당신은 주제를 찾고 있습니까 “na czym polega hospicjum domowe – 005: Hospicjum domowe. Czym jest, jak może pomóc w opiece nad Chorym?“? 다음 카테고리의 웹사이트 https://you.future-user.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://you.future-user.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Lekarz Rodzinny Blog 이(가) 작성한 기사에는 조회수 1,265회 및 좋아요 29개 개의 좋아요가 있습니다.
Hospicjum domowe zapewnia fachową opiekę paliatywną w domu pacjenta. Wszystkie świadczenia NFZ realizowane są nieprzerwanie przez cały zespół medyczny, na który składa się lekarz, pielęgniarka, psycholog i rehabilitant. Siłą rzeczy wymaga to jednak obecnie bardzo dobrej organizacji.Pielęgniarka paliatywna nie tylko dopilnuje swoich obowiązków. Pomoże także całej rodzinie, udzielając przydatnych wskazówek z zakresu prawidłowej opieki nad pacjentem i obsługi niezbędnego sprzętu medycznego. W skład personelu hospicyjnego wchodzi także rehabilitant lub fizjoterapeuta, w zależności od potrzeb.W praktyce z hospicjum domowego korzystają najczęściej chorzy (zwłaszcza terminalnie) na nowotwory, HIV, niewydolność oddechową, kardiomiopatię czy układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy.
Table of Contents
na czym polega hospicjum domowe 주제에 대한 동영상 보기
여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!
d여기에서 005: Hospicjum domowe. Czym jest, jak może pomóc w opiece nad Chorym? – na czym polega hospicjum domowe 주제에 대한 세부정보를 참조하세요
Poniżej znajdziesz notatkę do piątego odcinka mojego podcastu o zdrowiu – dziś o hospicjum domowym. Transkrypcji szukaj na mojej stronie: https://lekarzrodzinny.blog/005
Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej Chory trafia do opieki hospicyjnej w dość „gwałtownych” okolicznościach. Decyzja o odstąpieniu od nieskutecznej już terapii jest zawsze ogromnym stresem. Nie tylko dla Pacjentów. Dla Ich Rodzin. Także dla lekarzy.
Niestety wciąż zbyt rzadko objęcie opieką hospicyjną jest zaplanowane z wyprzedzeniem. A zatem odpowiednio przygotowane. Często brakuje nawet informacji o tym, że taki sposób na zapewnienie opieki jest w ogóle możliwy.
Skierowanie do hospicjum domowego wystawia:
– lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarz rodzinny lub inny lekarz w POZ);
– lekarz pracujący na oddziale szpitalnym.
Pacjent musi posiadać odpowiednie wskazania medyczne do objęcia opieką hospicyjną. Wynika to oczywiście z faktu, że tylko wybrane grupy Chorych odniosą korzyść z takiego sposobu leczenia.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 czerwca 2018 roku (Aktualne!!! Weszło w życie z dniem 1 lipca 2018 roku) do uzyskania świadczeń w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej (w tym hospicjum domowego) uprawnieni są Pacjenci z wybranymi chorobami – sprawdź na mojej stronie www listę tych chorób.
Jak działa zespół hospicjum?
Aby sensownie zakwalifikować Pacjenta do objęcia opieką hospicjum domowego trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Czym taka opieka jest? Technicznie jest to:
– wizyta lekarska nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie;
– wizyty pielęgniarskie (2 razy w tygodniu lub więcej zależnie od potrzeb);
– opieka fizjoterapeuty;
– opieka psychologa;
– opieka pracownika socjalnego;
– badania stosownie do potrzeb;
– dostęp do urządzeń medycznych w warunkach domowych (koncentrator tlenu, pompy do podawania leków).
Jeśli więc Rodzina jest w stanie zapewnić Choremu opiekę domową (karmienie, przebieranie, mycie, podawanie leków) lub Chory jest wystarczająco samodzielny dla radzenia sobie z tymi czynnościami – można myśleć o opiece hospicjum domowego.
Od razu zwracam uwagę, że Pacjenci z demencją, znacznym otępieniem, niesamodzielni – jeśli nie mają w domu Opiekunów – nie uzyskają wystarczającej pomocy ze strony hospicjum domowego. Lepszym rozwiązaniem jest dla Nich hospicjum stacjonarne (opieka 24h/dobę), oddział paliatywny a czasami także Dom Pomocy Społecznej.
Co tak naprawdę robią pracownicy hospicjum domowego:
Zmniejszają albo niwelują dolegliwości bólowe Chorego.
Z bólem możemy zrobić naprawdę wiele. W Polsce dostępne są wszystkie najnowocześniejsze leki przeciwbólowe we wszystkich niemal formach podania, w tym nie tylko jako tabletki, ale także plastry, w sprayu do nosa czy tabletkach rozpuszczających się w ustach.
Leczą inne objawy.
Nudności i wymioty, brak możliwości podawania leków czy posiłków. Duszność. Profilaktyka i leczenie odleżyn. Depresja. Wyniszczenie.
Umożliwiają uzyskanie/odzyskanie pewnej samodzielności.
Dzięki pracy fizjoterapeuty możliwe jest niwelowanie wielu objawów, np. przykurczy (poprzez ćwiczenia), obrzęków (masaż). Możliwe staje się częściowe lub pełne usprawnienie Chorego – np. umożliwienie mu wykonywania wybranych czynności codziennych jak siadanie, jedzenie, mycie się, poruszanie.
Pomagają w emocjach.
Umieranie osoby Bliskiej to ogrom emocji w całej Rodzinie. Opieki psychologa potrzebują w związku z tym wszyscy Bliscy Chorego. Często obserwuję, że do samego końca nie są pogodzeni, o wiele dłużej niż sam Umierający. To nasila trudności w rozmowie w domu: Chory chciałbym np. uporządkować swoje sprawy, spisać testament, a Bliscy nie chcą o tym słyszeć. Wciąż negują umieranie.
Zapraszam do lektury na https://lekarzrodzinny.blog/005
Jeśli chcesz otrzymać informacje na temat nowych materiałów, na temat transkrypcji – zapisz się do mojego newslettera. Przesyłam tylko sprawdzone informacje o medycynie, przydatne w dbaniu o zdrowie Twoje i Twoich Bliskich.
Jeśli ten temat był dla Ciebie ciekawy – podziel się podcastem.
Zapraszam do pozostawiania komentarzy. Pytaj, jeśli chcesz wiedzieć! Postaram się pomóc!
na czym polega hospicjum domowe 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.
Hospicjum domowe: na czym polega i ile kosztuje?
Kto może skorzystać z opieki hospicjum domowego? Przepisy są w tym zakresie lakoniczne i mówią, że jest to świadczenie dla osób “chorujących na …
Source: www.poradnikzdrowie.pl
Date Published: 4/28/2021
View: 9729
komu przysługuje i jak starać się o opiekę hospicjum?
Hospicjum domowe jest uznawane za skuteczną formę opieki nad osobami chorymi na przewlekłe, nie poddające się leczeniu choroby.
Source: www.hospicjumbedkowo.pl
Date Published: 11/2/2021
View: 4255
Hospicjum domowe – czym jest, jak załatwić i na czym polega?
Hospicjum domowe to wszechstronna i kompleksowa opieka nad osobą, która cierpi z powodu choroby: nieuleczalnej, niepoddającej się leczeniu …
Source: portal.abczdrowie.pl
Date Published: 7/23/2021
View: 273
Hospicjum domowe – na czym polega, jak załatwić?
Hospicjum domowe sprawuje opiekę nad nieuleczalnie chorymi w miejscu ich zamieszkania. Ma za zadanie ułatwić godne przeżycie ostatnich chwil wśród …
Source: cafesenior.pl
Date Published: 10/29/2022
View: 8469
Opieka paliatywno-hospicyjna domowa
Hospicjum Domowe ma na celu zapewnienie opieki paliatywnej w zaciszu domowym chorego. … Na czym polega opieka Hospicjum Domowego?
Source: hospicjumzory.pl
Date Published: 1/6/2021
View: 7091
Opieka paliatywno-hospicyjna – Pacjent gov
Z hospicjum domowego może skorzystać pacjent, który wymaga opieki … W ramach domowego hospicjum chory może liczyć na: … Jak skorzystać z opieki.
