Na Ból Stawów I Mięśni | Co Robić, Żeby Nie Bolały Nas Stawy, Kości I Mięśnie – Dr Rafał Mikusek W Radiowej Jedynce 최근 답변 33개

당신은 주제를 찾고 있습니까 “na ból stawów i mięśni – Co robić, żeby nie bolały nas stawy, kości i mięśnie – dr Rafał Mikusek w radiowej Jedynce“? 다음 카테고리의 웹사이트 you.future-user.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://you.future-user.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Rafał Mikusek 이(가) 작성한 기사에는 조회수 31,465회 및 좋아요 454개 개의 좋아요가 있습니다.

Leczenie bólu mięśni i stawów

W pierwszej linii leczenia podaje się środki przeciwbólowe (NLPZ), takie jak ibuprofen czy diklofenak. W niektórych rodzajach bólu, np. przy rwie kulszowej, kluczowe jest odciążenie bolącego regionu i ułożenie ciała w prawidłowej pozycji.Na zdrowe stawy polecana jest zwłaszcza witamina B6 i B1. Wykazują one korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.Ból mięśni (mialgia) może pojawić się między innymi po wyczerpującym treningu czy nietypowej aktywności fizycznej. Ponadto przyczynami bólu mięśni mogą być też niedobór minerałów (np. wapnia i magnezu) lub choroba (np. fibromialgia).

Leki na ból mięśni i stawów – maści, żele, plastry
  • DOZ PRODUCT, plaster rozgrzewający, przeciwbólowy, 1 szt. …
  • Zestaw na Przeciążone Stawy i Mięśnie. …
  • Voltaren Max, 23,2 mg/g, żel, 180 g. …
  • Voltaren Max, 23,2 mg/g, żel, 100 g. …
  • Traumon, 100 mg/g, żel, 100 g. …
  • Diklofenak Perrigo, 10 mg/g, żel, 100 g. …
  • Difortan, 100 mg/g, żel,100 g.

Table of Contents

na ból stawów i mięśni 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Co robić, żeby nie bolały nas stawy, kości i mięśnie – dr Rafał Mikusek w radiowej Jedynce – na ból stawów i mięśni 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Ból stawów i schorzenia układu ruchu stają się problemem u coraz młodszych ludzi. Dr Rafał Mikusek w radiowej Jedynce wyjaśnia co jest tego przyczyną i co robić, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe ze strony układu ruchu.

na ból stawów i mięśni 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Leki na ból mięśni i stawów, leki przeciwzapalne, maści …

Na ból stawów czy mięśni można zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty w każdej aptece. W leczeniu bólu kostno-stawowego i …

+ 여기에 자세히 보기

Source: apteline.pl

Date Published: 12/13/2021

View: 4586

Leki przeciwzapalne na ból mięśni i stawów. Tabletki …

Do najczęściej stosowanych niesteroowych leków przeciwzapalnych stosowanych w leczeniu bólu mięśni i stawów należy ibuprofen, diklofenak, naproksen oraz …

+ 더 읽기

Source: aptekamoderna.pl

Date Published: 4/6/2022

View: 8991

Ból mięśni i stawów – przyczyny, objawy, leczenie – Aspirin

Rozgrzewanie obolałych miejsc. Skieruj strumień ciepłej wody z prysznica na bolącą część ciała lub weź gorącą kąpiel. Dla odprężenia możesz dodać na przykład …

+ 여기에 보기

Source: www.aspirin.pl

Date Published: 7/19/2022

View: 6234

Leki na ból mięśni, kości i stawów bez recepty

Zobacz leki na bóle kości, stawów i mięśni – tabletki, maści bez recepty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym | Apteka Internetowa Galen – szybka …

+ 여기를 클릭

Source: www.aptekagalen.pl

Date Published: 9/18/2021

View: 8225

Ból mięśni, stawów – Leki i suplementy

W Aptece Olmed znajdziesz leki na bóle mięści, stawów i kości takie jak specjalne … maści na stawy i mięśnie oraz tabletki doustne likwujące ból.

+ 여기에 더 보기

Source: www.aptekaolmed.pl

Date Published: 2/20/2021

View: 5243

Ból mięśni i stawów | Apteka Internetowa Gemini

Ból mięśni i stawów · Voltaren Max 23,2 mg/ g, żel, 180 g · Traumon 100 mg/ g, żel, 100 g · Aspicam Bio 7,5 mg, 10 tabletek · Paracetamol Biofarm 500 mg, 50 …

+ 여기에 보기

Source: gemini.pl

Date Published: 2/14/2022

View: 6088

Leki na ból mięśni i stawów, leki przeciwzapalne i maści

Jakie witaminy przyjmować na bóle mięśni i stawów? · witamina C – niezbędna do produkcji kolagenu budującego stawy i kości · witamina D – zwiększa syntezę wapnia, …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.wapteka.pl

Date Published: 9/2/2021

View: 8194

5 sprawdzonych sposobów na bóle mięśni i stawów – multimed

5 sprawdzonych sposobów na bóle mięśni i stawów. sposoby-na-bol-miesni-i-stawow-870x400_1. Bóle mięśni i stawów …

+ 여기에 자세히 보기

Source: multimed.pl

Date Published: 9/5/2022

View: 8602

Bóle mięśni i stawów – diagnostyka, przyczyny i leczenie

W pierwszej linii leczenia podaje się środki przeciwbólowe (NLPZ), takie jak ibuprofen czy diklofenak. W niektórych rodzajach bólu, np. przy rwie kulszowej, …

+ 여기에 보기

Source: www.luxmed-diagnostyka.pl

Date Published: 8/29/2021

View: 8413

주제와 관련된 이미지 na ból stawów i mięśni

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Co robić, żeby nie bolały nas stawy, kości i mięśnie – dr Rafał Mikusek w radiowej Jedynce. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Co robić, żeby nie bolały nas stawy, kości i mięśnie - dr Rafał Mikusek w radiowej Jedynce
Co robić, żeby nie bolały nas stawy, kości i mięśnie – dr Rafał Mikusek w radiowej Jedynce

주제에 대한 기사 평가 na ból stawów i mięśni

  • Author: Rafał Mikusek
  • Views: 조회수 31,465회
  • Likes: 좋아요 454개
  • Date Published: 2017. 12. 1.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Uf2q9TsgS7I

Co na ból mięśni i stawów?

Leczenie bólu mięśni i stawów

W pierwszej linii leczenia podaje się środki przeciwbólowe (NLPZ), takie jak ibuprofen czy diklofenak. W niektórych rodzajach bólu, np. przy rwie kulszowej, kluczowe jest odciążenie bolącego regionu i ułożenie ciała w prawidłowej pozycji.

Jakie witaminy na bole miesni i stawów?

Na zdrowe stawy polecana jest zwłaszcza witamina B6 i B1. Wykazują one korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.

Czego brakuje w organizmie gdy bolą mięśnie?

Ból mięśni (mialgia) może pojawić się między innymi po wyczerpującym treningu czy nietypowej aktywności fizycznej. Ponadto przyczynami bólu mięśni mogą być też niedobór minerałów (np. wapnia i magnezu) lub choroba (np. fibromialgia).

Co na silny ból mięśni?

