsekwencje poślizgu mogą kosztować wielokrotnie więcej niż komplet opon zimowych. Tylko ci, którzy w zimowych warunkach pogodowych poradzą sobie bez samochodu, nie muszą martwić się tematem ani kupować drugiego kompletu opon. Należy mieć świadomość, że pogoda może się nieoczekiwanie zmienić nawet w klasycznych regionach z małą zimą. Wykorzystaj wyniki testu ADAC jako wskazówkę przy zakupie opon. Nie każda opona zimowa lub całoroczna nadaje się jednakowo do wszystkich warunków eksploatacji.
Zapoznaj się z zasadami poruszania się po niemieckich drogach zimą
Ile lat mogą mieć opony w Niemczech? Im bardziej leciwa opona zimowa, tym bardziej podatna na uszkodzenia. Ale ile może mieć opona na zimę lat w Niemczech? Zalecenia TÜV mówią o tym, że maksymalnie warto używać ogumienie zimowe sześć lat. Chociaż warto pamiętać, że wiek opony nie musi wcale wpływać na głębokość bieżnika. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że zarówno stara opona zimowa, jak i w miarę nowa mogą nadawać się do wymiany. Wszystko zależy od sposobu eksploatacji kierowcy lub nieszczęścia (w razie napotkania niepożądanych przedmiotów na drodze). Co warto wiedzieć – ustawodawca nie przewiduje ogólnie obowiązującego wieku opon, ale podaje minimalną wielkość bieżnika, czyli 1,6 milimetra. Jest to standard. Eksperci zalecają minimalną głębokość czterech milimetrów. Jeśli szybko chcesz określić głębokość bieżnika, możesz to zrobić za pomocą monety. W ten sposób dowiesz się, jak rozpoznać zużyte opony.
Wymóg opon zimowych w StVO (przepisy o ruchu drogowym) Od 2010 r. Straßenverkehrsordnung dostarcza bardziej szczegółowych informacji na temat jazdy na oponach zimowych w Niemczech. Prawo nakazuje: opony zimowe muszą być używane, jeśli występuje lód, śliski śnieg, błoto pośniegowe lub mróz. Wcześniej wystarczało, że opony zimowe posiadały oznacznie M+S. Od stycznia 2018 roku obowiązują następujące zasady: nowe opony zimowe spełniają wymagania dotyczące opon zimowych tylko wtedy, gdy mogą być oznaczone tak zwanym symbolem alpejskim. Jest to pokazane jako trójramienny piktogram górski z płatkiem śniegu pośrodku. Wcześniej wystarczał znak M+S. Obowiązuje jednak przepis przejściowy do 30 września 2024 r. Opony zimowe ze znakiem M+S zakupione przed 2018 r. również spełniają wymagania dotyczące opon zimowych do dnia dzisiejszego. Ma to odciążyć konsumentów, którzy nie muszą od razu inwestować w nowe opony zimowe.
Przygotuj swój pojazd do podróży w Niemczech
Brak opon zimowych w Niemczech. Kto ponosi odpowiedzialność? Odpowiedzialnym za dopełnienie obowiązku jeżdżenia na oponach zimowych jest kierowca. Oznacza to, że musicie się upewnić, czy pojazd, którym się poruszacie ma założone opony zimowe – nieważne, czy jesteście właścicielem tego pojazdu, czy pożyczyliście go od kolegi lub jest to wynajęty samochód. Tylko wtedy możecie nim jeździć w warunkach zimowych. Obowiązek ten dotyczy też pojazdów dopuszczonych za granicą. Czyli wszyscy turyści przyjeżdżający do Niemiec swoim samochodem, muszą używać opon zimowych, jeśli wymaga tego sytuacja. Przepisy nie dotyczą natomiast zaparkowanych samochodów. Chodzi tu o ustawę sytuacyjną, która dotyczy tylko faktycznej jazdy w warunkach zimowych.
Brak opon zimowych i problemy z ubezpieczycielem w Niemczech Jeśli wybierzecie się w zimie w trasę na oponach letnich, w pewnych przypadkach grozi Wam ryzyko utraty ochrony ubezpieczeniowej. A przynajmniej może to doprowadzić do ucięcia niektórych świadczeń. Nawet jeśli będziecie wplątani w jakiś wypadek bez Waszej winy, możecie zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Ubezpieczyciel wychodzi wtedy z założenia, że użytkowanie Waszego pojazdu stwarza pewne zagrożenie na drodze. Jeżdżąc w zimie na oponach letnich niebezpieczeństwo, jakie stwarzacie, zwiększa się. Jeśli np. dojdzie do wypadku i będziecie musieli ominąć pojazd w nim uczestniczący, a jednocześnie coś Wam się przy tym stanie czy dojdzie do kolizji, wtedy będziecie w 20% współodpowiedzialni. Tak zadecydował Sąd Rejonowy, Trier (Decyzja Sądu Rejonowego, Trier, zfs 1987, 162). Tylko w przypadku, jeśli kierowca absolutnie nie był w stanie przewidzieć niebezpieczeństwa sytuacji i jazda w oponach letnich nie miała żadnego wpływu na wypadek drogowy, to tylko wtedy nie zostanie pociągnięty do współodpowiedzialności. Problemy mogą też wystąpić z autocasco. Jeśli z powodu używania opon letnich dojdzie do wypadku, może to skutkować znacznym obcięciem świadczeń ze względu na rażące niedbalstwo (§ 81 VVG). Wtedy ubezpieczenie pokrywa z reguły tylko 50% szkody. W przypadku okoliczności łagodzących, bądź wręcz przeciwnie – obciążających, wartość ta może się przesunąć w górę lub w dół. Związek Ubezpieczonych (niem. Der Bund der Versicherten e. V., w skrócie BDV) radzi wybierać takie taryfy ubezpieczeniowe, które nie obcinają świadczeń ze względu na rażące niedbalstwo.