Source: pacjent.gov.pl
Date Published: 11/15/2022
View: 6798
na czym polega? Domowa opieka paliatywna i pielęgnowanie …
Za twórczynię medycyny paliatywnej uważana jest Cicely Sanuders, brytyjska lekarka, która w 1967 r. otworzyła Hospicjum św. Krzysztofa w …
Source: www.medonet.pl
Date Published: 8/24/2021
View: 7453
주제와 관련된 이미지 na czym polega hospicjum domowe
주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 005: Hospicjum domowe. Czym jest, jak może pomóc w opiece nad Chorym?. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

주제에 대한 기사 평가 na czym polega hospicjum domowe
- Author: Lekarz Rodzinny Blog
- Views: 조회수 1,265회
- Likes: 좋아요 29개
- Date Published: 2019. 10. 9.
- Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=shDySn9qWXQ
Hospicjum domowe: na czym polega i ile kosztuje?
Hospicjum domowe: na czym polega i ile kosztuje?
13:01
Hospicjum domowe – na czym polega? To pomoc w opiece nad nieuleczalnie chorym pacjentem w jego własnym domu. Kto może skorzystać z hospicjum domowego, ile kosztuje hospicjum domowe i na czym polega opieka w hospicjum domowym?
Autor: gettyimages.com Pacjent przebywający w hospicjum domowym pozostaje pod opieką lekarza i pielęgniarki.
Spis treści
Hospicjum domowe bywa utożsamiane z domową opieką paliatywną. Nie do końca jest to jednak to samo.
Opieka hospicyjna bowiem to całościowa opieka nad osobą ciężko chorą, jak i nad jego najbliższymi – prócz opieki lekarskiej, pielęgniarskiej i psychologicznej często oferuje również wsparcie wolontariuszy w sprawiających problem czynnościach dnia codziennego (np. zakupach), a hospicja domowe prowadzone przez ośrodki kościelne świadczą również pomoc na płaszczyźnie duchowo-egzystencjalnej.
Opieka paliatywna zaś ukierunkowana jest przede wszystkim na łagodzenie cierpienia i bólu związanego z chorobą.
Czytaj też: Leczenie paliatywne: na czym polega? Jak długo trwa?
Hospicjum domowe: dla kogo?
Kto może skorzystać z opieki hospicjum domowego? Przepisy są w tym zakresie lakoniczne i mówią, że jest to świadczenie dla osób “chorujących na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące, ograniczające życie choroby”.
W praktyce z hospicjum domowego korzystają najczęściej chorzy (zwłaszcza terminalnie) na nowotwory, HIV, niewydolność oddechową, kardiomiopatię czy układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy.
Hospicjum domowe: skierowanie
By nieuleczalnie chory pacjent mógł zostać objęty opieką hospicjum domowego, musi mieć skierowanie do hospicjum, które może wystawić zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista – na przykład onkolog. Wzór skierowania zwykle można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej hospicjum domowego lub otrzymać w placówce.
Oprócz pieczątki lekarza musi się na nim znaleźć również nazwa placówki, mającej podpisany kontrakt z NFZ, kod choroby (zgodny z wykazem chorób, tzw. numerem ICD-10, czyli Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych, które w kilku literach i cyfrach pozwalają określić chorobę) oraz oświadczenie o zakończeniu leczenia przyczynowego.
Hospicjum domowe: jak załatwić?
Oprócz skierowania pacjent, który ma zostać objęty opieką hospicyjną, musi mieć także dowód osobisty, a także wyrazić zgodę na objęcie opieką hospicyjną (w uzasadnionych przypadkach taką zgodę wyraża opiekun chorego). Niezbędna – do wglądu dla lekarza – jest również dotychczasowa dokumentacja medyczna: diagnoza, wyniki ostatnich badań, karta informacyjna leczenia szpitalnego.
Dopiero zgromadziwszy te wszystkie dokumenty można zgłosić pacjenta do hospicjum domowego. To bardzo proste: wystarczy dostarczyć skierowanie do placówki, która udziela świadczeń w zakresie domowej opieki hospicyjnej. Pierwsza wizyta lekarza odbywa się zwykle dość szybko – niekiedy nawet tego samego dnia, lub w ciągu kilku kolejnych dni, oczywiście po uzgodnieniu daty z chorym lub z jego najbliższymi.
Czytaj też: Metoda Simontona – terapia dla chorych na nowotwór
Hospicjum domowe: ile kosztuje?
Opieka hospicjum domowego jest bezpłatna, jeśli pacjent ma ubezpieczenie, a placówka – podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Objęty opieką pacjent ponosi wówczas wyłącznie koszty leków i niektórych wyrobów medycznych (np. pieluch, jeśli ich noszenie jest konieczne). Bezpłatnie może również wypożyczyć sprzęt medyczny, który został zalecony przez lekarza hospicjum domowego:
koncentrator tlenu lub inne dostępne źródło tlenu;
inhalator;
ssak elektryczny;
aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego;
glukometr;
pompę infuzyjną;
balkonik, chodzik, kule, wózek inwalidzki.
Hospicjum domowe: kto opiekuje się pacjentem?
W składzie personelu hospicjum domowego znajduje się lekarz specjalista z dziedziny medycyny paliatywnej (lub lekarz w trakcie specjalizacji z dziedziny medycyny paliatywnej), a także pielęgniarka, która ukończyła specjalizację lub kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej (albo jest w trakcie tej specjalizacji).
Jest w nim również psychoonkolog lub psycholog specjalizujący się w psychologii klinicznej oraz fizjoterapeuta lub rehabilitant ruchowy. Oprócz nich chorego mogą odwiedzać również inni członkowie zespołu: wolontariusze, pracownicy socjalni, a na życzenie również kapłan.
Czytaj też: Psychika a ciężka i nieuleczalna choroba – jak sobie poradzić?
Hospicjum domowe: świadczenia gwarantowane
Każdy pacjent objęty domową opieką hospicyjną ma prawo do określonych świadczeń medycznych (reguluje je ust. 3 części II załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej). Zgodnie z nimi , chory ma prawo do:
opieki zdrowotnej udzielanej przez lekarza i pielęgniarkę;
leczenia bólu zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia);
leczenia innych objawów somatycznych;
opieki psychologicznej (którą oprócz pacjenta objęta jest również jego rodzina);
rehabilitacji;
zapobiegania powikłaniom;
badań, ordynacji leków, bezpłatnego wypożyczenia niezbędnego sprzętu.
Czytaj też: Cierpienie nie uszlachetnia, a choroba nowotworowa nie oznacza wyroku – wywiad z psychoonkologiem
Hospicjum domowe: jak często chorego odwiedza lekarz?
Teoretycznie osoba objęta opieką hospicjum domowego ma dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Oznacza to, że w razie konieczności lekarza lub pielęgniarkę można wezwać o dowolnej porze i dowolnego dnia – personel hospicjum powinien poinformować chorego o takiej możliwości, a także przekazać numer telefonu kontaktowego do osób, które w razie potrzeby przyjadą na wezwanie i udzielą pomocy.
Warto też wiedzieć, że zgodnie z przepisami domowe wizyty lekarza hospicyjnego powinny być regularne i odbywać się nie rzadziej, niż dwa razy w miesiącu, natomiast wizyty pielęgniarskie, w zależności od potrzeb pacjenta, nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Inni członkowie personelu medycznego – psycholog, fizjoterapeuta, rehabilitant ruchowy – odwiedzają chorego tylko, gdy lekarz uzna to za konieczne i ustali termin takiej wizyty.
Za każdym razem wizyta personelu hospicjum odbywa się po uzgodnieniu – z pacjentem lub jego opiekunem – terminu, jest również odnotowywana w “Karcie wizyt w domu chorego” (chory lub jego opiekun za każdym razem musi potwierdzić swoim podpisem fakt, że się odbyła). W określonych sytuacjach – np. gdy ból się nasili lub pojawią się inne problemy opiekuńcze – lekarz lub pielęgniarka hospicjum domowego może zasugerować przyjęcie chorego do oddziału medycyny paliatywnej.
Porady eksperta
Hospicjum stacjonarne: na czym polega i ile kosztuje?
Hospicjum stacjonarne: na czym polega i ile kosztuje?
13:02
Hospicjum stacjonarne – na czym polega? To placówka dla osób nieuleczalnie chorych, które z racji stanu zdrowia lub braku odpowiedniej opieki nie mogą dłużej mieszkać w swoim domu. Kto może być skierowany do hospicjum, ile kosztuje opieka w hospicjum i jak wygląda opieka w hospicjum stacjonarnym?