Dużą skuteczność w łagodzeniu bólu mięśni wykazują także leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które dostępne są w formie doustnej lub miejscowej (m.in. maści, żele oraz plastry). Preparaty te mogą zawierać takie substancje jak ibuprofen, naproksen, diklofenak, czy też kwas acetylosalicylowy.

Jakich witamin brakuje gdy bolą stawy?

Jak dowiedziono stosunkowo niedawno, niedobory witaminy K powodują nadmierną aktywność osteoklastów, usuwających z kości stare tkanki i powodujących tym samym degenerację stawów. Niedobory glukozaminy i chondroityny mogą powodować bolesność i sztywność stawów.

Dlaczego bolą mnie wszystkie stawy?

Bolące stawy są najczęściej objawem świadczącym o występowaniu jakiejś choroby, mogą pojawić się jako konsekwencja urazu, np. zwichnięcia, przeciążenia czy skręcenia, ale także występują u osób z nadwagą i tych, prowadzących bardzo statyczny tryb życia. W medycynie ból stawów określa się jako artralgia.

Czego nie lubią stawy?

Twoje stawy nie lubią także diety zbyt bogatej w pomidory, ziemniaki, bakłażany i paprykę. Te warzywa psiankowate zawierają kalcytriol – jego nadmiar powoduje zwiększenie absorpcji wapnia z pożywienia, który następnie odkłada się w tkankach miękkich, w tym więzadłach i ścięgnach.

Co pić na stawy?

Pandan liść to naturalny ziołowy produkt, który wykorzystuje się do przygotowywania ziołowej herbatki. Jej regularne picie pozwala skutecznie uśmierzyć bóle stawów oraz głowy. Pandan liść łagodzi ponadto stres, pozytywnie wpływa na skórę oraz posiada delikatne działanie przeczyszczające.

Co na wzmocnienie mięśni i stawów?

Witaminy na stawy i wzmocnienie mięśni
  • Colafit, kostki liofilizowanego kolagenu, 60 szt. …
  • DOZ Product Artiflex, kapsułki,120 szt. …
  • Collaflex duopack, kapsułki, 120 szt. …
  • Flexus Shots, płyn doustny, 10 ml, 20 fiolek. …
  • Artresan Efekt, kapsułki, 30 szt. …
  • Doppelherz system Kollagen 11.000 PLUS, płyn, ampułki, 30 szt.

Dlaczego bolą mięśnie nóg i rąk?

Ból mięśni rąk i nóg może pojawić się przy nerwicy, a także atakach paniki. Częstą przyczyną dolegliwości jest też zwykła grypa. Jednym z najpopularniejszych objawów tej choroby jest ból mięśni, który utrzymuje się przez kilka dni. Dolegliwości mogą jednak towarzyszyć i poważniejszym schorzeniem.

Jak szybko pozbyć się bólu mięśni?

Dobrym sposobem jest regularna aktywność fizyczna. Długie spacery, ćwiczenia, pływanie czy jazda na rowerze pomogą wzmocnić nam mięśnie. Czasami organizm po prostu potrzebuje ruchu. Pomoże nam to poprawić krążenie i zmniejszyć ryzyko zastojów, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych, a w konsekwencji do bólu.

Co oznacza ból mięśni nóg?

Ból mięśni nóg może mieć różne przyczyny. Niejednokrotnie są one błahe i nie zagrażają zdrowiu ani życiu pacjenta. Najczęściej bowiem są to bóle przeciążeniowe, wynikające z nadmiernego wysiłku fizycznego. Takiej przypadłości doświadcza się zwykle przy podejmowaniu kolejnego, nawet umiarkowanego wysiłku fizycznego.

Jaki lek przeciwzapalny na stawy?

Mel 7,5 mg jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Preparat Mel wskazany jest w bólach kostno-stawowych i mięśniowych oraz w przebiegu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych stawów.

Jakie leki przeciwzapalne na stawy?

Do najczęściej wybieranych niesteroidowych leków przeciwzapalnych zalicza się ibuprofen, diklofenak, naproksen i ketoprofen – ich działanie jest silne, dlatego nie powinny być przyjmowane regularnie bez konsultacji z lekarzem.

Jakie leki na zapalenie stawów bez recepty?

Wśród środków na bóle stawów bez recepty wymienia się paracetamol oraz NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne.

A to przykłady niesteroidowych leków przeciwzapalnych:
  • deksketoprofen;
  • celekoksyb;
  • diklofenak;
  • ibuprofen;
  • ketoprofen;
  • meloksykam;
  • naproksen.

Co oznacza ból wszystkich mięśni?

Ogólnoustrojowy ból mięśni, czyli odczuwany w całym organizmie, zazwyczaj bywa spowodowany infekcją, chorobą lub niepożądanym działaniem leku. Powstaje w wyniku aktywacji specyficznych receptorów — nocyceptorów. Zostały one odkryte w 1906 roku przez Charlesa Scotta Sherringtona.

Dlaczego bolą mnie mięśnie rąk?

Ból mięśni rąk i nóg może pojawić się przy nerwicy, a także atakach paniki. Częstą przyczyną dolegliwości jest też zwykła grypa. Jednym z najpopularniejszych objawów tej choroby jest ból mięśni, który utrzymuje się przez kilka dni. Dolegliwości mogą jednak towarzyszyć i poważniejszym schorzeniem.

Dlaczego bolą mnie mięśnie nóg?

Na ogół jest spowodowany zmęczeniem nóg. Ale jego źródłem są także urazy, takie jak naderwanie ścięgien, więzadeł albo wady i deformacje stóp (np. płaskostopie, halluksy). Wreszcie, ból nóg bywa również konsekwencją chorób reumatycznych, cukrzycy, choroby alkoholowej.

Co oznacza ból mięśni ramion?

Ból ramienia to częsta dolegliwość, może pojawiać się zarówno podczas unoszenia ręki do góry czy w bok, jak i w spoczynku. Przyczynami bólu ramion mogą być m. in. zmiany zwyrodnieniowe, zespół cieśni podbarkowej czy różnego rodzaju urazy mechaniczne.

See also  턱걸이 1 개 | 턱걸이 0개에서 1개 하는 방법ㅣ턱걸이 1개도 못하는 사람 필청!ㅣ메루치양식장 빠른 답변

Leki na ból mięśni i stawów, DOZ.pl

Bolące mięśnie i stawy?

Ból stawów i mięśni może mieć różne przyczyny. Czasem towarzyszą mu inne objawy jak np. obrzęki. Jednym ze sposobów zwalczania tych dolegliwości jest stosowanie preparatów przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych, które szybko docierają do ogniska bólu i przynoszą ulgę. Co zatem wybrać na bolące mięśnie lub stawy?

Szeroki wybór leków na ból stawów i mięśni na DOZ.pl

W asortymencie DOZ.pl znajdziesz leki łagodzące ból mięśni lub stawów. Do zwalczenia tej dolegliwości można wykorzystać przeciwbólowe preparaty bez recepty zarówno do stosowania miejscowego, jak i doustnego. Wśród nich można wyróżnić produkty w następujących formach:

plastry rozgrzewające lub chłodzące,

żele i maści przeciwbólowe,

roztwory do wstrzykiwania,

aerozoli na skórę lub ziołowych oliw do masażu.