Często zwracaj uwagę na stan swoich opon zimowych – szczególnie przed długim wyjazdem
Opony zimowe latem Sezonowa zmiana opon ma sens z kilku powodów: Opony zimowe odkształcają się szybciej, dzięki czemu zużycie bieżnika jest silniejsze. Wady opon zimowych latem wynikają z tego, że minimalną głębokość bieżnika można znacznie łatwiej obniżyć poniżej. Droga hamowania jest prawie dwukrotnie dłuższa przy 100 km/h i pełnym hamowaniu, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku. Niska głębokość bieżnika jeszcze bardziej pogarsza problem, bo wtedy trakcja jest gorsza. Droga hamowania wydłuża się również na mokrej nawierzchni. Dlatego opony nigdy nie powinny być obniżane do minimalnego profilu.
opony ile lat w niemczech
Kiedy zakładamy zimowe opony w samochodzie? Mamy kilka cennych wskazówek Opony zimowe obowiązkowe w Polsce? Od kiedy proponowano wprowadzić obowiązek zmiany? Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce? Od kiedy powinno się zmieniać ogumienie? Spór pomiędzy zwolennikami opon sezonowych a użytkownikami ogumienia całorocznego jest znany od lat. Obecnie coraz
Obowiązek zmiany opon na zimowe. Termin 1 grudnia odrzucono. A jak w innych krajach? m.in. za zły stan ogumienia, różne bieżniki na kołach jednej osi oraz gdy opony wystają poza obrys pojazdu. Obowiązek zmiany opon na zimowe w innych krajach W Unii Europejskiej w wielu krajach istnieje obowiązek zmiany opon na okres zimowy. Mandat za brak opon zimowych grozi nam m.in. w Niemczech
Kiedy zmienić opony na zimowe? Czy już? Znamy odpowiedź bez opon zimowych nie jest karana, ale są kraje, gdzie jest to uregulowane przepisami. Mandat za brak opon zimowych grozi nam m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne
W Polsce za jazdę na letnich oponach nie ma mandatu. W tych krajach policja nie odpuści ciągnięte przez samochody o DMC do 3,5 tony. Co ciekawe, obowiązek jazdy na oponach zimowych dotyczy nawet takich krajów jak Bułgaria czy Serbia. Krajów, które kojarzą się raczej z wakacyjnym wypoczynkiem, a nie zimą. W Niemczech zimówki są obowiązkowe. Wtedy gdy są potrzebne… Niemcy poszli całkowicie
To już czas? Kiedy wymienić opony na zimowe? Nigdy nie czekaj na pierwszy mróz i śnieg Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne warunki, w których kierowcy muszą mieć w samochodzie założone opony zimowe. W Austrii brak zimowego ogumienia kosztuje 35 euro, ale
W tych krajach zimowe opony są obowiązkowe. Popularne kierunki na ferie nieprzystosowania samochodu do warunków atmosferycznych, może zakończyć się dla kierującego grzywną. Jeżeli chodzi o łańcuchy śniegowe, ich stosowanie jest obligatoryjne na drogach oznaczonych specjalnymi znakami. Opony zimowe w Niemczech System niemiecki jest podobny do tego, stosowanego w Szwajcarii. To oznacza
Opony całoroczne i ciężki SUV? ADAC ostrzega – to nie jest połączenie idealne ” podaje, że w zeszłym roku 13,9 proc. Polaków wybrało właśnie takie opony. W Niemczech odsetek takich kierowców to już 20 proc.Na Moto.pl nie raz chwaliliśmy opony całoroczne, ale zawsze podkreślaliśmy, że nie jest to wcale rozwiązanie idealne na każdą pogodę i dla każdego samochodu. Najlepiej
Głośny apel o obowiązek zmiany opon. Aż 1/3 Polaków jeździ w zimę na letnich Europejskiej w wielu krajach istnieje obowiązek zmiany opon na okres zimowy. Mandat za brak opon zimowych grozi nam m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne warunki, w
“Ministerstwo chowa głowę w zaspę”. Dosadny komentarz do obowiązku zmiany opon opon zimowych grozi nam m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne warunki, w których kierowcy muszą mieć w samochodzie założone opony zimowe. Ze statystyk Komisji
Opony całoroczne bez tajemnic. Ile można zaoszczedzić i kto powinien je wybrać? przez cały rok. Najnowsze dane mówią, że już prawie 14 proc. Polaków wybrało właśnie takie opony. W Niemczech odsetek takich kierowców to już 20 proc. Czy to rozwiązanie idealny? Oczywiście, że nie, ale dla wielu kierowców – w zupełności wystarczające. Kiedy zmienić opony? Czas wybrać się do
Rząd wypowiedział się o obowiązku zmiany opon na zimówki. Eksperci nie będą zachwyceni zimowych grozi nam m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne warunki, w których kierowcy muszą mieć w samochodzie założone opony zimowe. Ze statystyk Komisji
Mandat za niewłaściwy stan opon to nawet 500 zł. Ale czy policjant może ukarać za brak zimówek? brak opon zimowych grozi nam m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne warunki, w których kierowcy muszą mieć w samochodzie założone opony zimowe. Przykładowo, w
Nowy rekord elektryka na Nürburgring. Tesla Model S Plaid pokonana w stylu RS Spyder z oponami Pirelli P Zero Corsa – legalne, ale torowe opony i wyposażony był w aktualizacje systemu Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC), który dostosowuje podwozie samochodu do pracy z bardziej lepką gumą. Taycan Turbo S dysponuje 761 KM mocy. Jest to więcej niż w zwykłym
Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać! „Pneumatics”, co sprawia, że Continental jest producentem ogumienia o najdłuższej tradycji w Niemczech. Ciekawostką jest fakt, że obecnie niektóre mieszanki opracowywane przez Continental są stosowane zarówno w oponach samochodowych, jak i rowerowych. Dzięki ich wykorzystaniu opony zapewniają
Continental WinterContact TS 870 – nowa zimowa opona to efekt ewolucyjnych poprawek ) pokrywają 1/4 zapotrzebowania na opony zimowe w Niemczech. Tej zimy jest już dość późno na takie decyzje, ale warto śledzić wyniki testów i porównań, bo przed kolejną wielu z nas czeka zakup nowych zimówek.