Autor: gettyimages.com W hospicjum stacjonarnym rodzina może przebywać z chorym przez cały dzień.
Spis treści
Hospicjum stacjonarne to placówka świadcząca opiekę paliatywną czyli taką, której celem jest poprawa życia osoby chorej po to, by w ostatnich tygodniach lub miesiącach życia jak najmniej cierpiała. W wielu hospicjach stacjonarnych bliscy mogą być przy pacjencie przez cały dzień, wracając do swojego domu tylko na noc. Wielu osobom hospicjum kojarzy się źle – z miejscem, w którym umiera się z dala od domu.
Tymczasem fakty są zupełnie inne, badania dowodzą bowiem, że hospicja nie skracają, a wręcz przedłużają życie. Jedno z takich badań przeprowadzono w 2010 roku w Massachusetts General Hospital w Bostonie. Chorych w czwartym stadium raka płuc podzielono na dwie grupy – jedna z nich otrzymywała zwykłe leczenie, drudzy trafili pod opiekę hospicjum, gdzie otrzymywali opiekę paliatywną. Nie tylko cierpieli mniej, niż pacjenci z pierwszej grupy, ale średnio żyli również o 25 proc. dłużej.
Hospicjum stacjonarne: dla kogo?
Przepisy mówią, że pod opiekę hospicjum stacjonarnego trafić mogą ci pacjenci, którzy nie rokują szans na wyleczenie i zakończyli już leczenie, a także są w okresie terminalnym choroby. Cierpiący na nowotwory, rdzeniowy zanik mięśni, AIDS, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie trzustki, chorobę niedokrwienną kończyn, niewydolność krążenia, niewydolność nerek czy niewydolność oddychania, chorobę Alzheimera, stan po udarze, czy trudne do wyleczenia odleżyny Większość pacjentów stanowią chorzy onkologicznie (zgodnie z przepisami NFZ musi być ich 90 proc.).
O opiece w hospicjum domowym warto pomyśleć wówczas, gdy nie ma już dalszych możliwości leczenia choroby, a chory wymaga stałej, niekiedy całodobowej opieki specjalistów, podawania leków przeciwbólowych, nie wstaje z łóżka, dręczą go wymioty, infekcje, dokuczają odleżyny.
Pracujący w hospicjum lekarze zaopiekują się wówczas chorym dużo lepiej, niż nawet najbardziej kochający domownicy, gdyż będą w stanie odpowiednio dobrać dawki leków przeciwbólowych, a w zależności od rodzaju choroby mogą również zastosować inne metody łagodzenia dolegliwości – na przykład łagodną chemioterapię paliatywną czy paliatywną radioterapię, która zmniejszy guzy powstałe w wyniku przerzutów, co złagodzi np. duszności.
Hospicjum stacjonarne: skierowanie
O objęcie opieką hospicyjną może poprosić zarówno sam pacjent, jak i jego bliscy, a także pracownicy opieki zdrowotnej lub, w uzasadnionych przypadkach, inne osoby (np. sąsiedzi osoby samotnej czy pracownicy opieki społecznej).
Skierowanie do hospicjum wystawia lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz z placówki opiekuńczej lub szpitala, w którym obecnie przebywa pacjent. Decyzję o tym, czy dana osoba zostanie do hospicjum przyjęta, podejmuje lekarz hospicyjny. To jeszcze nie koniec: by chory został przyjęty do hospicjum, potrzebne są również inne dokumenty:
Dokument potwierdzający, że zakończono leczenie przyczynowe choroby podstawowej.
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przebywanie pod opieką hospicjum – podpisuje je chory lub osoba, która sprawuje nad nim opiekę (w przypadku niezdolności pacjenta do wyrażenia swojej woli).
Czytaj też:
Hospicjum domowe: na czym polega i ile kosztuje?
Leczenie paliatywne: na czym polega i ile trwa?
Opieka wytchnieniowa: czym jest i kto może z niej skorzystać?
Hospicjum stacjonarne: ile kosztuje?
Pobyt w hospicjum stacjonarnym jest bezpłatny. Pacjenci mają zapewnioną opiekę lekarzy i pielęgniarek, leczenie farmakologiczne, w tym leczenie bólu, a także opiekę psychologiczną (która obejmuje również rodzinę pacjenta) oraz rehabilitację. Bezpłatne są również wyroby medyczne oraz niezbędne badania diagnostyczne, zlecone przez lekarza zatrudnionego w hospicjum.
Według przepisów pod opieką hospicjum można przebywać nie dłużej, niż przez pół roku, jednak okres ten można wydłużyć. Warto również wiedzieć, że hospicja proponują “opiekę wyręczeniową” (tzw. “pobyt wyręczeniowy”) – czyli tylko na jakiś czas, zwykle na 10 dni. W tym czasie terminalnie chory pacjent może przebywać pod opieką lekarzy i pielęgniarek, a opiekujący się nim na co dzień bliscy – odpocząć, przynajmniej w nocy. W praktyce wygląda to zwykle tak, że bliscy czuwają przy chorym w ciągu dnia, a na noc wracają do domu.
Hospicjum stacjonarne: jak wygląda opieka?
Opieka w hospicjum jest całodobowa, a pacjent ma dostęp do lekarza i pielęgniarki przez siedem dni w tygodniu. Wygląda to trochę tak, jak w szpitalu, jednak hospicjum od szpitala odróżnia to, że pacjenci mają więcej swobody: może czuwać przy nich rodzina, na stolikach przy łóżkach mogą stać kwiaty czy zdjęcia bliskich – po to, by pacjent w hospicjum poczuł się jak w domu.
Porady eksperta
Ile życia mi zostało?
W styczniu, gdy mój serdeczny przyjaciel otrzymał wyniki biopsji węzłów chłonnych, która potwierdziła obecność rzadkiej formy chłoniaka, zacząłem wertować literaturę naukową. Co go teraz czekało? Miał 56 lat i lekką nadwagę, ale poza tym był zupełnie zdrowy. Pomagał nam w przeprowadzce do nowego domu ponad dziesięć lat temu, a ja byłem dla jego dzieci niczym rodzony wuj.
W książkach znalazłem wykresy ponuro chylące się ku dołowi. Wszystkie wskazywały, że mojemu przyjacielowi nie zostało zbyt dużo czasu. Blisko 60 proc. pacjentów w podobnej sytuacji zmarło w ciągu 6 miesięcy.
Jego onkolog przypomniał mi jednak, że żadna prognoza dla indywidualnego pacjenta nie jest pewna: wszystko zależy od wieku, zdolności funkcjonowania, markerów genetycznych i jeszcze wielu różnych czynników. Każdy pacjent jest inny. Dlatego lekarzom tak trudno wyciągać jednoznaczne wnioski na podstawie ogólnych danych populacji, a pacjentów tak bardzo frustruje to jedno najważniejsze pytanie: “Jak długo będę jeszcze żyć?”.
Jak wykazało już kilka niezależnych badań, tam, gdzie w grę wchodzą choroby śmiertelne, zwłaszcza nowotwory, lekarskie prognozy najczęściej są nietrafione – doktorzy prawie zawsze wierzą, że ich pacjenci będą żyć dłużej, niż – jak się później okazuje – było im dane.
W jednym z badań, prowadzonym wśród pacjentów pewnego hospicjum w Chicago, prognozy sprawdziły się w 20 proc. przypadków, a 63 proc. pacjentów zmarło wcześniej, niż lekarze się spodziewali.
Co ciekawe, im dłuższa znajomość lekarza z pacjentem, tym mniej trafne są prognozy dotyczące długości życia. “Lekarz, któremu pacjent jest obojętny, może postawiać bardziej trafną prognozę – napisali autorzy raportu. – Być może dlatego, że jest mniej zaangażowany osobiście”.
Autorzy badania zastanawiają się, czy w przypadku opieki nad pacjentami zbliżającymi się do końca swoich dni, ten bezpodstawny optymizm nie przynosi efektu odwrotnego do spodziewanego i nie prowadzi do zbyt agresywnej terapii.