Tak szeroki wybór preparatów pozwala na dopasowanie odpowiedniego do charakterystyki dolegliwości danej osoby. Ból mięśni zazwyczaj wynika z ich nadwyrężenia podczas uprawiania aktywności fizycznej, ale czasem ma związek również z grypą i przeziębieniem.

Substancje czynne stosowane w lekach na ból stawów

W skład leków na ból stawów wchodzą określone substancje czynne, które pozwalają na poradzenie sobie z dolegliwościami – uśmierzą ból, złagodzą obrzęk i powstały stan zapalny. W preparatach łagodzących ból mięśni i stawów wykorzystuje się m.in. diklofenak czy naproksen.

Niektóre środki na zapalenie mięśni i ból stawów bazują na substancjach pochodzenia roślinnego. Są to m.in. ekstrakty z arniki górskiej, kory wierzby białej, goździka korzennego czy drzewa Boswellia serrata.

Żel na ból stawów i mięśni

Preparaty przeciwbólowe w formie żelu to środki do stosowania miejscowego. W swoim składzie zawierają np. mentol, który chłodząc bolące miejsce, zmniejsza odczuwanie bólu. Taki preparat wystarczy wsmarować miejscowo, aż do wchłonięcia. Często należy robić to nawet kilka razy dziennie. Żele łagodzące ból będą pomocne w przypadku stanów zapalnych mięśni, więzadeł, stawów, ścięgien czy tkanek miękkich. Mogą przynieść ulgę w walce z bólem pleców.

W podobny sposób działa także maść na bolące stawy. Ma ona nieco cięższą konsystencję niż żel na ból mięśni. W swoim składzie może zawierać również mentol czy kamforę oraz substancje o działaniu przeciwbólowym.

Plaster rozgrzewający i chłodzący na bóle mięśni i stawów

Plastry na bolące stawy to kolejny sposób na zmniejszenie bólu. Działają przez kilka lub nawet kilkanaście godzin, w zależności od wybranego produktu. Mogą okazać się pomocne także w łagodzeniu stanów zapalnych, obrzęków czy stłuczeń.

Stawy, mięśnie, kości :: Przepis na Zdrowie

Suplementy diety – Stawy, mięśnie, kości

Gdy zaczynają boleć plecy, kolana, odczuwasz ograniczoną sprawność ruchową, może to oznaczać różne dolegliwości lub choroby. Wówczas jednym z rozwiązań jest sięgnięcie po lek lub suplement diety na wzmocnienie kości i stawów. Dostępne w naszym sklepie preparaty wykazują działanie objawowe, jak i przyczynowe, a dedykowane są pacjentom w różnym wieku. Sprawdź, jakie witaminy na mięśnie i stawy są niezbędne w utrzymaniu zdrowego układu kostno-stawowego.

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Do koszyka

Leki na wzmocnienie kości i stawów

Niedobory witamin, minerałów lub innych substancji, jak również nadmierny wysiłek obciążający stawy i mięśnie powodują różne dolegliwości w obrębie układu kostnego. Do tego dochodzą bóle będące wynikiem urazów związanych z aktywnością fizyczną oraz zmiany zwyrodnieniowe przyczyniające się do ograniczenia funkcji ruchowych. By cieszyć się dobrą kondycją chrząstki stawowej, bardzo ważna jest profilaktyka. Poza ćwiczeniami warto zadbać o utrzymanie właściwej wagi ciała oraz zdrowe odżywianie.

Niezwykle istotnym składnikiem budulcowym układu kostnego jest kolagen. Tworzy więzadła i ścięgna, jednak wraz z wiekiem zaczyna go ubywać. Wówczas stosuje się suplementy na kości i stawy z kolagenem, które przyspieszają procesy regeneracyjne oraz wspomagają odbudowę zniszczonych chrząstek. Najlepiej przyswajalny i najbardziej podobny budową do ludzkiego kolagenu jest kolagen rybi. Układ pokarmowy nie potrzebuje wiele czasu i energii na jego przetrawienie oraz wchłonięcie do krwiobiegu.

Co jeszcze może zawierać suplement diety na stawy?

Preparaty dostępne w naszym sklepie internetowym mają w swoim składzie również wapń. Pierwiastek pozyskany ze skorupek jaj kurzych pomaga utrzymać zdrowe kości oraz wspiera prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową. Suplement diety na stawy może też zawierać glukozaminę. Substancja ta występuje naturalnie w ludzkim organizmie i jest ważną częścią płynu maziowego. Ponieważ nie jest obecna w pożywieniu, w przeciwdziałaniu jej niedoborom najczęściej stosuje się tabletki i kapsułki z glukozaminą.

By wspomóc odbudowę chrząstki stawowej, rekomenduje się też przyjmowanie preparatów ze składnikami witaminowymi. Jakie witaminy korzystnie działają na mięśnie i stawy? Warto sięgnąć po suplement diety, który w składzie zawiera przede wszystkim witaminę C wspomagającą wytwarzanie kolagenu oraz D, utrzymującą w dobrej kondycji kości. Tego rodzaju suplementy szczególnie polecane są osobom starszym oraz aktywnym fizycznie. W przypadku dolegliwości bólowych dobrze sprawdzi się również witamina B na stawy. Związki z tej grupy można podawać w przypadku bólów o charakterze mieszanym i neuropatycznym. Na zdrowe stawy polecana jest zwłaszcza witamina B6 i B1. Wykazują one korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.

Preparaty na stawy, kości i mięśnie

W poniższej zakładce znajdziesz coś na stawy, mięśnie i kości – suplementy skutecznie łagodzące ból i uzupełniające niedobory składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Oferujemy lekarstwo na zwyrodnienie stawów, osteoporozę, regenerację chrząstki stawowej, strzelające kolana oraz inne dolegliwości.

przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie oraz sposoby na bóle mięśni

W zależności od przyczyny ból możemy odczuwać między innymi jako ucisk, kłucie czy szczypanie. Jeśli nie masz pewności co do przyczyny objawów lub jeśli chorujesz albo przytrafił Ci się uraz, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku bólu mięśni mogą to być:

Fizjoterapia

Masaż

Maść lub tabletki przeciwbólowe

Akupunktura

Pacjenci, którym doskwierają bóle mięśni, mogą również wybrać jedną z wielu dostępnych metod terapii do stosowania w domu. Możemy także sięgnąć po środki przeciwbólowe, które zatrzymają ból i przyniosą ulgę, a także pomogą zapobiec wykształceniu się bólu chronicznego. Można zastosować na przykład tabletki Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy Aspirin® Effect, które uaktywniają mechanizmy obronne organizmu, co pozwala powstrzymać rozprzestrzenianie się bólu. Substancja czynna ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu uśmierza ból i pozwala cieszyć się swobodą.

Rozgrzewanie obolałych miejsc. Skieruj strumień ciepłej wody z prysznica na bolącą część ciała lub weź gorącą kąpiel. Dla odprężenia możesz dodać na przykład sól do kąpieli. Światło podczerwone, plastry rozgrzewające czy zwykły termofor również mogą pomóc.

Porozmawiaj z lekarzem, by dobrać właściwą dla siebie terapię. Nie zwlekaj ponieważ chroniczny ból o wiele trudniej wyleczyć.

Ból mięśni – jakie mogą być przyczyny i jak je wyleczyć?