Nowa opona Continental WinterContact TS 870 odpowiedzią na oczekiwania konsumentów kompaktowej znajdą się opon.in.in. do VW Golfa, Citroena C4, a także BMW serii 1 i 3. Właśnie ten segment rynku aut osobowych od lat odznacza się największym popytem na opony zimowe w Europie Zachodniej i Środkowej. Tylko w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, w latach 2017 – 2019 sprzedaż opon zimowych w tych
Mandatu za brak zimówek nie dostaniesz, ale co z ubezpieczeniem? Mogą się pojawić problemy z odszkodowaniem , ale są kraje, gdzie dostaniemy za to dotkliwy mandat. Trzeba mieć to na uwadze, jeżeli planujecie dłuższy wyjazd na zimowe ferie. Mandat za brak opon zimowych grozi nam m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach
Zimowy wyjazd za granicę. W których krajach opony zimowe są obowiązkowe? mogą poruszać się z prędkością 50 km/h. Opony zimowe w Niemczech Obowiązek opon zimowych w Niemczech uzależniony jest od warunków panujących na drogach. Nie ma wskazanego okresu, w którym takie ogumienie musi być zamontowane. Jednak jazda autem nieprzystosowanym do panujących warunków atmosferycznych
Ciemno, zimno i daleko od domu. Przez jeden dzień byłem kierowcą testowym , techniczny tor lodowy i szeroki (o promieniu 60-140 metrów) śnieżno-lodowy krąg poślizgowy. Goodyear to wielki koncern, który ma ośrodki testowe na całym świecie: w Nowej Zelandii, USA, Luksemburgu, Niemczech i Szwajcarii. Ale to w Laponii jest najciekawszy z nich i zdecydowanie najlepszy do testowania opon
Zimowe mandaty. Jeden to mit, ale reszta jest prawdziwa. I może być bardzo dotkliwa , jeżeli planujecie wyjazd. Mandat za brak opon zimowych grozi nam m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne warunki, w których kierowcy muszą mieć w samochodzie
Czy za jazdę bez opon zimowych można w Polsce dostać mandat? Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne warunki, w których kierowcy muszą mieć w samochodzie założone opony zimowe. Zobacz także: Co warto wozić w samochodzie zimą? Te rzeczy
Na niewielkiej lawecie ciągnął 12-tonowy autobus. Takie rzeczy dzieją się nie tylko w Polsce znalazł się na niej autobus miejski ważący bagatela 12 ton. Laweta zupełnie nie była przystosowana do transportu tak ciężkiego ładunku i zdawała się “ledwie trzymać na kołach”. Faktycznie zawieszenie lawety uginało się pod ciężarem tak bardzo, że opony tarły w czasie jazdy o metalowe nadkola
Wróciły. Zimowe mandaty znowu czekają na kierowców. Tylko jeden z nich to mit Zimowe porady eksploatacyjne kierowcy znajdą również w serwisie Gazeta.pl . Kierowcy mają już za sobą pierwsze opady śniegu i pierwsze przymrozki. Zima zadomowiła się zatem na dobre. A to oznacza nie tylko wymianę opon na dostosowane do sezonu chłodnego, ale też pamiętanie o kilku obowiązkach. W
Dariusz Wójcik: “W 2030 roku w Polsce może być 1,6 mln samochodów elektrycznych” [MOTO 2030] rynku, ale inaczej się na niego patrzy z pozycji firmy, która dostarcza opony. W mediach mówi się przede wszystkim o obniżaniu emisji szkodliwych substancji. Ale kiedy spojrzymy na to, jak są używane auta z wypożyczalni na minutę, nawet te elektryczne, obraz wygląda dość ekstremalnie. Wyścigi od świateł
Opony zimowe latem. Wyjaśniamy dlaczego, używanie tzw. zimówek latem to nie jest dobry pomysł się kilka, a nawet kilkanaście metrów dalej – dodaje Michał Byra. Czy przepisy w Polsce nakładają obowiązek zmiany opon? W Polsce nie mamy regulacji prawnych związanych z obowiązkiem wymiany ogumienia. Tego typu legislacje wprowadzili Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów konieczna jest dwa razy
Czy brak opon zimowych wpływa na wypłatę odszkodowania? W przypadku AC tak, a co z OC? kosztuje 35 euro, ale gdy policja uzna, że pojazd stanowił zagrożenie dla innych użytkowników drogi, mandat wzrasta do 5 tysięcy euro. W Niemczech brak „zimówek” grozi mandatem w wysokości 120 euro. W Czechach zapłacimy 2000 koron mandatu (ok. 350 zł), gdy policja zatrzyma nas bez opon zimowych
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie jest inne niż w Polsce. Od Czech po Włochy O polskich, ale i zagranicznych wymogach prawa drogowego szerzej opowiadamy też w serwisie Gazeta.pl . Przygotowując się do wyjazdu na ferie za granicę, warto pomyśleć nie tylko o oponach zimowych. Warto też sprawdzić zagraniczne wymogi w zakresie… obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Z pewnością
Czy opony się starzeją? Kiedy trzeba je wymienić Do trzech lat w magazynie Według polskiej normy PN-C94300-7, opony mogą być swobodnie transportowane, dystrybuowane i sprzedawane przez trzy lata od daty produkcji. To oznacza, że zachowują w tym czasie swoje pierwotne własności dotyczące bezpieczeństwa eksploatacji. W Niemczech normy są mniej
Oto najbardziej awaryjne 5-letnie auta według raportu niemieckiego ADAC Awaryjność auta jest trudno mierzalnym parametrem. Niemiecki automobilklub ADAC opiera swoje coroczne raporty na temat awaryjności aut na liczbie wezwań pomocy drogowej w Niemczech. Następnie odnoszone są one do liczby zarejestrowanych egzemplarzy danego modelu, w danym wieku. Warunkiem
Focus ST Edition. Nowe wcielenie sportowca, nie mylić ze zwykłym Focusem ST formowanych ciśnieniowo. Klienci mają do dyspozycji opcjonalne opony wyczynowe, które współpracują z sportowymi układami, takimi jak hydraulicznie aktywowany elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (eLSD) oraz możliwość wyboru trybu jazdy, w tym trybu torowego. Na karoserii znalazł się
Nokian: Oszukiwaliśmy podczas testów. Ale to już przeszłość Nokian wysyłał na testy specjalnie opracowane opony, które miały osiągać lepsze rezultaty w testach porównawczych – informuje Bloomberg , powołując się na fińską gazetę “Kauppalehti” . Jej dziennikarze dotarli do wewnętrznej korespondencji pracowników Nokiana. Firma
Opancerzone samochody. Za zamachem na prezesa Deutsche Bank prawdopodobnie stał Putin się okresowo, jak w lotnictwie, bez względu na ich sprawdzany wizualnie stan. Dotyczy to także opon, najczęściej systemu PAX firmy Michelin. W żargonie służb specjalnych zwykłe auta są “miękkie” Obowiązującym standardem ochrony przed ostrzałem jest zestaw norm stworzonych przez instytucje