– Obserwowano wybraną grupę pacjentów – tłumaczy Jerome Groopman, wykładowca Harvard Medical School i wiodący badacz nad rakiem i AIDS, niezwiązany z eksperymentem. – Ci pacjenci ze szpitali trafili do hospicjum – dodaje. Długość życia w hospicjum to mniej niż 6 miesięcy. Tymczasem nawet najbardziej doświadczeni onkolodzy nie są w stanie przewidzieć, czy pacjent będzie żył za dwa, trzy tygodnie, przypomina naukowiec.
Gdy rodziny naprawdę naciskają, Groopman przedstawia coś w rodzaju zarysu prawdopodobieństwa. – Lekarz zawsze chce być dla rodziny partnerem, a nie sędzią, wręczającym wyrok śmierci – dodaje.
Jeszcze większym wyzwaniem jest poinformowanie śmiertelnie chorego pacjenta o prognozie. Niemal wszyscy lekarze, którzy uczestniczyli w badaniu w 2008 roku, przyznali, że informowali swoich pacjentów o tym, że choroba jest śmiertelna, ale tylko 38 proc. z nich zwykle przedstawiało ramy czasowe; zawsze robiło to tylko 5 proc. lekarzy.
Autorzy innego badania pytali lekarzy zajmujących się śmiertelnie chorymi pacjentami o to, co powiedzieliby swoim pacjentom, gdyby ci poprosili o prognozę. Tylko 37 proc. respondentów “szczerze” poinformowałoby o tym, ile czasu pozostało choremu.
Podobnie jak wielu lekarzy, czuję się bardzo niezręcznie, przewidując czas śmierci. Często obawiam się, że zabiję nadzieję w pacjencie, który potrzebuje całej siły woli, by stanąć do walki ze skutkami ubocznymi chemoterapii.
W przypadku mojego przyjaciela, jego onkolog wyjaśnił mu, że rak jest bardzo agresywny i wiele będzie zależeć od tego, jak organizm zareaguje na chemoterapię. O żadnych ramach czasowych nie było mowy. Powiedzieliśmy mu o tym, że może dojść do remisji, i że istnieje możliwość przeszczepu szpiku. Nie wzbudziliśmy w nim fałszywych nadziei, daliśmy mu nadzieję ugruntowaną w rzeczywistości.
W marcu, po rundzie chemoterapii, mój przyjaciel dostał 40,5oC gorączki, miał dreszcze i trudności z oddychaniem. Gdy czekaliśmy na miejsce na oddziale intensywnej terapii, próbowałem rozmawiać z jego rodziną. Patrzyli na mnie jak jeleń na światła samochodu. – Musieliśmy usłyszeć to od onkologa – wyjaśniła mi później jego córka. – To twój ludzki bóg, gdy masz nieuleczalnego raka.
Badania dowodzą, że choć lekarze mają skłonność do optymizmu, właściwa prognoza zależy od ich osobistych obserwacji. Dlatego musimy zwalczyć obawy przed przekazywaniem złych wieści – a pacjenci i ich rodziny powinni bardziej otworzyć się na to, co mamy im do powiedzenia.
W czerwcu, pięć miesięcy od otrzymania diagnozy, rodzina mojego przyjaciela przygotowywała się do wielkiego rodzinnego zjazdu w świąteczny weekend z okazji 4 lipca. Tuż przed spotkaniem stan zdrowia mojego przyjaciela znacząco się pogorszył. Trafił do szpitala, przeszedł jeszcze jedną rundę chemoterapii. Zmarł tydzień później.
– Myślałam, że będziemy mieć więcej czasu – powiedziała mi jego córka. Ja też tak myślałem.
Autor jest specjalistą od chorób zakaźnych w Memphis i wykładowcą na Emory University w Atlancie.
Hospicjum domowe: na czym polega i ile kosztuje?
Hospicjum domowe: na czym polega i ile kosztuje?
13:01
Hospicjum domowe – na czym polega? To pomoc w opiece nad nieuleczalnie chorym pacjentem w jego własnym domu. Kto może skorzystać z hospicjum domowego, ile kosztuje hospicjum domowe i na czym polega opieka w hospicjum domowym?
Autor: gettyimages.com Pacjent przebywający w hospicjum domowym pozostaje pod opieką lekarza i pielęgniarki.
Spis treści
Hospicjum domowe bywa utożsamiane z domową opieką paliatywną. Nie do końca jest to jednak to samo.
Opieka hospicyjna bowiem to całościowa opieka nad osobą ciężko chorą, jak i nad jego najbliższymi – prócz opieki lekarskiej, pielęgniarskiej i psychologicznej często oferuje również wsparcie wolontariuszy w sprawiających problem czynnościach dnia codziennego (np. zakupach), a hospicja domowe prowadzone przez ośrodki kościelne świadczą również pomoc na płaszczyźnie duchowo-egzystencjalnej.
Opieka paliatywna zaś ukierunkowana jest przede wszystkim na łagodzenie cierpienia i bólu związanego z chorobą.
Czytaj też: Leczenie paliatywne: na czym polega? Jak długo trwa?
Hospicjum domowe: dla kogo?
Kto może skorzystać z opieki hospicjum domowego? Przepisy są w tym zakresie lakoniczne i mówią, że jest to świadczenie dla osób “chorujących na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące, ograniczające życie choroby”.
W praktyce z hospicjum domowego korzystają najczęściej chorzy (zwłaszcza terminalnie) na nowotwory, HIV, niewydolność oddechową, kardiomiopatię czy układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy.
Hospicjum domowe: skierowanie
By nieuleczalnie chory pacjent mógł zostać objęty opieką hospicjum domowego, musi mieć skierowanie do hospicjum, które może wystawić zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista – na przykład onkolog. Wzór skierowania zwykle można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej hospicjum domowego lub otrzymać w placówce.
Oprócz pieczątki lekarza musi się na nim znaleźć również nazwa placówki, mającej podpisany kontrakt z NFZ, kod choroby (zgodny z wykazem chorób, tzw. numerem ICD-10, czyli Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych, które w kilku literach i cyfrach pozwalają określić chorobę) oraz oświadczenie o zakończeniu leczenia przyczynowego.
Hospicjum domowe: jak załatwić?
Oprócz skierowania pacjent, który ma zostać objęty opieką hospicyjną, musi mieć także dowód osobisty, a także wyrazić zgodę na objęcie opieką hospicyjną (w uzasadnionych przypadkach taką zgodę wyraża opiekun chorego). Niezbędna – do wglądu dla lekarza – jest również dotychczasowa dokumentacja medyczna: diagnoza, wyniki ostatnich badań, karta informacyjna leczenia szpitalnego.
Dopiero zgromadziwszy te wszystkie dokumenty można zgłosić pacjenta do hospicjum domowego. To bardzo proste: wystarczy dostarczyć skierowanie do placówki, która udziela świadczeń w zakresie domowej opieki hospicyjnej. Pierwsza wizyta lekarza odbywa się zwykle dość szybko – niekiedy nawet tego samego dnia, lub w ciągu kilku kolejnych dni, oczywiście po uzgodnieniu daty z chorym lub z jego najbliższymi.
Czytaj też: Metoda Simontona – terapia dla chorych na nowotwór
Hospicjum domowe: ile kosztuje?
Opieka hospicjum domowego jest bezpłatna, jeśli pacjent ma ubezpieczenie, a placówka – podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Objęty opieką pacjent ponosi wówczas wyłącznie koszty leków i niektórych wyrobów medycznych (np. pieluch, jeśli ich noszenie jest konieczne). Bezpłatnie może również wypożyczyć sprzęt medyczny, który został zalecony przez lekarza hospicjum domowego:
koncentrator tlenu lub inne dostępne źródło tlenu;
inhalator;
ssak elektryczny;
aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego;
glukometr;
pompę infuzyjną;
balkonik, chodzik, kule, wózek inwalidzki.
Hospicjum domowe: kto opiekuje się pacjentem?
W składzie personelu hospicjum domowego znajduje się lekarz specjalista z dziedziny medycyny paliatywnej (lub lekarz w trakcie specjalizacji z dziedziny medycyny paliatywnej), a także pielęgniarka, która ukończyła specjalizację lub kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej (albo jest w trakcie tej specjalizacji).
Jest w nim również psychoonkolog lub psycholog specjalizujący się w psychologii klinicznej oraz fizjoterapeuta lub rehabilitant ruchowy. Oprócz nich chorego mogą odwiedzać również inni członkowie zespołu: wolontariusze, pracownicy socjalni, a na życzenie również kapłan.