Ciało człowieka składa się z ponad 650 różnych mięśni, przy czym warto podkreślić, że każda grupa mięśniowa może dawać zupełnie inne dolegliwości bólowe. Przyczyn bólu mięśni i stawów jest wiele, począwszy od tych niegroźnych, jak przeciążenie lub nadmierny wysiłek fizyczny, aż po te cięższe, spowodowane chorobami, jak np. boreliozą lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Skąd biorą się bóle mięśniowo-stawowe, jak objawiają się w poszczególnych partiach ciała i jak wygląda leczenie bólu mięśni?

Ból mięśni – przyczyny

Bóle mięśni, nazywane także mialgią, to częsta przypadłość, która przytrafić się może osobom w każdym wieku – zarówno tym zmagającym się z różnego rodzaju schorzeniami, jak i tym w pełni zdrowym. Poprzez ten charakterystyczny objaw organizm daje nam znać, że dzieje się z nim coś niepokojącego, chociaż nie zawsze groźnego. Ze względu na fakt, że ból mięśni może towarzyszyć różnym chorobom, w tym m.in. związanym z układem kostno-stawowym i nerwowym, uważa się go za objaw niespecyficzny i często trudny w jednoznacznym określeniu jego etiologii.

Wśród najczęstszych przyczyn bólu mięśni i stawów zaliczyć należy:

przeciążenie mięśni – mówimy wówczas o bólu powysiłkowym , który pojawia się zazwyczaj w tych partiach mięśni, które były najbardziej zaangażowane w ćwiczenia. W mięśniach tworzą się zakwasy, które spowodowane są nagromadzeniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej. Bóle związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym zazwyczaj przechodzą samoistnie i wymagają czasowego odciążenia bolesnych partii mięśni. Jeżeli ból mięśni pojawi się po pewnym czasie od wysiłku, możemy mówić wówczas o tzw. zespole opóźnionego bólu mięśniowego (zespół DOMS), który dotyka głównie osoby aktywne fizycznie;

– mówimy wówczas o , który pojawia się zazwyczaj w tych partiach mięśni, które były najbardziej zaangażowane w ćwiczenia. W mięśniach tworzą się zakwasy, które spowodowane są nagromadzeniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej. Bóle związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym zazwyczaj przechodzą samoistnie i wymagają czasowego odciążenia bolesnych partii mięśni. Jeżeli ból mięśni pojawi się po pewnym czasie od wysiłku, możemy mówić wówczas o tzw. zespole opóźnionego bólu mięśniowego (zespół DOMS), który dotyka głównie osoby aktywne fizycznie; infekcje wirusowe – bóle mięśniowo-stawowe to charakterystyczny objaw, który pojawia się w przebiegu wielu chorób wirusowych, w tym m.in. grypy, przeziębienia, ospy wietrznej, różyczki oraz wirusowego zapalenia wątroby WZW typu A, B lub C. Jest to zazwyczaj uogólniony ból całego układu mięśniowego, który pojawia się podczas spoczynku. Bólowi towarzyszyć może gorączka, nadmierna potliwość, katar lub kaszel;

– bóle mięśniowo-stawowe to charakterystyczny objaw, który pojawia się w przebiegu wielu chorób wirusowych, w tym m.in. grypy, przeziębienia, ospy wietrznej, różyczki oraz wirusowego zapalenia wątroby WZW typu A, B lub C. Jest to zazwyczaj uogólniony ból całego układu mięśniowego, który pojawia się podczas spoczynku. Bólowi towarzyszyć może gorączka, nadmierna potliwość, katar lub kaszel; infekcje bakteryjne – ból mięśni może być efektem zakażenia powierzchniowego warstwy skóry oraz tkanki podskórnej brudnymi przedmiotami, co w konsekwencji może doprowadzić do zakażenia powięzi mięśnia. Co ważne, w przypadku infekcji bakteryjnych ból mięśni ogranicza się zazwyczaj do jednej grupy mięśniowej i pojawia się w stanie spoczynku. Bólowi towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie okolicy mięśnia dotkniętego stanem zapalnym;

– ból mięśni może być efektem zakażenia powierzchniowego warstwy skóry oraz tkanki podskórnej brudnymi przedmiotami, co w konsekwencji może doprowadzić do zakażenia powięzi mięśnia. Co ważne, w przypadku infekcji bakteryjnych ból mięśni ogranicza się zazwyczaj do jednej grupy mięśniowej i pojawia się w stanie spoczynku. Bólowi towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie okolicy mięśnia dotkniętego stanem zapalnym; uraz mechaniczny – w wyniku urazu tkanki mięśniowej organizm aktywuje miejscową reakcję zapalną, której specyficznym symptomem jest ból mięśnia, jego obrzęk oraz zaczerwienienie;

– w wyniku urazu tkanki mięśniowej organizm aktywuje miejscową reakcję zapalną, której specyficznym symptomem jest ból mięśnia, jego obrzęk oraz zaczerwienienie; schorzenia reumatyczne – osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, zespoły bólowe kręgosłupowo-korzeniowe, czy też zapalenia stawów w okolicach kręgosłupa;

– osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, zespoły bólowe kręgosłupowo-korzeniowe, czy też zapalenia stawów w okolicach kręgosłupa; choroby pasożytnicze , w tym m.in. włośnica lub krętkowica;

, w tym m.in. włośnica lub krętkowica; borelioza – często daje objawy grypopodobne;

– często daje objawy grypopodobne; niedoczynność i nadczynność tarczycy , które wpływają na metabolizm kolagenu oraz zaburzenia w pracy układu mięśniowo-szkieletowego;

, które wpływają na metabolizm kolagenu oraz zaburzenia w pracy układu mięśniowo-szkieletowego; zespół przewlekłego zmęczenia , nerwica i nadmierny, długotrwały stres;

, nerwica i nadmierny, długotrwały stres; nieprawidłowa postawa ciała podczas pracy w pozycji siedzącej.

Diagnozowanie bólu mięśni – jakie znaczenie ma rodzaj bólu?

Jak widać, ból mięśni i stawów może informować nas o przebiegu różnych chorób oraz wynikającym z tego stanie zapalnym w organizmie. Chcąc postawić prawidłową diagnozę, lekarz zobowiązany jest do przeprowadzenia z pacjentem dokładnego wywiadu na temat kwestii, które mogą mieć kluczowy wpływ na dolegliwości bólowe. Od takich czynników jak czas trwania bólu, związek z wysiłkiem fizycznym i przyjmowanymi lekami, rodzaj bólu (czy jest on tępy, czy też nagły i ostry) oraz objawy współtowarzyszące, zależeć będzie sposób leczenia bólu i zapobieganie jego dalszemu rozwojowi.

Ból mięśni klatki piersiowej

Ból pojawiający się w obrębie klatki piersiowej często wiążemy z chorobami serca lub układu oddechowego, jednak jak się okazuje, nie zawsze wynika on z patologii jakiegokolwiek z narządów wewnętrznych. Niekiedy może mieć on podłoże psychologiczne i objawiać się w postaci zespołu DaCosty, czyli inaczej nerwicy serca.