Zielone opony – poprawione bezpieczeństwo, niższe spalanie, niższe koszty . 4. Cicha jazda Ruch drogowy generuje w Niemczech 17 procent całkowitej emisji hałasu. Hałas toczenia się opon jest często głośniejszy niż dźwięk silnika. “Zielone” opony pomagają ograniczać ten hałas. Więcej na stronie
Opony zimowe | Gdzie są obowiązkowe? : Opona zimowa przyszłości wg Nokiana Austria Białoruś Bośnia i Hercegowina Chorwacja Czechy Estonia Finlandia Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Niemcy (dopuszczalne są opony całosezonowe oznaczone jako M+S) Norwegia Rumunia Serbia Słowacja (na ośnieżonych lub oblodzonych drogach
Przyszłość Jeepa jest elektryczna. Trzy nowe modele opony terenowe. Najwyraźniej w Jeepie doszli do wniosku, że powinien mieć coś z Wranglera i konkurencji w postaci Bronco, gdyż w Reconie będzie możliwe usunięcie drzwi. SUV ten zostanie zaprezentowany w przyszłym roku, a produkcja ruszy dopiero w 2024 r. w USA. Dostępny również będzie w Europie
Bez zimówek ani rusz . Niemcy W Niemczech w okresie zimy, na drogach pokrytych śniegiem wprowadzono obowiązek jazdy na oponach zimowych, lub całorocznych oznaczonych indeksem M+S. Co mi może “strażak”, czyli kompetencje straży miejskiej
Jak przejść badanie techniczne? Mamy listę na czym wpadają samochody Polaków zaledwie 3 proc. Dla porównania w Niemczech wskaźnik sięga – uwaga! – 20 proc. A nie ulga wątpliwościom, że stan parku samochodowego u naszych zachodnich sąsiadów jest lepszy niż w Polsce. Kontrole techniczne w naszym kraju nie są zatem przesadnie restrykcyjne. Czemu mimo wszystko kończą się
Test tanich opon. Również polskich | Jest się czego bać? Co oferuje rynek w segmencie A? Do testów wykorzystano oponę w rozmiarze 225/45 R 17 oraz Volkswagena Golfa GTI. Niemcy z GTU skupili się na porównaniu tanich opon z gumami oferowanymi przez jedną z uznanych marek. Jako punkt odniesienia w teście GTU
BMW 328. Praszczur wszystkich zacnych BMW, cz. 2 drugim samochodem w Niemczech, który wyposażono w system centralnego smarowania podwozia, co znacznie ułatwiło rutynową obsługę tego wyjątkowego samochodu. BMW 328 ma osiągi, które pozwalają dotrzymać kroku nowym autom W wersji zupełnie seryjnej silnik osiągał moc 80 KM i wartość 130 Nm momentu
Opel Ascona 400 – rajdówka kierowcy biskupa -rozwojowego w Dudenhofen. Najpierw zaczął padać deszcz. Potem śnieg. A potem grad. Jechałem sobie autostradą na nacinanych slickach (oponach wyczynowych prawie bez bieżnika), a obok z całkowitym, stoickim spokojem siedział sobie ówczesny szef kolekcji Opel Classic. Udało się cało dojechać do celu między
Mika Hakkinen: Kubica? Bardzo bym chciał zobaczyć go w czasie wyścigu za kierownicą bolidu F1 oponach pracujących w optymalnych warunkach. Opracowanie i rozwój drogowych opon, to znacznie bardziej skomplikowane przedsięwzięcie. Kiedy testowałem nowe opony w Papenburgu (Niemcy), duże wrażenie zrobiło na mnie zdyscyplinowanie ekipy technicznej i krytyczne nastawienie do osiąganych efektów. Czy
Co drugie auto używane ma poważne usterki i nie powinno być kupione właścicieli – czytamy w raporcie przygotowanym przez ekspertów z Carsmile. Zakup samochodu używanego jak gra na loterii Badanych jest 120 elementów samochodu w następujących obszarach: powłoka lakiernicza, opony, elementy zewnętrzne (lusterka, szyby, itp.), oświetlenie, silnik, podwozie i układ kierowniczy
Poradnik. O czym pamiętać wybierając się na zimowy urlop samochodem? Wyjazdy na zimowe urlopy są zazwyczaj większym wyzwaniem dla kierowców niż letnie eskapady. Wynika to z faktu, że wybierając się w podróż samochodem zimą musimy zabrać ze sobą więcej ekwipunku i przygotować się na więcej ewentualności. Przed zimowym wyjazdem nie zapomnij o odpowiednich oponach W
Czy można jechać na Wielkanoc? Posiłek zjesz w samochodzie i z niesforną fryzurą zapanuje w nich ogromny tłok. Ze względu na zdrowie fizyczne i dobrostan psychiczny nie czekajmy z pojechaniem do nich do ostatniej chwili. Zrobiło się ciepło i wielu kierowców przed dalszą podróżą może planować wymianę opon na letnie. To dobry pomysł, bo pozwoli ograniczyć zużycie zimowych opon, chyba że
Nowe Audi RS3. Pięć cylindrów, 400 KM, 3,8 s do setki i tryb driftu… Wymieniać dalej? teraz w Polsce 262 600 złotych. Cen nowego Audi RS3 jeszcze nie znamy, ale ujawnienie polskiej oferty to kwestia najbliższych tygodni. Zbieranie zamówień ruszy w połowie sierpnia, a na jesieni pierwsze auta trafią do kierowców. W Niemczech Sportbacka wyceniono na równe 60 000, a Limousine na 62 000 euro.
Jak się jeździ Unimogiem? Terenowa ciężarówka jest pełna niespodzianek , ale powyżej tych wartości już tak różowo nie było. Na papierze wóz miał rozwijać 100 km/h, ale nie znalazłem w Niemczech dostatecznie długiej autostrady, by ujrzeć taki wynik na prędkościomierzu. Ogromne opony o bieżniku z bardzo grubą kostką sprawiały, że auto stale myszkowało na boki, wymagając
Ankieta sposobem na reklamę wyniki w testach porównawczych. Jednak wynik ankiety mówiący, że co czwarty “automobilista” zza naszej zachodniej granicy wybrałby opony tej marki może być zaskakujący. Zwłaszcza, że segment premium, do którego Continental jest zaliczany, stanowi w Niemczech jedynie około 30% rynku opon
Tej maszyny nic nie zatrzyma. Oto strażacki Unimog W mieście Kirchzarten leżącym w południowo-zachodnich Niemczech ochotnicza straż pożarna ma do dyspozycji niezwykłą maszynę – Unimoga U 5023, przygotowanego do walki z pożarem na terenie Szwarcwaldu. Pojazd ma 45 cm prześwitu, stoi na potężnych terenowych oponach i ma napę na cztery koła. Przednia
Alfa Romeo Giulia TI Super. Dwa wałki rozrządu i królowa Bona hamulce tarczowe tudzież ultralekkie obręcze kół, wykonane ze stosowanego w lotnictwie elektronu, czyli stopu magnezu. Dzięki takiej diecie odchudzającej Giulia TI Super była lżejsza od zwykłej o całe 100 kilogramów, co dawało wynik zaledwie 960 kg. Popatrzcie tylko na te opony o szerokości 155 milimetrów