Czytaj też: Psychika a ciężka i nieuleczalna choroba – jak sobie poradzić?
Hospicjum domowe: świadczenia gwarantowane
Każdy pacjent objęty domową opieką hospicyjną ma prawo do określonych świadczeń medycznych (reguluje je ust. 3 części II załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej). Zgodnie z nimi , chory ma prawo do:
opieki zdrowotnej udzielanej przez lekarza i pielęgniarkę;
leczenia bólu zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia);
leczenia innych objawów somatycznych;
opieki psychologicznej (którą oprócz pacjenta objęta jest również jego rodzina);
rehabilitacji;
zapobiegania powikłaniom;
badań, ordynacji leków, bezpłatnego wypożyczenia niezbędnego sprzętu.
Czytaj też: Cierpienie nie uszlachetnia, a choroba nowotworowa nie oznacza wyroku – wywiad z psychoonkologiem
Hospicjum domowe: jak często chorego odwiedza lekarz?
Teoretycznie osoba objęta opieką hospicjum domowego ma dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Oznacza to, że w razie konieczności lekarza lub pielęgniarkę można wezwać o dowolnej porze i dowolnego dnia – personel hospicjum powinien poinformować chorego o takiej możliwości, a także przekazać numer telefonu kontaktowego do osób, które w razie potrzeby przyjadą na wezwanie i udzielą pomocy.
Warto też wiedzieć, że zgodnie z przepisami domowe wizyty lekarza hospicyjnego powinny być regularne i odbywać się nie rzadziej, niż dwa razy w miesiącu, natomiast wizyty pielęgniarskie, w zależności od potrzeb pacjenta, nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Inni członkowie personelu medycznego – psycholog, fizjoterapeuta, rehabilitant ruchowy – odwiedzają chorego tylko, gdy lekarz uzna to za konieczne i ustali termin takiej wizyty.
Za każdym razem wizyta personelu hospicjum odbywa się po uzgodnieniu – z pacjentem lub jego opiekunem – terminu, jest również odnotowywana w “Karcie wizyt w domu chorego” (chory lub jego opiekun za każdym razem musi potwierdzić swoim podpisem fakt, że się odbyła). W określonych sytuacjach – np. gdy ból się nasili lub pojawią się inne problemy opiekuńcze – lekarz lub pielęgniarka hospicjum domowego może zasugerować przyjęcie chorego do oddziału medycyny paliatywnej.
Porady eksperta
Hospicjum domowe – czym jest, jak załatwić i na czym polega?
Hospicjum domowe jest formą opieki nad osobami chorymi przewlekle, wyleczenie których nie jest możliwe. Jakie są jej cele? Na czym polega wsparcie? Kto może na nie liczyć?
Zobacz film: “Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?”
1. Co to jest hospicjum domowe?
Hospicjum domowe to wszechstronna i kompleksowa opieka nad osobą, która cierpi z powodu choroby: nieuleczalnej, niepoddającej się leczeniu przyczynowemu, postępującej i ograniczającej życie.
Działania podejmowane w ramach hospicjum domowego polegają na objawowej terapii chorób nieuleczalnych, których przyczyn nie można leczyć, a choroba postępuje i znacznie ogranicza pacjentów.
Opieka hospicyjna, tak jak i paliatywna, ma – w miarę możliwości – poprawiać jakość życia chorych i łagodzić cierpienia psychiczne. Jej celem jest leczenie bólu i innych objawów somatycznych, towarzyszących postępowi choroby, jak również zapobieganie powikłaniom.
2. Na czym polega hospicjum domowe?
W ramach opieki pacjent może liczyć na regularne wizyty lekarzy specjalistów z dziedziny medycyny paliatywnej i pielęgniarek specjalizujących się w opiece paliatywnej, a także rehabilitanta czy psychoonkologa lub psychologa specjalizującego się w psychologii klinicznej.
Lekarza lub pielęgniarkę można wezwać o dowolnej porze, ponieważ osoba objęta opieką hospicjum domowego ma dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
W myśl przepisów domowe wizyty lekarza powinny odbywać się nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. Regularne powinny być również wizyty pielęgniarskie, w zależności od potrzeb pacjenta, jednak nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu.
Każdy pacjent objęty domową opieką hospicyjną ma prawo do leczenia bólu (zapobieganie mu i go uśmierzanie) oraz innych objawów somatycznych zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także korzystać z badań oraz ordynacji leków.
Bezpłatnie może również wypożyczyć sprzęt medyczny zalecony przez lekarza hospicjum domowego. To na przykład koncentrator tlenu, inhalator, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego, glukometr, pompę infuzyjną, chodzik, kule, balkonik, wózek inwalidzki, jak również sprzęt do żywienia dojelitowego.
Często można również skorzystać z pomocy wolontariuszy, którzy wspierają w kwestiach związanych z codziennym funkcjonowaniem. Niektóre hospicja domowe, prowadzone przez ośrodki kościelne, służą także wsparciem duchowym. Warto pamiętać, że opieka hospicyjna to kompleksowa opieka nad osobą ciężko chorą, ale i nad jego najbliższymi.
3. Dla kogo hospicjum domowe?
Opieką hospicjum domowego mogą być objęte osoby zmagające się z chorobami nieuleczalnymi, postępującymi, uniemożliwiającymi codzienne funkcjonowanie. To najczęściej:
nowotwory,
choroby związana z zakażeniem HIV,
skutki i powikłania chorób zapalnych ośrodkowego układu nerwowego,
układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy,
niewydolność oddechowa,
kardiomiopatia, czyli choroby mięśnia sercowego, które są wywołane przez różne czynniki. Prowadzą do nieprawidłowego działania serca.
W przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia wskazaniem do objęcia dziecka są niektóre wady wrodzone oraz urazy porodowe. Wykaz chorób kwalifikujących do objęcia pacjenta opieką hospicjum znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.
4. Jak załatwić hospicjum domowe?
Podstawą do objęcia pacjenta opieką hospicjum domowego jest skierowanie wystawione przez lekarza NFZ. Jego wzór można pobrać ze strony placówki.
Skierowanie do domowego hospicjum powinno zawierać:
informacje na temat przebiegu choroby, dane z wywiadu lekarskiego,
wyniki badań,
pieczątkę lekarza, nazwę placówki posiadającej kontrakt z NFZ,
kod choroby (zgodny z wykazem chorób, tzw. numerem ICD-10, czyli Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych),
oświadczenie o zakończeniu leczenia przyczynowego.
Skierowanie do hospicjum, tak domowego, jaki stacjonarnego, może wystawić zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista prowadzący leczenie. Dokument należy dostarczyć do wybranej placówki. Zwykle pierwsza wizyta lekarska ma miejsce tego samego dnia lub w dniu następnym.
Osoba, która ma być objęta opieką hospicyjną, musi posiadać dowód osobisty oraz wyrazić zgodę na objęcie opieką hospicyjną. W uzasadnionych przypadkach wyraża ją opiekun.
Jeśli pacjent ma ubezpieczenie zdrowotne, a placówka świadcząca opiekę hospicyjną podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, opieka hospicjum domowego jest bezpłatna. Objęty opieką pacjent ponosi jedynie koszty leków oraz niektórych wyrobów medycznych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.
Hospicjum domowe – na czym polega, jak załatwić?
Co to jest hospicjum domowe?
Zanim podejmiesz decyzję o leczeniu paliatywnym w domu, sprawdź co to jest domowe hospicjum, na czym polega jego pomoc, kto może liczyć na opiekę w ramach hospicjum domowego, jak załatwić niezbędne formalności, jakie są kryteria zakwalifikowania do hospicjum domowego?
W razie potrzeby warto wyszukać w internecie możliwość takiej opieki w swoim mieście, wpisując w wyszukiwarkę np. hospicjum warszawa, hospicjum domowe warszawa. Jeśli chcesz sprawdzić ceny takich usług prywatnie, nie w ramach NFZ, wpisz opieka paliatywna cennik.