Wśród schorzeń, które mogą mieć związek z bólem mięśni klatki piersiowej, zaliczamy:

zawał mięśnia sercowego , który wynika z przedłużającego się niedokrwienia mięśnia sercowego;

, który wynika z przedłużającego się niedokrwienia mięśnia sercowego; dławica piersiowa , która może być spowodowana nadmiernym wysiłkiem fizycznym, stresem lub kontaktem z zimnym powietrzem;

, która może być spowodowana nadmiernym wysiłkiem fizycznym, stresem lub kontaktem z zimnym powietrzem; zapalenie opłucnej , któremu towarzyszy ból po stronie klatki piersiowej objętej procesem zapalnym;

, któremu towarzyszy ból po stronie klatki piersiowej objętej procesem zapalnym; refluks żołądkowo-przełykowy , który, pomimo że jest schorzeniem przewodu pokarmowego, może dawać dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej;

, który, pomimo że jest schorzeniem przewodu pokarmowego, może dawać dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej; nerwoból, zlokalizowany zazwyczaj w obszarze unerwionym przez bolesny nerw.

Ból barku – przyczyny

Ból barku, często nazywany zespołem bolesnego barku, jest jednym z tych schorzeń, które mogą pojawić się zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i osób starszych, zazwyczaj w wieku od 45 do 55 lat. Ból zlokalizowany w okolicy obręczy barkowej pojawia się z reguły podczas spoczynku i nasila się, gdy unosimy rękę do góry. Przyczyn tej przypadłości może być wiele, jednak wśród najczęstszych wymienia się:

zespół ciasnoty podbarkowej , który stanowi około 50% przyczyn bólu barku;

, który stanowi około przyczyn bólu barku; zapalenie mięśnia barkowego ;

; zwyrodnienie mięśni, które stanowi następstwo zmian zachodzących w obrębie tkanki miękkiej.

Ból mięśni po treningu

Każdy, kto prowadzi aktywny tryb życia, wie, jak dotkliwy może być ból mięśni po treningu i jak bardzo może on utrudniać codzienne funkcjonowanie. Za dolegliwości bólowe odpowiadają wówczas zakwasy, które powstają na skutek niewystarczającej ilości tlenu w mięśniach w stosunku do zapotrzebowania mięśni pracujących podczas aktywności fizycznej. Prowadzi to do uruchomienia procesu fermentacji mlekowej, której efektem jest gromadzenie się kwasu mlekowego we włóknach mięśniowych.

Ból mięśni i stawów, który pojawia się po intensywnej aktywności fizycznej, występuje zazwyczaj w postaci: bólu mięśni brzucha, bólu mięśni łydek, bólu mięśni ud oraz bólu mięśni ramion. Warto jednak podkreślić, że geneza bólu mięśni ud nie zawsze musi być powiązana z nadmierną aktywnością fizyczną. Zdarza się tak, że zmagamy się z bólem mięśni ud bez wysiłku, który może mieć swoje źródło w następujących schorzeniach:

zapalenie stawów kręgosłupa , które objawia się bólem mięśni uda z przodu;

, które objawia się bólem mięśni uda z przodu; przeciążenie przywodzicieli uda w wyniku urazu mechanicznego, które powoduje ból mięśni uda po wewnętrznej stronie;

w wyniku urazu mechanicznego, które powoduje ból mięśni uda po wewnętrznej stronie; uraz mięśni kulszowo-goleniowych , którego następstwem jest ból uda z tyłu;

, którego następstwem jest ból uda z tyłu; meralgia z parestezjami , która prowadzi do bólu uda z boku;

, która prowadzi do bólu uda z boku; niewydolność żylna lub zakrzepica żylna, której może towarzyszyć ból mięśni uda w nocy.

Ból mięśni a siedzący tryb życia

Osoby, które wykonują pracę w pozycji siedzącej, są znacznie bardziej narażone na bóle mięśniowe w różnych partiach ciała. Jak wynika ze statystyk, nawet do 80% pracowników biurowych skarży się na ból mięśni pleców w dolnej części kręgosłupa, który wynika ze wzrostu napięcia mięśniowo-powięziowego. Chociaż dolegliwości bólowe mają miejsce najczęściej w okolicach pleców, to coraz więcej pracowników biurowych zmaga się również z takimi przypadłościami jak:

ból mięśni szyi , który prowadzi do zespołu górnego skrzyżowania, związanego z nieprawidłowym lub nadmiernym używaniem mięśni w okolicy szyjno-piersiowej;

, który prowadzi do zespołu górnego skrzyżowania, związanego z nieprawidłowym lub nadmiernym używaniem mięśni w okolicy szyjno-piersiowej; ból mięśni barku i karku , który w efekcie może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych w obręczy barkowej;

, który w efekcie może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych w obręczy barkowej; ból mięśni rąk, który w przypadku pracowników biurowych spowodowany jest najczęściej zaburzeniami na tle neurologicznym, np. zespołem cieśni nadgarstka.

Preparaty przeciwbólowe Dzięki preparatom w tych kategoriach szybko zbijesz temperaturę i uśmierzysz ból. Żele uśmierzające ból Preparaty na stłuczenia i zwichnięcia

Ból mięśni – leczenie

Leczenie bólu mięśni powinno być skupione przede wszystkim na ustaleniu źródła problemu – tylko w ten sposób jesteśmy w stanie złagodzić dolegliwości bólowe, a niekiedy nawet wyeliminować je całkowicie. Znając przyczynę, która spowodowała ból mięśni i stawów, możemy zastosować jedną z kilku sprawdzonych metod, które w mniejszym lub większym stopniu są w stanie nam pomóc.

Popularnym sposobem leczenia bólu mięśni w przypadku urazu mechanicznego jest stosowanie chłodnych okładów lub cieplejszych kompresów, które mogą przynieść chwilową ulgę w bólu. Dużą skuteczność w łagodzeniu bólu mięśni wykazują także leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które dostępne są w formie doustnej lub miejscowej (m.in. maści, żele oraz plastry). Preparaty te mogą zawierać takie substancje jak ibuprofen, naproksen, diklofenak, czy też kwas acetylosalicylowy.

W sytuacji, gdy ból mięśni pojawia się bez przyczyny i trwa dłużej niż 7 dni, zaleca się kontakt z lekarzem, który na podstawie badania fizykalnego i wywiadu z pacjentem ustali źródło bólu.

Pamiętajmy, że stosując się do kilku ważnych zasad, w większości przypadku jesteśmy w stanie zapobiec nawracającym bólom mięśni. Kluczowym czynnikiem jest tu regularna aktywność fizyczna, która odciąża mięśnie pleców i stawy, czyli m.in. pływanie, spacery oraz jazda na rowerze. Ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarczy organizmowi niezbędne witaminy i minerały. By cieszyć się dobrym zdrowiem, dbajmy także o stałe nawodnienie organizmu i unikanie sytuacji stresujących, które mogą wywołać reakcje bólowe różnych partii ciała.