VW GARBUS – kto go stworzył? Hitler? Porsche? A może to kradzież pomysłu? siła nabywcza społeczeństwa po reformie walutowej nie pozwalała na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa, niemniej pewność, że ten samochód jest rzeczywiście „samochodem dla ludu” rosła. W czasach, gdy nikt jeszcze nie słyszał o pługach śnieżnych i oponach zimowych, Garbus wspinał się po
Przyszłość motoryzacji według Contintentala. Czeka nas rewolucja Continental to firma, która kojarzy się z oponami, ale prawda jest nieco inna. Sprzedaż ogumienia stanowi mniej niż połowę biznesu niemieckiej korporacji. Firma jest jednym z głównych dostarczycieli nowoczesnych komponentów do motoryzacji. Specjaliści z Continental AG wiedzą lepiej od ludzi w
Jeden komplet na cały rok kolcami są dozwolone jedynie w niektórych krajach, gdzie panują surowsze niż w naszym klimacie warunki zimowe, jak np. kraje skandynawskie, Rosja czy Ukraina, opony całoroczne mogą być alternatywą w regionach o łagodniejszym klimacie. Patrząc na taki kraj jak Niemcy
Jeździłem nową generacją najlepiej sprzedającego się modelu Mercedesa. Szczerze, nie spodziewałem się po GLC takich możliwości . Niestety, na wersję plug-in trzeba będzie poczekać aż do grudniu 2022 roku. Ogólnie w ofercie nowego GLC dostępne będą wyłącznie silniki 4-cylindrowe o pojemności, zarówno benzynowe, jak i wysokoprężne. To na razie. Niemcy nie wykluczyli jednak pojawienia się jednostki 6-cylindrowej twierdząc, że
Hamowanie – szokujące doświadczenie Średnie prędkości z jakimi poruszamy się po naszych drogach są znacznie wyższe, niż te, z jakimi jeździ się w krajach starej unii. Często tłumaczymy to brakiem autostrad, ale przecież w centrach miast w Niemczech, czy Włoszech też ich nie ma. W nagłej sytuacji wciskamy pedał
Przeglądasz dzisiaj używane auta? Kilka trików handlarzy, które odkryjesz po zdjęciach Do kupowania samochodu trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Każdego roku wjeżdża do Polski około miliona używanych pojazdów. Średnia wieku przekracza już 11 lat, ale w większości ogłoszeń dominują egzemplarze “pozbawione wad i w perfekcyjnym stanie”. Tymczasem zadbane auta w Niemczech
Bitter CD: supersamochód, o którym nie słyszeliście Witwe”, którym regularnie spuszczał lanie znacznie mocniejszym wozom Porsche. Nowy włoski producent supersamochodów, Intermeccanica, zapowiadał się bardzo dobrze i Bitter podpisał z nim umowę na sprzedaż tychże aut w Niemczech. Niestety jakość wykonania ładnych z wyglądu włoskich aut z
Novitec Torado Lamborghini Aventador Roadster | Wszystkiego trochę więcej zamontowano 20 cali (opony 255/30) z tyłu 21 cali (opony 355/25). Jeśli macie najsłabszą wersją Aventadora, która ma moc 700 KM to możecie u Noviteca otrzymać dodatkowy zastrzyk mocy. Niemcy za pomocą m.in. lżejszego i bardziej wydajnego układu wydechowego są w stanie wyłuskać z 12
Obowiązkowe opony zimowe już w tym roku? dla kierowców, którzy jeżdżą na oponach całorocznych – nadal będzie można z nich korzystać. Za niedostosowanie się do nowych przepisów będzie groził mandat w wysokości 500 zł. Nakaz zmiany opon na zimówki obowiązuje już w Czechach i w Niemczech
Zdradzamy 5 sposobów jak oszczędzać paliwo produktów gumowych dostarczanych wszystkim największym producentom opon, firmę Lanxess mają niższe opory toczenia niż opony konwencjonalne i zmniejszają zużycie paliwa nawet o 7 procent. Wyższy koszt zakupu zwraca się już po dwóch latach w postaci mniejszych wydatków na paliwo. Od
Jak duży wpływ na rozwój motoryzacji ma wojna? “Zaczęło się pod piramidami” wojny – Bitwa nad Marną. W pewnym momencie brak rezerw uniemożliwił dalsze ataki Francuzom. Należało jak najszybciej przyprowadzić żołnierzy stacjonujących 50 km dalej. W tym celu zmobilizowano około 1000 taksówek, które przewiozły kilkanaście tysięcy żołnierzy. Niemcy zaskoczeni tak szybkim &bdquo
Mercedes-Benz Klasy T. Debiut nowej litery w alfabecie Mercedesa , którą Niemcy podobnie, jak w przypadku poprzednika, opracowali we współpracy z Francuzami. Auto platformę i rozwiązania dzieli z Renault Kangoo. Porównań Mercedesa z bliźniaczym Renault nie da się uniknąć. Oba auta bardzo wiele łączy począwszy od miejsca produkcji (Francja), a na gamie silnikowej
Mille Miglia 1940: triumf BMW, cz. 2 von Hanstein jest niebezpiecznym szaleńcem. Można tu wspomnieć na marginesie, że Baumer zginął rok później na drodze publicznej w Niemczech. Jedna z wersji wypadku głosi, że całował się podczas jazdy z wiezioną przez siebie damą, otworzyły się drzwi i kierowca wypadł z samochodu. Inna wersja mówi o
Opinie Moto.pl: Mercedes EQV. Pierwszy, luksusowy van ładowany wyłącznie z gniazdka segmencie, w którym niewielu producentów chce elektryfikować flotę. Niemcy mają inny pomysł i na bazie gotowej Klasy V stworzyli pełnowartościowego elektryka z potężną baterią litowo-jonową o pojemności 100 kWh. W stosunku do pierwowzoru, zmiany wizualne są nieznaczne. Trudno dostrzec, że mamy do czynienia
Opel GT. “Tylko latanie jest piękniejsze” Eero Saarinena i znajdującym się na terenie GM Technical Center w Warren koło Detroit. Bezpośrednim wynikiem rozwoju działu designu było otwarcie w czerwcu 1964 roku tak zwanego “Budynku N10” w Rüsselsheim, wówczas prawdopodobnie jednego z najlepiej strzeżonych budynków w Niemczech. Rok
Audi odświeża swoje sportowe kombi – przyszła pora na nowe RS 4 Avant temat ciśnienia w oponach, momentu obrotowego, mocy, temperatury oleju w silniku, czasów okrążeń, pomiarów przyspieszenia i przeciążeń. Opcjonalny wyświetlacz head-up display pokazuje również niektóre informacje specyficzne dla modeli typu RS, jak np. podpowiedź o konieczności zmiany biegu. Sportowo
Tuning | Pogea Ares | 405 KM w Fiacie 500 Pogea Racing to niemiecka firma zajmująca się ekstremalnym tuningiem samochodów. Ich najnowszy projekt to mocno podrasowany Fiat 500. Już sama nazwa auta wzbudza respekt – Niemcy poszukali inspiracji w greckiej mitologii i ochrzcili malucha “Ares”. Na cześć mitycznego boga wojny