>
Hospicjum domowe
Żeby odpowiedzieć na pytanie, czym jest hospicjum domowe, powiedzmy najpierw, czym jest w ogóle hospicjum. Pojęcie to wywodzi się od łacińskiego słowa hospitium czyli gościna. Przed wiekami oznaczało ono miejsce, gdzie podróżny mógł uzyskać schronienie i doświadczyć opieki. Z biegiem lat znaczenie słowa ewoluowało, przez długi czas tak określane były szpitale i przytułki dla bezdomnych. Dopiero stosunkowo niedawno termin ten nabrał współczesnego znaczenia. Obecnie w ten sposób określamy miejsca, w których realizowana jest tak zwana opieka paliatywna w hospicjum, polegająca na zapewnieniu pomocy:
medycznej,
psychologicznej
i społecznej umierającemu człowiekowi i jego rodzinie.
Hospicja, których dziesiątki tysięcy działają obecnie na świecie, są rozwinięciem idei i obserwacji wyniesionych z pierwszego takiego miejsca – St.Joseph’s Hospice w Londynie. W Polsce ruch hospicyjny rozwija się od lat 80. XX wieku. Opiekę hospicyjną świadczy się obecnie stacjonarnie, w samych hospicjach, ale także w warunkach domowych – gdzie hospicjum niejako &;przyjeżdża” do chorego, w ramach opieki paliatywnej.
Opieka paliatywna w domu
Na czym polega hospicjum domowe i dla kogo jest? Wbrew nieco mylącej nazwie, nie mieści się oczywiście w domu pacjenta, są to działania w ramach opieki paliatywnej. Obejmują swoją opieką pacjentów pozostających w swoich domach, w promieniu do 30 kilometrów od siedziby hospicjum, a jeśli chodzi o hospicjum domowe dla dzieci, obszar działania wzrasta do 100 km.
Tak jak powiedzieliśmy, w hospicjum tego typu pracownik medyczny &;przyjeżdża” do pacjenta, a konkretnie mówiąc, przyjeżdżają: lekarz, pielęgniarka, a także – w miarę potrzeb – psycholog, fizjoterapeuta, pracownik socjalny. Przyjeżdżają też wolontariusze, którzy są siłą napędową wielu hospicjów. Liczba wizyt zależy od stanu chorego i realnego zapotrzebowania. W praktyce – najczęściej do pacjentów przyjeżdżają pielęgniarki (2-3 razy w tygodniu). Można umówić także wizyty w miesiącu, zgodnie z zapotrzebowaniem chorego.
Hospicjum domowe NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że warunkiem realizacji tak zwanych świadczeń gwarantowanych w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej, są:
przedstawienie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
wskazania medyczne, a w szczególności fakt występowania jednostki chorobowej wykazanej w załączniku do rozporządzenia, nierokującej nadziei na wyleczenie.
Ostateczną decyzję o objęciu pacjenta opieką paliatywną i hospicyjną podejmuje lekarz udzielający świadczeń w hospicjum domowym.
Sprawdź: Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą – jak uzyskać, komu przysługuje?
Na czym polega działanie hospicjum domowego?
Pacjent zakwalifikowany do leczenia w ramach medycyny paliatywnej może liczyć na, zgodnie z przepisami:
całodobowy dostęp przez 7 dni w tygodniu do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w zależności od potrzeb. Porady lekarskie udzielane muszą być nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu;
całodobowy dostęp przez 7 dni w tygodniu do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanej przez pielęgniarkę medycyny paliatywnej, w zależności od potrzeb. Wizyty pielęgniarskie muszą się odbywać nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu;
wizyty psychologa i fizjoterapeuty w zależności od potrzeb, ustalane indywidualnie przez lekarza, w ramach opieki świadczonej w domu;
bezpłatne wypożyczenie przez hospicjum wyrobów medycznych.
Jak załatwić hospicjum domowe?
Naturalnym jest, że większość umierających woli spędzić ostatnie chwile życia w domu, a nie na oddziale szpitalnym, czy w budynku hospicjum. Ten rodzaj opieki jest wspaniałym, humanitarnym wyjściem naprzeciw tej potrzeby. Jednak opieka w ramach hospicjum domowego odbywać się może dopiero po spełnieniu kilku warunków:
osoba chora musi posiadać przynajmniej jednego opiekuna, który będzie się nią zajmować przez 24-godziny na dobę;
lekarz prowadzący nie planuje działań przedłużających życie, takich jak intensywna terapia, chemoterapia. Pacjentowi leczonemu w warunkach domowego hospicjum nie przysługuje w ramach świadczeń gwarantowanych leczenie farmakologiczne ani badania, które są częścią pakietu przynależnemu opiece stacjonarnej;
nie przysługuje w ramach świadczeń gwarantowanych leczenie farmakologiczne ani badania, które są częścią pakietu przynależnemu opiece stacjonarnej; pacjent ma rozpoznanie jednej z chorób uprawniających do skorzystania z pakietu świadczeń gwarantowanych.
Sprawdź: Na co zwrócić uwagę wybierając dom seniora?
Skierowanie do hospicjum domowego
Według wytycznych Ministerstwa Zdrowia, na świadczenia w ramach opieki paliatywno-hospicyjnej mogą liczyć osoby dotknięte następującymi chorobami:
choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności HIV (chodzi o AIDS),
nowotwory,
następstwa chorób ośrodkowego układu nerwowego,
układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy,
kardiomiopatia,
niewydolność oddechowa,
owrzodzenie odleżynowe.
Lista ta dotyczy osób powyżej 18 roku życia. Wykaz chorób w przypadku dzieci jest dużo szerszy, ze szczegółami można się zapoznać między innymi na stronie Ministerstwa Zdrowia. Sprawdźcie, kto kwalifikuje się do hospicjum domowego.
Zobacz więcej: Opieka nad osobami starszymi – o czym należy pamiętać?
Opieka nad chorym w domu
Opieka nad chorym w domu jest ogromnym wyzwaniem dla najbliższych. Z jednej strony otrzymują oni możliwość spędzenia ostatnich chwil z umierającym, z drugiej strony oznacza to dla nich ogromny wysiłek opieki– często fizyczny, a prawie zawsze – psychiczny.
Podejmując wspólną z chorym decyzję o przyjęciu pomocy hospicjum domowego należy o tym aspekcie pamiętać. Pamiętajmy też jednak, że w ramach opieki paliatywnej, udzielana jest pomocy także najbliższym umierającego. Nie należy się krępować, aby o taką pomoc poprosić.
Zobacz też: Sanatorium poszpitalne – komu się należy?
Oceń artykuł (liczba ocen 7)
Opieka paliatywno-hospicyjna domowa
Opieka paliatywno-hospicyjna domowa
Hospicjum Domowe ma na celu zapewnienie opieki paliatywnej
w zaciszu domowym chorego.
Zgłoszenia pacjentów do opieki hospicyjnej pod nr telefonu:
32 43 50 466, 32 44 20 321, 32 44 20 371 lub kom. 509 296 920
oraz na adres mailowy: [email protected]
Na czym polega opieka Hospicjum Domowego?
Opiekę nad pacjentem sprawuje interdyscyplinarny zespół hospicyjny (lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog, kapelan – na życzenie i za zgodą chorego) wraz z przeszkolonymi wolontariuszami.
Celem opieki interdyscyplinarnej jest kontrola bólu, innych objawów somatycznych, jak również łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych, socjalnych. Opieka hospicyjna to również czas poświęcony na towarzyszenie choremu, na rozmowę z nim oraz z jego rodziną.
Lekarz odwiedza chorego, co najmniej 2 razy w miesiącu, pielęgniarki spotykają się z chorym 2 razy w tygodniu. W razie potrzeby wizyty odbywają się częściej. Pielęgniarki wykonują zabiegi medyczne, uczą rodzinę pielęgnacji chorego, profilaktyki przeciwodleżynowej, doradzają rodzinie w rozwiązywaniu problemów pielęgnacyjnych, wyjaśniają sposób przygotowywania i podawania leków.
Dla pacjentów ubezpieczonych pomoc świadczona jest bezpłatnie .
Dla kogo Hospicjum Domowe?
Do Hospicjum Domowego kwalifikują się chorzy z udokumentowaną, aktywną, zaawansowaną i postępującą chorobą nowotworową, wymagający systematycznej opieki pielęgniarskiej, których opieka powinna koncentrować się przede wszystkim na zapewnieniu optymalnej, jakości życia zarówno chorych, jak i ich rodzin.
Jakie warunki przyjęcia?
Warunkiem przyjęcia do Hospicjum Domowego jest wyrażenie świadomej zgody przez chorego, a jeżeli jest on niezdolny do wyrażenia swej woli na proponowaną opiekę, osoby opiekującej się nim.