Autor artykułu:

mgr farm. Mariusz Kamiński

Leki na ból mięśni i stawów, leki przeciwzapalne, maści rozgrzewające oraz plastry

Bóle mięśniowe i stawowe

Bóle mięśniowe i stawowe mogą obejmować niemal każdy fragment ciała. Rozmaite jest również ich pochodzenie. Mogą być wynikiem urazu, choroby reumatoidalnej, nadmiernego wysiłku czy przetrenowania, nerwobólu, stanu zapalnego korzonków nerwowych, rwy kulszowej lub nawet zbyt wysokiej masy ciała, która obciąża układ ruchu, wywołując dolegliwości bólowe. Ból stawów czy mięśni występuje częściej u osób w starszym wieku ze względu na starzenie się organizmu, ale dotyka też młodych ludzi. Może obejmować rozmaite okolice kręgosłupa (najczęściej lędźwiową lub szyjną), kolana, biodra, stopy, ręce itp. Na rynku dostępne są jednak leki na ból mięśni i stawów w różnych formach, które można kupić bez recepty. Dzięki temu doraźnie można poradzić sobie z bólem, jeśli nie jest on rezultatem poważniejszego schorzenia.

Uniwersalne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe

Na ból stawów czy mięśni można zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty w każdej aptece. W leczeniu bólu kostno-stawowego i mięśniowego w przebiegu chorób reumatoidalnych i zwyrodnień stawów stosuje się np. meloksykam. To lek działający przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Ponadto popularne są środki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspirynę). Pomoże on na bolące stawy, zwalczy stan zapalny, a nawet gorączkę. Jednocześnie jest bezpieczny i nie obciąża wątroby. Ponadto kwas acetylosalicylowy przyjmowany regularnie w małych dawkach wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, co może mieć duże znaczenie np. w rekonwalescencji pourazowej. Innym popularnym lekiem jest ibuprofen. To również szeroko dostępny lek przeciwzapalny i przeciwbólowy bez recepty, który szybko i skutecznie zwalcza ból zlokalizowany w każdym obszarze ciała oraz gorączkę. Jest on dostępny m.in. w formie kremów, żeli czy sprayów na stawy i mięśnie. Działa wówczas miejscowo, wchłaniając się przez skórę, a dzięki ominięciu układu pokarmowego nie wykazuje działania drażniącego na błonę śluzową żołądka. Paracetamol to kolejny dobrze znany lek przeciwbólowy. Niekoniecznie sprawdzi się jednak na ból stawów, ponieważ nie wykazuje działania przeciwzapalnego ani przeciwzakrzepowego. Paracetamol będzie jednak najbezpieczniejszy dla dzieci uskarżających się na bóle różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe towarzyszące grypie. Dostępny jest również w formie czopków, które mogą być stosowane u najmłodszych. Działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe ma również mniej znany naproksen. Również ketoprofen działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Maści rozgrzewające oraz plastry na ból stawów i mięśni

W zwalczaniu bólu mięśni i stawów mogą sprawdzić się również maści rozgrzewające oraz plastry o działaniu rozgrzewającym lub przeciwbólowym. Maść rozgrzewająca jest przede wszystkim prosta w stosowaniu – wystarczy nałożyć ją na bolące miejsce. Poprzez działanie rozgrzewające daje efekt znieczulający i uśmierzający ból. Dzięki temu może sprawdzić się jako środek na ból mięśni, który rozluźni je, pomagając też np. w likwidacji zakwasów. Dostępne są też żele oraz kremy przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą być stosowane w bólach stawów i ścięgien wywołanych przez rozmaite czynniki. Preparaty na ból mięśni i stawów występują też w formie plastrów, które dzielą się na rozgrzewające i działające przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Wystarczy przykleić je na dotknięty dolegliwością obszar. Co ważne, wszystkie preparaty działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz rozgrzewająco wykazują znacznie niższe ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych – dlatego są wybierane np. przez pacjentów mających problemy ze strony układu pokarmowego.

Leki przeciwzapalne na ból mięśni i stawów. Tabletki przeciwbólowe

Środki na mięśnie i stawy

Bóle związane z układem ruchu są jednymi z najczęściej zgłaszanych dolegliwości w gabinetach lekarskich i aptekach. O ile ból związany z urazem ma charakter przejściowy i po czasie ustępuję, o tyle ból zwyrodnieniowy trwa dłużej i potrafi znacznie utrudnić codzienność.

Ból kończyny – zespół cieśni nadgarstka, podagra czy RZS

Ból kończyny często jest niespecyficzny to znaczy, że trudno jednoznacznie określić jego źródło, a on sam może mieć wiele przyczyn. Poza typową kontuzją warto wziąć pod uwagę możliwość rozwoju niektórych chorób – dny moczanowej, chorobny zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów czy cieśni nadgarstka. Urazy tkanek miękkich z kolei najczęściej związane są z nadwyrężeniem mięśnia czworogłowego, skręceniem kostki lub złamaniem śródstopia, kontuzją stawu kolanowego, łokciowego lub barkowego.

Pierwsza pomoc przy skręceniu stawu skokowego

W przypadku nagłego urazu np. skręcenia kostki warto zastosować się do ogólnych zasad postępowania. Pierwszym krokiem bezpośrednio po kontuzji powinno być schłodzenie miejsca urazu okładem z lodu, kompresem żelowym albo suchym lodem w spreju. Następnie warto dokładnie zabandażować kończynę opaską uciskową (bandażem elastycznym) i unieść ją powyżej poziomu serca co uchroni przed odpływem krwi i płynów z miejsca urazu.

Leki na ból mięśni i stawów

Zanim trafimy do specjalisty możemy ulżyć sobie również za pomocą popularnych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Dokonując wyboru warto pomóc farmaceucie w wywiadzie wskazując na czas trwania bólu, jego nasilenie, stale stosowane leki na bóle mięśni oraz choroby, z którymi obecnie walczymy. Do najczęściej stosowanych niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych w leczeniu bólu mięśni i stawów należy ibuprofen, diklofenak, naproksen oraz ketoprofen. W przypadku bólów łagodnych lub umiarkowanych może już pomóc zastosowanie paracetamolu pomimo, że jest to jeden z niewielu leków przeciwbólowych, który nie działa przeciwzapalnie.

Bóle kolan, bóle pleców – żele przeciwzapalne

Pamiętajmy, że w razie bólu możemy również stosować te same leki przeciwzapalne na ból mięśni przeciwzapalne miejscowo w postaci maści i żelów. Działając w ten sposób unikamy większej części działań niepożądanych i kierujemy substancję leczniczą od razu w pobliże stanu zapalnego. Większość dostępnych żeli przeciwzapalnych ma bardzo wydajną konsystencję, nie brudzą odzieży, a często mają dodatkowy efekt rozgrzewający, bądź chłodzący. Świetnie sprawdzają się przy bólu pleców, bólu kolan i bioder.

Ból pleców – rehabilitacja

Bardzo ważną rzeczą, którą możemy zrobić obok leczenia przeciwbólowego jest odpowiednia rehabilitacja z wykorzystaniem fizjoterapeuty. Odpowiednio dobrane ćwiczenia przez specjalistę pozwolą znacznie szybciej się zregenerować po kontuzji, wzmocnić określone partie mięśni i zapobiec w ten sposób kolejnym urazom.

Jakie tabletki na stawy stosować?

Bez względu czy ból stawów wynika z urazu czy choroby mądrym podejściem jest wdrożenie odpowiedniej suplementacji i zbilansowaniem diety pod kątem dokuczliwych objawów. W przypadku zwyrodnienia stawów można zastosować suplementy “odbudowujące chrząstkę stawową” np. z glukozaminą, chondroityną, kolagenem, wyciągiem z dzikiej róży i kwasem hialuronowym. Związki te dostając się do stawów są zużywane przez komórki tkanki chrzęstnej chondrocyty, dzięki czemu staw jest lepiej “odżywiony” i poprawia się jego ruchomość.