Rosemeyer zginął w chłodny dzień. Przedwojenne rekordy prędkości Wbrew powszechnemu dziś przekonaniu, Niemcy wcale nie były w latach 30. tak potężne, jak uważano. Środki na rozwój przemysłowy były ograniczone. W czasie drugiej wojny światowej na przykład Wehrmacht i Waffen SS nadal posługiwały się ogromną liczbą koni pociągowych. W sumie podczas konfliktu przez
Jajka na kolanach. 31 lat temu pożegnaliśmy Citroena 2CV skutecznie. W swoim czasie był spory problem z częściami zapasowymi. Najwięcej wysiłku wymagało kupienie opon (radialne w rzadko spotykanym rozmiarze 125/R15; oryginały Michelina najlepiej rozreklamował właśnie 2CV) i nieszczęsnymi zapinkami do szyb, które wcześniej opisałem. Można je było kupić w Niemczech
Co zastąpi silniki Diesla w transporcie ciężarowym? będzie mogła przejechać około 500 km. Hybrydy z pantografem Jeszcze inną opcją są ciągniki siodłowe wyposażone w pantograf. Tego typu rozwiązanie jest testowane m.in. w Niemczech na autostradzie A5 łączącej Frankfurt oraz Darmstadt. Na długości 5 kilometrów rozciągnięto trakcję elektryczną, mogącą
Triki i podstępy handlarzy samochodów, które wykryjesz samodzielnie. Wystarczą zdjęcia ;. Tymczasem zadbane auta w Niemczech, Francji lub Holandii kosztują zdecydowanie więcej niż nad Wisłą. Rozbudowana sieć autostrad w krajach rozwiniętych sprzyja dużym przebiegom. By nie rozczarować się podczas oględzin konkretnego egzemplarza samochodu, warto wnikliwie przyjrzeć się zdjęciom dołączonym do
Porsche 959 Sport: eksploatowane codziennie okazuje się równie bezawaryjne i pewne, co zwyczajny model 911, a jazda nim to wycieczka do raju . Inaczej na przykład cierpi sprzęgło rozdzielające moment napędowy na obie osie i ruszenie z miejsca po długim postoju owocuje ogromnym rachunkiem za naprawę. Model 959 już w 1988 roku miał magnezowe obręcze kół z kanałami dla powietrza i system kontroli ciśnienia w oponach (dzięki temu możliwe było także
SsangYong Korando po liftingu , światła do jazdy dziennej i system monitorowania ciśnienia w oponach. Gama jednostek napędowych pozostała bez zmian. W ofercie znajdują się dwa silniki o pojemności dwóch litrów: benzynowy o mocy 150 KM i turbodiesel, który występuje w wariantach 150 KM (tylko z ręczną skrzynią
Tuning | JE Design Seat Leon ST | Liczy się V-max kombi można obniżyć o 45 mm względem serii. W nadkola zabudowano 19 calowe felgi z oponami o rozmiarze 235/35 mm. Seat Ibiza Cupra 1.8 TSI | Pierwsza jazda | Upsizing Leon ST Cupra otrzymał również układ wydechowy ze stali nierdzewnej ze sterowaną
Mercedes-Benz 600 Pullman. Po prostu duży Mercedes, cz. 2 powietrznych w Niemczech. Planowano także uzyskać jak najwygodniejszą obsługę wszystkich urządzeń pokładowych, lecz to okazało się sporym wyzwaniem. Dostępne wtedy silniki elektryczne, które mogłyby na przykład posłużyć do podnoszenia i opuszczania szyb, wydawały się za duże i za ciężkie dla pracujących pod
Tuning | AC Schnitzer | Zastrzyk mocy dla MINI Mini Countryman E | Ładowany z kontaktu Niemiecka firma tuningowa oferuje nowy pakiet wzmacniający dla modeli MINI. Wydawało się, że Mini Cooper w wersji JCW to maksimum, co można wyciągnąć z tej jednostki. Niemcy dodali jednak kilka swoich groszy, a
VW Garbus | Auto dekady 17 sierpnia 1944 r czerwca 2003 r. Daje to Garbusowi tytuł najdłużej produkowanego auta w historii i jednego z najpopularniejszych. Po wojnie z taśm produkcyjnych w Niemczech, Brazylii i Meksyku zjechało 22 miliony sztuk (ostatni egzemplarz miał kolor niebieski i numer fabryczny 21 529 464, trafił do
Audi RS 5 Sportback – 444 KM mocy w Nowym Jorku spodziewać, że z czasem w ofercie znajdzie się jeszcze kilka równie ciekawych lakierów. RS5 otrzymał sporo ostrych stylistycznych dodatków, a nadkola poszerzono o 15 mm. We wnętrzu Niemcy postawili na dużo bardziej stonowany projekt. O wybitnie sportowej wersji świadczą tak naprawdę tylko sportowe fotele
Mercedes wchodzi do kolejnego segmentu. Czas na pickupa premium będzie dużo bardziej luksusowy, ale nadal zapewni dobre właściwości terenowe. W kabinie Mercedesa znajdziemy dużo lepsze materiały wykończeniowe oraz bogatsze wyposażenie. Niemcy obiecują także naprawdę przyzwoite parametry użytkowe swojego pickupa. Na pace będzie można przewieźć 1,1 tony, a klasa X bez
Opinie Moto.pl: czerwona “pagoda”. Wyczyn Bohringera był jak wygranie Mille Miglia badali trudne odcinki trasy i planowali start w zawodach. Trasa rajdu wiodła ze Spa w Belgii przez Niemcy do Austrii, Włoch i Jugosławii, a potem dalej do stolicy Bułgarii. Po krótkiej przerwie w Rumunii zawodnicy wracali przez włoskie przełęcze alpejskie. Już w Dubrowniku Bohringer miał małą kolizję
Startech Defender Sixty8 na tuning wizualny. Ich Defender na pewno nie zginie niezauważony w tłumie aut. Auto pomalowano szarym, grafitowym lakierem. Charakteru Defenderowi nadają czarne akcenty – grill, lusterka czy 18-calowe felgi (Defender stoi na specjalnych terenowych oponach). Szukasz
Volkswagen e-Golf | Das e-Auto Niemczech zaczyna się od 34 900 euro. W cenę wliczona jest gwarancja na baterie wynosząca 8 lat lub 160 tys. km. ZOBACZ TAKŻE: Za co kochamy niemiecką motoryzację | Volkswagen
Hamann znów atakuje Arrinera Hussarya w polskiej drogówce Jedno trzeba Niemcom przyznać – ich najnowszego dzieła nie sposób przeoczyć. Monstrualny Range Rover został pokryty połyskującą różową folią, która rzuca na asfalt “różowy cień”. Ten zabieg wystarczył
Salon Frankfurt 2015 | Opancerzone Audi A8 L Audi S8 | polskie ceny Wczoraj pisaliśmy o opancerzonym Range Roverze o przydomku Sentinel (Wartownik), teraz podobną konstrukcją pochwaliło się Audi. Niemcy we Frankfurcie zaprezentują nową wersję wytrzymałej limuzyny na bazie przedłużonego Audi A8
VW Golf GTI TCR | 330 KM na 40. urodziny Astra TCR | Wyścigowy Opel już oficjalnie Volkswagen wziął się na poważnie za motorsport. Na rajdowych odcinkach specjalnych nie ma mocnych na Polo R WRC. Teraz Niemcy postanowili zawojować nową serię wyścigów samochodów turystycznych TCR