Wymagane dokumenty:
skierowanie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
kserokopia dokumentacji medycznej,
dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne pacjenta (karta NFZ),
legitymacja emeryta/rencisty (jeśli pacjent posiada),
pisemna zgoda pacjenta lub opiekuna na objęcie opieką paliatywną.
Inne informacje:
Kontakt z psychologiem: tel. (32) 43 50 466, od poniedziałku do środy oraz w piątek, w godzinach od 7.30 do 12.00.
Dla rodzin osób osieroconych raz w miesiącu odbywają się msze za zmarłych pacjentów oraz spotkania rodzin osieroconych z psychologiem oraz wolontariuszami.
Korzystanie z pomocy Hospicjum Domowego nie wyklucza pozostawienia pacjenta pod dotychczasową opieką poradni POZ. Mogą oni korzystać z obu form pomocy.
W trakcie opieki paliatywnej w warunkach domowych chory nie może jednocześnie korzystać z opieki pielęgniarskiej długoterminowej. Te dwie różne formy opieki wykluczają się wzajemnie. Możliwa jest natomiast pomoc pielęgniarki środowiskowej współpracującej z lekarzem rodzinnym.
Dowiedz się więcej o hospicjum stacjonarnym
Poznaj nasze Hospicjum
Sprawdź, jak możesz nam pomóc?
Opieka paliatywno-hospicyjna
Opieka paliatywna i opieka hospicyjna mają uśmierzać ból i dokuczliwe objawy choroby oraz podtrzymać jakość życia pacjenta na możliwie najwyższym poziomie.
NFZ finansuje kilka rodzajów takiej opieki:
ambulatoryjną – poradnia medycyny paliatywnej
stacjonarną – hospicjum lub oddział medycyny paliatywnej w szpitalu
domową – hospicjum domowe.
Jakie choroby uprawniają do pomocy
Opieką paliatywną i hospicyjną objęte są głównie osoby z:
nowotworami
AIDS
następstwami chorób ośrodkowego układu nerwowego
niektórymi rodzajami niewydolności oddechowej
kardiomiopatią
ranami przewlekłymi, owrzodzeniami od odleżyn.
Dla kogo poradnia medycyny paliatywnej
Poradnia medycyny paliatywnej jest dla osób, których stan ogólny jest stabilny i sami mogą zgłosić się do niej.
Poradnie te zapewniają:
konsultacje lekarskie
pomoc pielęgniarską
wsparcie psychologa, także dla opiekunów.
Co oferuje hospicjum stacjonarne
Opieka stacjonarna odbywa się w hospicjum stacjonarnym albo w szpitalu na oddziale medycyny paliatywnej.
Pacjent otrzymuje wtedy:
pieczę lekarzy i pielęgniarek, ale też psychologa i rehabilitanta
leczenie farmakologiczne bólu i innych objawów somatycznych
zapobieganie powikłaniom
dostęp do wyrobów medycznych koniecznych do wykonania świadczenia
badania zlecone przez lekarza zatrudnionego w hospicjum lub oddziale medycyny paliatywnej.
Opieka hospicjum stacjonarnego jest ciągła lub tymczasowa. Ma też formę opieki wyręczającej – maksymalnie 10 dni – gdy bliscy nie są w stanie jej zapewnić lub chcą odpocząć. Hospicjum oferuje również profesjonalną konsultację psychologiczną opiekunom pacjenta.
Kiedy hospicjum domowe i co oferuje
Z hospicjum domowego może skorzystać pacjent, który wymaga opieki paliatywnej i hospicyjnej. Jednocześnie jego stan zdrowia, warunki zamieszkania i zaangażowanie bliskich w opiekę pozwalają mu na pobyt w domu.
W ramach domowego hospicjum chory może liczyć na:
pomoc i wsparcie lekarza, pielęgniarki, psychologa, fizjoterapeuty
leczenie farmakologiczne
leczenie bólu i innych objawów
zapobieganie powikłaniom
bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego (np. inhalatory, glukometry, wózki inwalidzkie, kule, sprzęt do pomiaru ciśnienia krwi)
badania zlecone przez lekarza zatrudnionego w hospicjum domowym.
Wizyty pielęgniarskie odbywają się co najmniej 2 razy w tygodniu, a lekarskie co najmniej 2 razy w miesiącu. W zależności od potrzeb mogą odbywać się częściej – pacjent ma zapewniony dostęp do tej pomocy całodobowo, 7 dni w tygodniu.
Wizyty pozostałego personelu ustala indywidualnie lekarz w porozumieniu z chorym i opiekunami.
Jak skorzystać z opieki
Wszystkie formy opieki paliatywnej i hospicyjnej odbywają się na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (rodzinnego, onkologa lub innego specjalisty) lub od lekarza przy wypisie ze szpitala. Decydujące o wystawieniu skierowania są wskazania medyczne.
Znajdź placówkę
Skorzystaj z wyszukiwarki, by znaleźć placówkę blisko Twojego domu.
Otwórz wyszukiwarkę placówek współpracujących z NFZ . Wybierz z listy specjalizacji „hospicjum domowe”, „hospicjum stacjonarne” lub „medycyna paliatywna”. Wybierz województwo. Możesz też wpisać powiat i miejscowość. Naciśnij przycisk „szukaj”. Otrzymasz listę placówek wraz z danymi teleadresowymi, godzinami otwarcia i informacjami o dostępności placówki.
Znajdź placówkę blisko swojego domu.
Publikacje dotyczące zdrowia seniorów
Medycyna paliatywna – na czym polega? Domowa opieka paliatywna i pielęgnowanie osoby chorej
Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.
Potrzebujesz porady? Umów e-wizytę 459 lekarzy teraz online
SPIS TREŚCI
Medycyna paliatywna – co warto o niej wiedzieć?
To dział medycyny dotyczący leczenia i opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi, który można zdefiniować również jako filozofię. Wbrew pozorom celem jej działań nie jest wyleczenie chorego, lecz poprawienie jakości jego życia. Działania te skupiają się na złagodzeniu objawów choroby, zmniejszeniu lub całkowitej redukcji bólu i wsparciu chorego i jego bliskich zarówno psychicznie, jak i duchowo.
W skład zespołu zajmującego się medycyną paliatywną wchodzą zarówno lekarze, pielęgniarki, jak i przeszkoleni wolontariusze. Istotną funkcję pełnią jednak pielęgniarki, które codziennie towarzyszą chorym. Lekarz z kolei określa, jakie są potrzeby pacjenta i jaką terapię zastosować. Niekiedy do zespołu dołączają także psychiatrzy i fizjoterapeuci, ale i osoby niezwiązane z medycyną np. pracownik socjalny, psycholog czy osoba duchowna.
Początki medycyny paliatywnej
Za twórczynię medycyny paliatywnej uważana jest Cicely Sanuders, brytyjska lekarka, która w 1967 r. otworzyła Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie. Ośrodek szybko stał się miejscem, gdzie zaczęto szkolić lekarzy i opiekunów. Tym, co wyróżniało go spośród innych szpitali i ośrodków opieki, było nowe podejście do leczenia objawowego i zindywidualizowana opieka na pacjentami. Pracownicy hospicjum udowodnili, że lekarz ma istotny wpływ na los chorego, bez względu na rodzaj choroby.
Oprócz C. Saunders do rozwoju medycyny paliatywnej przyczyniła się także Elisabeth Kuebler-Ross, amerykańska lekarka szwajcarskiego pochodzenia. E. Kuebler-Ross miała wiele cennych obserwacji dotyczących psychicznych reakcji i przystosowania do codziennego funkcjonowania śmiertelnie chorych pacjentów. Hospicja, takie jak w Wielkiej Brytanii, zaczynają następnie powstawać również w Kanadzie, Australii, Holandii, Japonii i USA.
Medycyna paliatywna w Polsce zaczęła rozwijać się w latach 80. XX wieku – wówczas ośrodki takie były znane pod nazwą „hospicjum”. W latach 90. XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój tej dziedziny i obecnie istnieje około 200 jednostek zajmujących się medycyną paliatywną. Ponadto dostęp do takiego rodzaju leczenia jest potwierdzony przez konwencję ONZ – dostęp do medycyny paliatywna jest prawem człowieka.
Opieka hospitacyjna jest włączana do narodowego systemu ochrony zdrowia od początku lat 90. W 1999 r. powstała specjalizacja lekarska i pielęgniarska z zakresu medycyny paliatywnej. Wcześniej powstał także „Program rozwoju opieki paliatywnej i hospicyjnej w Polsce”, funkcjonujący przy Ministerstwie Zdrowia. Medycyna Paliatywna uwzględniana jest także jako część onkologii i jest finansowana ze środków publicznych.
Na czym polega leczenie objawowe w medycynie paliatywnej?
Jednym z głównych zadań medycyny paliatywnej jest łagodzenie objawów choroby. Np. zaawansowana choroba nowotworowa wywołuje wiele objawów, uniemożliwiających pacjentowi funkcjonowanie – często jest to zarówno cierpienie fizyczne, jak i psychiczne. Co więcej, cierpienia te są odczuwalne nie tylko przez pacjenta, ale i przez jego bliskich, dla których sam widok chorego jest przyczyną dyskomfortu psychicznego i cierpienia.
Sukces leczenia objawowego zależy od ustalenia rozpoznania – elementami rozpoznania jest m.in. analiza patomechanizmu i reakcji na dany sposób leczenia. Dzięki analizie patomechanizmu możliwe jest ukierunkowanie leczenia i ograniczenie rozwoju reakcji zapalnej i redukcja reakcji emocjonalnej. W planie leczenia medycyny paliatywnej bierze się pod uwagę nie tylko obraz kliniczny choroby, ale i wpływ czynników takich jak samoocena chorego zarówno w kwestii cielesnej, jak i społecznej a także to, jak blisko jest śmierci.
W odróżnieniu od tradycyjnej medycyny specjaliści od medycyny paliatywnej przywiązują wagę do samooceny pacjenta. Wielu chorych ocenia siebie przez pryzmat tego, co powie im lekarz – to właśnie lekarz jest nierzadko dla chorego najwyższym autorytetem. W związku z tym specjaliści od medycyny paliatywnej dbają o to, w jaki sposób przekazują chorym informacje, jakich używają określeń i jakie wykonują gesty.
Medycyna paliatywna i jej miejsce w onkologii
Uznaje się, że opieka paliatywna w onkologii powinna być traktowana jako dodatkowa pomoc. ESMO (ang. European Society for Medical Oncology) określa opiekę paliatywną jako leczenie wspomagające, którego celem jest poprawa jakości życia pacjenta, jego funkcjonowania w rodzinie i społeczności. Uznaje też, że opieka paliatywna powinna odnosić się do etapu, gdy dana osoba jest nieuleczalnie chora.
Jacy pacjenci mogą zostać objęci opieką paliatywną i hospicyjną?
Ośrodki zajmujące się medycyną paliatywną przyjmują osoby z chorobami ograniczającymi życie, ludzi z zaawansowanymi chorobami nowotworowymi i innymi przewlekle postępującymi schorzeniami, z powodu których jakość ich życia jest obniżona. O tym, czy chory zostanie przyjęty do ośrodka decydują zarówno kryteria somatyczne, psychosocjalne, jak i duchowe. Osobą oceniającą, czy danego pacjenta należy przyjąć, czy też nie, jest lekarz ośrodka opieki paliatywnej lub hospicyjnej.
W 2005 r. Amerykańskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej określiło, że wskazaniami do objęcia chorego taką opieką są następujące schorzenia:
Medycyna paliatywna a rodzina chorego
Specjaliści zajmujący się medycyną paliatywną wykazują takie samo zainteresowanie zarówno chorym, jak i jego bliskimi. Choroba jednego z członków rodziny często ma destrukcyjny wpływ na jego bliskich i ludzi go kochających. Brak efektów terapii, uboczne skutki leczenia i inne przykre objawy sprawiają, że cierpienie bliskich chorego się pogłębia. Przyczyną problemów w rodzinie chorego jest także nieumiejętność współpracy.
Pomoc rodzinie jest potrzebna także ze względu na obciążenie, jakim jest dla nich sama opieka nad chorym. W związku z tym jej członkowie mają więcej obowiązków, które nierzadko są dla nich sporym obciążeniem fizycznym. Oprócz tego wywołuje ona problemy natury psychologicznej np. niepokój o stan psychiczny chorego, obawa przed tym, że nie jest się w stanie dać mu nadziei, otuchy czy obawę, czy aby na pewno poda się choremu odpowiednią dawkę leku.
Rodzina osoby wymagającej tak zaawansowanej opieki ma też często wiele blokad wewnętrznych np. przed zabiegami higienicznymi, zmianą opatrunków nieprzyjemnymi zapachami. Często z tych i innych powodów bliscy chorego zaczynają cierpieć na depresję, mają zaburzenia snu, problemy z koncentracją, a nawet zaczynają pić więcej alkoholu lub zażywać narkotyki. To wszystko ma wpływ na samopoczucie chorego, dlatego też i jego bliscy są objęci opieką paliatywną.
Personel medyczny specjalizujący się w medycynie paliatywnej ma inne metody pracy zarówno z chorym, jak i jego rodziną. Wykazuje on zainteresowanie także cierpieniem psychicznym bliskich, rozmawia z nimi na temat tego, co przeżywają i jakie działania podejmują w związku z opieką nad chorym. Monitorowanie objawów somatycznych i problemów natury duchowo-egzystencjalnej stanowi znaczną pomoc.
Jakie są zalety opieki paliatywnej?
Leczenie paliatywne i hospicyjne są standardowymi metodami leczenia współczesnej medycyny i stanowią ważny element całego leczenia i opieki onkologicznej. Uważa się, że powinny także być standardowymi metodami leczenia chorych z innymi chorobami ograniczającymi życie. Opieka paliatywna, wzbogacona o rehabilitację i terapię kreatywną może ograniczyć rozwój choroby, choć nie doprowadzi do jej wyleczenia.
Opieka paliatywna ma wyjątkowy wpływ na zdrowie chorego i jest w stanie przedłużyć mu życie. Co więcej, przynosi znaczną poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego, łagodzi objawy ciężkich chorób i chroni przed powikłaniami. Dzięki temu, że uśmierza dolegliwości, umożliwia dalsze prowadzenie terapii onkologicznych. W rezultacie chory również lepiej funkcjonuje w rodzinie i może realizować plany życiowe – to przekłada się także na lepsze samopoczucie jego bliskich.
Dzięki temu, że w skład interdyscyplinarnego zespołu specjalistycznego zaliczają się nie tylko lekarz, pielęgniarka, ale i psycholog, rehabilitant, terapeuta zajęciowy i osoba duchowna, chory może przebywać w domu w bliskimi i nie rezygnować z domowego ogniska na rzecz szpitala – to rozwiązanie często dla niego wygodniejsze i bardziej komfortowe.
Opieka medyczna jest sprawowana nieodpłatnie, również w weekendy. Pacjent otrzymuje także niezbędny sprzęt np. łóżko szpitalne, materac przeciwodleżynowy, pompę infuzyjną, umożliwiającą podawanie leków podskórnie i koncentrator tlenu. Chory jest także stale obserwowany przez wykwalifikowane pielęgniarki, stale współpracujące z lekarzem – częste wizyty pielęgniarek sprzyjają także dobrej komunikacji między chorym i rodziną.
Osoba chora ma także możliwość pobytu w specjalistycznym oddziale opieki paliatywno-hospicyjnej. Jednak tam mogą trafić tylko chorzy, którzy nie mają możliwości być leczonymi w warunkach domowych. Wspomniane ośrodki zarezerwowane są także dla osób samotnych, znajdujących się już u schyłku życia i tych, którzy muszą brać udział w dodatkowych badaniach i specjalistycznych konsultacjach.
키워드에 대한 정보 na czym polega hospicjum domowe
다음은 Bing에서 na czym polega hospicjum domowe 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.
이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!
사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 005: Hospicjum domowe. Czym jest, jak może pomóc w opiece nad Chorym?
- hospicjum
- lekarz
- lekarzrodzinny
- leczenie
- umieranie
- dom
- opieka
- leki
- pomoc
005: #Hospicjum #domowe. #Czym #jest, #jak #może #pomóc #w #opiece #nad #Chorym?
YouTube에서 na czym polega hospicjum domowe 주제의 다른 동영상 보기
주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 005: Hospicjum domowe. Czym jest, jak może pomóc w opiece nad Chorym? | na czym polega hospicjum domowe, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.