Objawy Osteoporozy

W kontekście przypadłości związanych układem ruchu nie sposób zapomnieć o osteoporozie. Szacuje się, że w 2050 roku na całym świecie z tą chorobą będzie się zmagać nawet 1,5 miliarda ludzi. W wielkim uproszczeniu osteoporoza jest schorzeniem prowadzącym do zmiany struktury kości, spadku jej masy oraz większej kruchości i poddatności na złamania.

Choroba dotyka zazwyczaj osoby powyżej 65. roku życia, zwłaszcza kobiety z niską masą ciała. Czynnikami ryzyka rozwoju osteoporozy jest małe spożycia wapnia w diecie, palenie tytoniu, predyspozycje genetyczne oraz nadużywanie niektórych leków.

Osteoporoza leczenie

Leczenie osteoporozy najczęściej polega na przyjmowaniu leków na ból stawów – hormonów, suplementów z wapniem, witaminą D3 i K2, tzw oraz bisfofonianów. Najwiekszą ilość wapnia elementarnego zawiera węglan wapnia, mniej cytrynian wapnia, a najmniej glukonian wapnia.

Wapń ostrożnie powinny stosować osoby z aktywną kamicą nerek, hiperkalcemią i hiperkalciurią. zaparcia. Wzrost wchłaniania wapnia następuje również w obecności: białka, laktozy, magnezu. Wchłanianie wapnia osłabiają: sód, alkohol, tytoń.

przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie oraz sposoby na bóle mięśni

W zależności od przyczyny ból możemy odczuwać między innymi jako ucisk, kłucie czy szczypanie. Jeśli nie masz pewności co do przyczyny objawów lub jeśli chorujesz albo przytrafił Ci się uraz, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku bólu mięśni mogą to być:

Fizjoterapia

Masaż

Maść lub tabletki przeciwbólowe

Akupunktura

Pacjenci, którym doskwierają bóle mięśni, mogą również wybrać jedną z wielu dostępnych metod terapii do stosowania w domu. Możemy także sięgnąć po środki przeciwbólowe, które zatrzymają ból i przyniosą ulgę, a także pomogą zapobiec wykształceniu się bólu chronicznego. Można zastosować na przykład tabletki Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy Aspirin® Effect, które uaktywniają mechanizmy obronne organizmu, co pozwala powstrzymać rozprzestrzenianie się bólu. Substancja czynna ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu uśmierza ból i pozwala cieszyć się swobodą.

Rozgrzewanie obolałych miejsc. Skieruj strumień ciepłej wody z prysznica na bolącą część ciała lub weź gorącą kąpiel. Dla odprężenia możesz dodać na przykład sól do kąpieli. Światło podczerwone, plastry rozgrzewające czy zwykły termofor również mogą pomóc.

Porozmawiaj z lekarzem, by dobrać właściwą dla siebie terapię. Nie zwlekaj ponieważ chroniczny ból o wiele trudniej wyleczyć.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne na stawy, mięśnie, kości

Co na bolące stawy i mięśnie? Jak działają leki na stawy, bolące plecy i ból krzyża?

Ból stawów, mięśni, pleców czy kręgosłupa może być szczególnie dotkliwy, niekiedy zaostrzający się i odczuwany przy każdym nawet najmniejszym ruchu. Wiele osób ma w swojej apteczce leki na zapalenie stawów czy na ból mięśni lub kręgosłupa o przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniu. Zwykle bóle stawów przypisuje się osobom starszym jak zwyrodnienie stawów czy reumatyzm. Jednak nie jest to reguła i średnia wieku pacjentów z problemami stawowymi obniża się. Wiele osób szuka skutecznego i szybkiego w działaniu leku na ból stawów, mięśni czy kręgosłupa. Warto wiedzieć, z jakich leków na ból krzyża czy pleców warto skorzystać. Niestety wiele środków, które wykazują skuteczność na ból głowy może okazać się za słaba na bolące mięśnie, stawy i kości. Leki na stawy o działaniu przeciwbólowym posiadają zwykle komponentę przeciwzapalną, co jest wskazany czy zmianach zwyrodnieniowych o charakterze zapalnym czy przewlekłym. Warto wiedzieć, że środki na ból pleców mogą przydać się również po urazach np. tabletki z diklofenakiem o właściwościach zmniejszających obrzęk.

Tabletki i leki na ból stawów, reumatyzm, zwyrodnienie stawów

W zależności od intensywności objawów stosuje się środki miejscowe jak maści, żele, kremy, które wykazują działanie rozgrzewające lub chłodzące (np. maści końskie) lub typowo przeciwbólowe i przeciwzapalne jak smarowidła na bazie ibuprofenu, naproksenu, etofenamatu jak np. Traumon żel. Duża część pacjentów wybiera jednak przeciwbólowe tabletki na bóle kręgosłupa, stawów, krzyża czy przy reumatyzmie. Mogą zadziałać skuteczniej na ból niż miejscowe środki jak maść czy krem. U niektórych osób mogą nieco drażnić żołądek, jednak warto pamiętać, że doustnych leków czy tabletek na bóle mięśniowe czy stawowe nie przyjmuje się na pusty żołądek — a najlepiej po posiłku. Kiedy może pojawić się ból stawów? Np. w momencie przetrenowania — może dojść do nadwyrężenia stawu i wytworzenia się stanu zapalnego. Oprócz tego stawy ulegają starzeniu z wiekiem i to zwykle osoby starsze sięgają po tabletki przeciwbólowe na kręgosłup czy stawy. Warto wiedzieć, że nie należy łączyć różnych leków przeciwbólowych w jednym czasie. Może dojść do nasilenia skutków ubocznych ze strony tej grupy preparatów, jakimi są NLPZ.

Leki na ból mięśni i stawów, leki przeciwzapalne i maści

Ból mięśni i stawów to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości. Może się pojawić w czasie infekcji, ale także na skutek nadmiernej aktywności fizycznej czy ze względu na zmiany reumatyczne w stawach. Z tego względu warto w domu mieć odpowiedni środek przeciwbólowy, który pomoże odzyskać komfort.

Jakie leki przeciwzapalne na ból mięśni i stawów wybrać?

Bóle związane z układem ruchu to wyjątkowo często zgłaszana przez pacjentów dolegliwość. W przypadku urazu ból najczęściej ma charakter chwilowy, jednak w przypadku zmian zwyrodnieniowych ból może się utrzymywać latami, co bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Co jest przyczyną bólu stawów i mięśni? Dowiedz się więcej ze specjalistycznego artykułu!

W każdej domowej apteczce warto posiadać popularne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Do najczęściej wybieranych niesteroidowych leków przeciwzapalnych zalicza się ibuprofen, diklofenak, naproksen i ketoprofen – ich działanie jest silne, dlatego nie powinny być przyjmowane regularnie bez konsultacji z lekarzem. Ból łagodny i umiarkowany z powodzeniem może być leczony przy pomocy paracetamolu. Warto pamiętać, że lek ten nie działa przeciwzapalnie, dlatego rzadziej polecany jest przy infekcjach.