Volkswagen Golf Race Car | 330-konny koncept 2016 na torach mógłby pojawić się nowy wyścigowy Golf. Na razie Niemcy pochwalili się zadziornym konceptem Golfa, który miałby stać się jednym z głównych graczy w TCR International Series. Jest na co czekać. Koncept wyścigowego Golfa został wyposażony w silnik, który
Renault Scenic | Ceny w Polsce | Renoma w cenie za 67 990 zł można natomiast kupić 135-konnego Carensa. Sensownie wyposażona odmiana M to wydatek 69 990 zł. Najdrożej jest w Volkswagenie – Niemcy wycenili 110-konnego Tourana na 84 490 zł. Nowe Renault Scenic Nowe Renault Scenic pełnymi garściami czerpie z najnowszego języka stylistycznego marki
Używanych opon nie używamy , ekspert w sprawach ogumienia ze Stowarzyszenia Bezpieczna Droga. Z krajowych serwisów na giełdy trafia stosunkowo niewiele używanych opon. Nasi rodacy zwykle zajeżdżają “gumy” do końca. Pozostaje import z Europy Zachodniej. Tam ogumienie samochodowe jest dużo tańsze w stosunku do zarobków. Nawet
Jak nie być ofiarą na drodze | 20 rad jak unikać wypadków własnej winy? Próbuję. Zmieniam nawyki i reakcje, analizuję różne sytuacje i co? Czyste konto. Wcześniej dwie stłuczki w dwa miesiące, a potem… żadnej. Przez 10 lat. Przypadek? Nie sądzę. Ani razu nie słyszę pisku opon za sobą, nie muszę uciekać na pobocze czy ocierać potu z czoła. To kwestia
Opony to nie wszystko odblaskowej – od maja 2005 roku jest obowiązkowa w Austrii (a także we Włoszech, w Portugalii, Hiszpanii i Finlandii). Niedługo podobny wymóg mają wprowadzić Niemcy. Większość krajów alpejskich oddzielnie reguluje zasady używania opon z kolcami. Te są u nas zabronione, więc polscy
Salon Detroit 2017 | Audi SQ5 | W 5,4 s do setki stronie zakrętu, dzięki czemu auto prowadzi się pewniej. Standardowo, w nowym Audi SQ5 montuje się 20-calowe felgi z oponami w rozmiarze 255/45. Opcjonalnie, w ofercie dostępne są także felgi 21-calowe. Systemy wsparcia kierowcy Niemcy zamontowali w SQ5 szereg systemów wspierających kierowcę. Kilka
Novitec Rosso N-Largo | Jest masa, jest klasa Galeria tygodnia – Alfa Romeo 4C Tuningować Ferrari nie jest łatwo. Można więcej popsuć niż poprawić. Novitec próbuje sprostać temu zadaniu prezentując kolejny pakiet stylistyczny dla modelu F12. Tym razem Niemcy poszli na całego. N-Largo otrzymał
Salon Genewa 2015 | Chevrolet Corvette Z06 | W końcu w Europie obejmujący spojlery z przodu i z tyłu oraz lepiej “klejące” opony Michelin Pilot Super Sport Cup. Chevrolet Corvette – Ogłoszenia Sprzedaż Corvette Z06 z ręczną skrzynią rozpocznie się w Europie wiosną tego roku, latem dołączy wersja z automatem
VW Scirocco GT – tylko dla Greków GT standardowo jest wyposażony w czujniki ciśnienia w oponach, panoramiczny dach, dwustrefową klimatyzację, sportowe fotele, wielofunkcyjną kierownicę i plakietki z wybitym numerem seryjnym modelu. Nazwa specjalnej edycji niemieckiego hatchbacka pochodzi od wyczynowej
Najpopularniejsze samochody używane w Polsce. Co musisz wiedzieć, kupując auto? sprowadzonych samochodów. Skąd ściągamy do Polski używane samochody? Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że odpowiedź brzmi “z Niemiec”. W 2019 r. było to aż 582 712 pojazdów, czyli 57,7 proc. całego importu. Kolejne miejsca również nie są niespodziankami: Francja oraz Belgia. Niemcy – 582
Michelin Challenge Bibendum toczenie lecz jest relatywnie wąska w celu polepszenia wyników aerodynamicznych, co pomaga zredukować pobór energii (mniejsza styczność z powierzchnią) ( zdjęcie ). Koncepcja małej opony Michelin skonstruował małą, 10
ADAC wchodzi do gry. W Polsce niezależnych testów opon, samochodów, fotelików dziecięcych, crash testów i raportów awaryjności posiada także flotę samochodów patrolowych i holowników gotowych 24 godziny na dobę nieść pomoc. W samych Niemczech samochodów takich aut jest ponad 2 tys. ADAC jest
W Niemczech obowiązują już nowe przepisy dotyczące opon zimowych w ciężarówkach
Nowe rozporządzenie w sprawie opon zimowych do samochodów ciężarowych i autobusów weszło w życie tego lata. Sprawdź, o czym należy pamiętać przy zakupie ogumienia na najbliższy sezon zimowy.
1 lipca br. weszły w Niemczech nowe przepisy, zgodnie z którymi pojazdy ciężarowe będą musiały mieć opony zimowe nie tylko na kołach na osi napędowych, ale również na osiach sterujących. Operatorzy flot planujący zakup nowych opon na najbliższy sezon zimowy powinni uwzględnić nowe regulacje.
Nowy wymóg obejmuje ciężarówki kategorii N2 i N3 (o dmc powyżej 3,5 t). Za oponę zimową według wspomnianego rozporządzenia uznaje się oponę z symbolem góry i płatka śniegu.
W Niemczech, inaczej niż w Austrii, gdzie opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia, ogumienie zimowe konieczne jest wtedy, kiedy wymagają tego warunki pogodowe.
Przypominamy, jakie kary grożą w Niemczech za niestosowanie się do przepisów dotyczących zimowego ogumienia:
– 60 euro za nieodpowiednie opony,
– 80 euro za blokowanie/zakłócanie ruchu z powodu nieodpowiednich opon,
– 100 euro za spowodowanie niebezpiecznej sytuacji z powodu nieodpowiednich opon,
– 120 euro za spowodowanie wypadku z powodu nieodpowiednich opon plus 1 punkt karny.
Fot. Michelin
Prawda i mity na temat obowiązku używania opon zimowych w Niemczech
4/5 – (14 votes)
Zmiana wymagań w stosunku do ogumienia na warunki zimowe
W Niemczech nie ma ustawowego obowiązku wymiany opon na zimowe. Funkcjonuje tam jednak przepis, który mówi że każdy pojazd powinien być dostosowany do panujących warunków atmosferycznych tak, by gwarantować bezpieczeństwo jazdy. To z niego pośrednio wynika konieczność dostosowania właściwego ogumienia do zimowych warunków pogodowych (warunki te określa niemieckie prawo drogowe). W takich warunkach klimatycznych kierowca do tej pory musiał mieć zamontowane odpowiednie opony z oznaczeniem M+S oraz bieżnikiem co najmniej 1,6 mm (choć zalecane są 4 mm). Teraz jednak wymagania te zmienią się w stosunku do pojazdów ciężarowych i autobusów.
Co zatem warto wiedzieć o stosowaniu opon zimowych w Niemczech?
(Nie)terminowa wymiana opon
W Europie większość państw wprowadziło obowiązek zmiany opon na zimowe w określonych miesiącach. Są oczywiście kraje (w tym Polska), gdzie zmiana ogumienia jest jedynie rekomendowana. Podobnie jest i u naszych zachodnich sąsiadów, jednak istnieje tam sytuacyjny obowiązek posiadania opon zimowych w warunkach zimowych. Korzystanie z opon letnich w takich warunkach może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Opona zimowa rzecz jasna sprawuje się znacznie lepiej na śniegu i przy niższej temperaturze.
Za zimowe warunki pogodowe w Niemczech uznaje się występowanie na drogach lodu, gołoledzi, suchego śniegu, ubitego śniegu i błota pośniegowego. W takiej sytuacji obligatoryjne jest dostosowanie właściwego ogumienia; w tym opon zimowych, opon na błoto (są one traktowane jako opony zimowe), czy opon całorocznych. Oczywiście ze względu na bardzo różną pogodę i warunki klimatyczne występujące na terenie Niemiec nie można było wskazać konkretnego okresu stosowania opon zimowych. Niemcy jedynie zalecają jazdę na zimówkach od 1 października do Wielkanocy a więc w tzw. słotnych miesiącach.
Gros osób wskazuje jednak, że warunki zimowe w Niemczech zdarzają się niezwykle rzadko (najczęściej tylko na północy kraju), a zakładanie opon zimowych w innych warunkach jest nieuzasadnione. Jazda na zimówkach w nieodpowiednich warunkach jest po prostu niebezpieczna. Wysoki bieżnik opony zimowej ma lepiej wbijać się w śnieg, na suchej czy mokrej nawierzchni z kolei opona taka ma mniejszy kontakt z asfaltem, gorej radzi też sobie z odprowadzaniem wody deszczowej, droga hamowania wydłuża się (co potwierdzają testy), pojazd jest mniej stabilny, a dodatkowo opona szybciej się zużywa i powoduje nadmierne spalanie paliwa.
Odpowiedzialność karna
Należy mieć jednak na uwadze, że kierowca który spowoduje wykroczenie jadąc na oponach letnich w zimowych warunkach otrzyma mandat w wysokości od 40-60 euro, firma przewozowa natomiast 70 euro. Gdy to wykroczenie dodatkowo spowoduje zakłócenie ruchu drogowego, kierowca otrzyma kolejną karę w wysokości 80 euro. Warto pamiętać też o tym, że jeśli pojazd nie będzie spełniał warunków technicznych (a więc nie będzie posiadał odpowiedniego ogumienia w warunkach zimowych) zostanie zatrzymany przez policję lub BAG i odstawiony na płatny parking.
Dodatkowo właściciel pojazdu naraża się na utratę prawa do odszkodowania w przypadku powstania szkody. Firmy ubezpieczeniowe wymagają bowiem aby samochód był sprawny technicznie oraz przystosowany do warunków pogodowych.
Zmiana przepisów dla pojazdów powyżej 3,5 t
Obecnie za Odrą należy posiadać opony z oznaczeniem M+S (Mud + Snow, czyli błoto i śnieg). Niestety taki model opony nie gwarantuje, że opona ma rzeczywiście zimowe właściwości. Symbol ten stanowi jedynie deklarację producenta, że opona sprawdzi się lepiej na ośnieżonej drodze. W związku z tym Niemcy postanowili zmienić przepisy (na razie tylko dla samochodów ciężarowych i autobusów). I tak ogumienie wyprodukowane po 31 grudnia 2017 r. będzie musiało posiadać oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake), czyli symbol śnieżynki na tle trzech szczytów. Ten piktogram potwierdza rzeczywiste właściwości zimowej opony. Produkt ten nadaje się do eksploatacji w trudnych warunkach atmosferycznych, co potwierdzają rygorystyczne testy. Ogumienie z datą produkcji do 31 grudnia 2017 r. będzie mogło na razie mieć symbol M+S, jednak tylko do 30 września 2024 r. (potem standard oznakowań zostanie ujednolicony).
W tej chwili Niemcy wymagają również dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 t opon zimowych na kołach napędowych. Od połowy 2020 r. będę tego wymagać także na pierwszych osiach kierowanych.
Podsumowanie
Wbrew niektórym informacjom pojawiającym się w Internecie w Niemczech nie istnieje powszechny (ustawowy) obowiązek używania opon zimowych. Lobby oponowe próbuje wmówić kierowcom, że są przepisy dotyczące bezwzględnego nakazu jazdy na zimówkach, jednak jest to nieprawda. Opony tego typu są zalecane w okresie od października do Wielkiej Nocy; na wypadek gdyby pojawiły się zimowe warunki pogodowe (jednak i tu przeciwnicy mają swoje zdanie).
W zimowych warunkach meteorologicznych przepisy już precyzują obowiązek dostosowania pojazdu do warunków pogodowych, a za ich jego niespełnienie grozi mandat karny. Istotny jest tu fakt, że z końcem br. zmienią się wymagania dotyczące użytkowania opon zimowych w Niemczech dla pojazdów ciężarowych. Oznaczenie M+S już nie wystarczy (istotna będzie tu jednak data produkcji ogumienia). Oprócz tego za 3 lata opony zimowe będą musiały być montowane dodatkowo na kolejnych kołach.
Informacja za: www.40ton.net, www.mojafirma.infor.pl, www.oponeo.pl, www.dw.com, www.wiatrak.nl
키워드에 대한 정보 na ilu letnich oponach można jeździć w niemczech
다음은 Bing에서 na ilu letnich oponach można jeździć w niemczech 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Po co zmieniać opony na letnie? A może jeździć ciągle na zimówkach?
- miłośnicy4kółek
- milosnicy4kolek
- milosnicy
- czterech
- kolek
- m4k
- zróbtosam
- kickster
- kickster motoznafca
- test opon zimowych
- 2017
- opony nalewane
- opony bieżnikowane
- opony zimowe
- jak dobrać
- opony wielosezonowe
- chińskie opony zimowe
- droga hamowania
- droga hamowania śnieg
- woda
- suchy asfalt
Po #co #zmieniać #opony #na #letnie? #A #może #jeździć #ciągle #na #zimówkach?
YouTube에서 na ilu letnich oponach można jeździć w niemczech 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Po co zmieniać opony na letnie? A może jeździć ciągle na zimówkach? | na ilu letnich oponach można jeździć w niemczech, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.