Skuteczne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe na bóle mięśni i stawów

Ból kręgosłupa i mięśni bardzo często towarzyszy infekcjom wirusowym i bakteryjnym, jakie atakują w okresie jesienno-zimowym. Jak już wspomniano wyżej, takie dolegliwości bólowe można skutecznie leczyć przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych zażywanych doustnie.

Jeśli ból mięśni i stawów związany jest z urazem, zwyrodnieniem lub kontuzją, możemy sięgnąć po działające miejscowo żele i maści, zawierające wspomniane leki. Działanie preparatu będzie równie skuteczne, a jednocześnie nie będzie tak obciążające dla całego organizmu (szczególnie wątroby) jak ma to miejsce w postaci zażywania leków doustnie.

Dowiedz się, jak skutecznie leczyć reumatoidalne zapalenie stawów.

5 sprawdzonych sposobów na bóle mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów dotykają sporą część populacji. Im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest choroba układowa, najczęściej schorzenie układu ruchu. Podpowiadamy, jak uniknąć tych dolegliwości lub zmniejszyć ich uciążliwość.

Kiedy odczuwasz tak zwane bóle kości, tak naprawdę najczęściej bolą cię mięśnie i stawy. U zdrowej, młodej osoby bóle elementów układu ruchu zazwyczaj powoduje intensywny trening fizyczny. Przypuszcza się, że powstające wtedy tzw. zakwasy mięśni są spowodowane najprawdopodobniej mikrourazami włókien mięśniowych, a nie – jak często się sądzi – odkładaniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej. Ból mięśni i stawów mogą też spowodować:

choroba zwyrodnieniowa

urazy

stres i wynikające z tego mimowolne napinanie mięśni

infekcje, szczególnie grypa i przeziębienie

nadwaga i otyłość

przeciążenia.

Na ból mięśni i stawów pomogą:

1. Farmakoterapia

Po leki przeciwbólowe możesz sięgnąć, jeśli dolegliwości:

pojawiają się w wyniku infekcji (leki przyjmuje się okresowo);

są skutkiem schorzenia o charakterze zapalnym (środki farmaceutyczne stosowane są długoterminowo lub stale);

wynikają z doznanego urazu (leki aplikowane są incydentalnie);

są na tyle dokuczliwe i silne, że ograniczają lub wręcz uniemożliwiają podejmowanie codziennej aktywności.

Stosując w wymienionych sytuacjach środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie tylko zlikwidujesz ból, ale również jego przyczynę. Leki te są dostępne jako tabletki, plastry przeciwbólowe czy maść. Wskazaniem do długoterminowego przyjmowania leków przeciwbólowych jest np. reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, zapalenie mięśni czy reaktywne zapalenie stawów.

2. Regularna aktywność fizyczna

Codzienna dawka ruchu zapewni ci odpowiednią sprawność układu ruchu i poprawi krążenie. Dzięki temu stawy i mięśnie będą dobrze dotlenione i odżywione, a to będzie sprzyjać dobrej regeneracji ewentualnych uszkodzeń i zmniejszać ryzyko wystąpienia bóli. Dzięki sprawnemu krążeniu z komórek na bieżąco będą również usuwane toksyczne produkty przemiany materii – ich zaleganie jest jedną z przyczyn nieprawidłowej pracy mięśni i stawów. Codzienna gimnastyka to zatem najlepsza i najtańsza metoda profilaktyki bólów układu ruchu. Działa ona nie tylko na poziomie komórkowym, ale również tkankowym i narządowym, ponieważ utrzymuje elastyczność układu mięśni i stawów. Ćwicz regularnie – to świetne przygotowanie pod większy wysiłek fizyczny i metoda na obniżenie masy ciała.

3. Fizjoterapia

Przy bólu stawów i mięśni możesz skorzystać z następujących metod:

Kinesiotaping tzw. plastrowanie dynamiczne służy leczeniu i profilaktyce bólów układu ruchu. Dobrze naklejony plaster sprawi, że po wysiłku nie pojawi się zerwany mięsień, nie będą bolały mięśnie pleców, a stawy pozostaną stabilne.

Kinezyterapia – usprawnia układ ruchu w chorobach reumatycznych, na niej opiera się rehabilitacja pozabiegowa (np. ćwiczenia kręgosłupa po zakończeniu leczenia szpitalnego), pomocna, kiedy dokuczają bóle kręgosłupa lędźwiowego czy bóle stawu biodrowego.

TENS – przezskórna stymulacja prądem elektrycznym wpływa na przewodnictwo nerwowe. Efektem tego jest blokowanie bramek bólowych oraz wydzielanie endorfin – hormonów o silnych właściwościach uśmierzających bóle mięśni i stawów.

Terapia manualna – obejmuje leczenie dotykiem, w tym masaż – rozluźniający lub stymulujący: ręczny, wodny lub z wykorzystaniem akcesoriów pomocniczych; stanowi idealne rozwiązanie na bóle kręgosłupa, tak zwane zakwasy po treningu czy bóle mięśni nóg.

Krioterapia, czyli to, co na stawy dotknięte bólem najlepsze: ekstremalne zimno leczy bóle pourazowe, zmniejsza stany zapalne pojawiające się w chorobach reumatoidalnych czy metabolicznych (dna moczanowa).

4. Relaks

Korzystaj z niego przy przeciążeniach i w stresie. Relaksuj się w sposób bierny, oszczędzając bolący staw (np. chore kolano), lub czynnie, np. spacerując.

5. Dieta

Dobra dieta na stawy i mięśnie zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów oraz błonnika i białka. Właściwie skomponowane menu ma kluczowe znaczenie przy bólach spowodowanych chorobą zapalną stawów, po urazach oraz w bólach wywołanych schorzeniami objawiającymi się zanikaniem lub osłabieniem tkanki mięśniowej. Dostarcza:

cząstek budujących kolagen – to podstawowy składnik stawów;

aminokwasów tworzących białka włókien mięśniowych;

mikroelementów zapewniających aktywność skurczową mięśni.

Dobrze zbilansowana dieta to także podstawa do zrzucenia zbędnych kilogramów – nadwaga i otyłość obciążają elementy układu ruchu i powodują zwyrodnienia stawów.

키워드에 대한 정보 na ból stawów i mięśni

다음은 Bing에서 na ból stawów i mięśni 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  수영 오래 하는 법 | 자유형 안쉬고 오래하는방법? 이거야 이거! 답을 믿으세요
See also  띠 동갑 궁합 | 같은 띠는 궁합을 어떻게 볼까? 금대신당이 말하는 💘띠궁합💘 나와 잘 맞는 띠는 어떤 띠일까? 19563 좋은 평가 이 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Co robić, żeby nie bolały nas stawy, kości i mięśnie – dr Rafał Mikusek w radiowej Jedynce

  • ból stawów
  • ból mięśni
  • leczenie stawów
  • leczenie bólu
  • przyczyny bólu
  • co robić aby stawy nie bolały
  • co robić aby kregosłup nie bolał

Co #robić, #żeby #nie #bolały #nas #stawy, #kości #i #mięśnie #- #dr #Rafał #Mikusek #w #radiowej #Jedynce


YouTube에서 na ból stawów i mięśni 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Co robić, żeby nie bolały nas stawy, kości i mięśnie – dr Rafał Mikusek w radiowej Jedynce | na ból stawów i mięśni, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment