Jak Dobrze Spienić Mleko W Ekspresie | Jak Spienić Mleko Do Cappuccino 빠른 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “jak dobrze spienić mleko w ekspresie – Jak spienić mleko do Cappuccino“? 다음 카테고리의 웹사이트 you.future-user.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://you.future-user.com/blog. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 FiltreoPORADY 이(가) 작성한 기사에는 조회수 412,071회 및 좋아요 3,919개 개의 좋아요가 있습니다.

Do dzbanka wkładamy dyszę ‒ powinna znajdować się ona bezpośrednio pod powierzchnią mleka. Włączamy ekspres. Wykonujemy dzbankiem koliste ruchy, dysza cały czas powinna być bezpośrednio pod powierzchnią mleka. Gdy mleko będzie spienione, dyszę przesuwamy głębiej, dzięki temu podgrzana zostanie jego dolna warstwa.Końcówka dyszy powinna znajdować się zaledwie 0,5-1 cm pod powierzchnią mleka. Mleko powinno zwiększać swoją objętość. Po kilku sekundach zanurz dyszę nieco głębiej i przechyl dzbanek tak, aby mleko zaczęło wirować.Do dzbanuszka wprowadzamy dyszę spieniającą i zaczynamy spieniać, stopniowo i bardzo powoli przesuwając ją ku górze. Końcówkę dyszy utrzymujemy ok. 1 cm pod powierzchnią mleka. Tworząca się piana powinna być gładka i jednolita, pozbawiona dużych bąbelków.

Table of Contents

jak dobrze spienić mleko w ekspresie 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Jak spienić mleko do Cappuccino – jak dobrze spienić mleko w ekspresie 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

Film przedstawia instrukcje dotyczące tego, jak w poprawny sposób spienić mleko do cappuccino i latte
.
Żeby poprawnie spienić mleko, potrzebny będzie metalowy dzbanek, metalowy dlatego, że metal najlepiej oddaje temperaturę i można ją cały czas kontrolować, przez co mleko co ważne nie przegotuje się.
Mleko po podgrzaniu powinno mieć temperaturę oscylującą w granicy 65-70 stopni Celsjusza.
Potrzebne będzie także mleko, najlepiej o zawartości tłuszczu 3,2% To mleko ma najlepsze właściwości \”pieniące\” bardziej zaawansowani mogę próbować z mlekiem 2% albo nawet mlekiem sojowym.
Przelewamy mleko do dzbanka, najlepiej do 3/4 jego objętości co zapobiegnie zbyt szybkiemu przegotowaniu się mleka, zanim się porządnie nie spieni.
Dyszę spieniającą wkładamy pod kątem 45 stopni, tak żeby wylatująca z niej para wprawiła mleko w ruch wirowy, (ten zabieg również zapobiega przegotowaniu się mleka) na głębokość około 1 centymetra.
Włączamy parowanie, podczas spieniania mleka słychać charakterystyczny syk.
Mleko spieniamy dopóki nie osiągnie temperatury 37 stopni, czyli dopóki dzbanek nie będzie tak ciepły, jak nasza dłoń.
Kiedy osiągnie taką temperaturę, to wkładamy dyszę głębiej i podgrzewamy mleko, dopóki dzbanek nie zacznie nas parzyć w rękę.
Przeciętnego człowieka parzy w rękę przy temperaturze właśnie 65-70 stopni Celsjusza.
Wyłączamy parę.
Po procesie podgrzewania mleka na jego powierzchni może utworzyć się mleczna \”czapa\” którą przelewamy jednym szybkim rucham do innego naczynia, powstałe bąble powietrza eliminujemy uderzając dnem dzbanka o blat stołu, czy szafki kuchennej.
Dzbankiem obracamy, żeby zamieszać piankę w nim i ją ujednolicić.
Muzyka:
\”Two Guitars\”
by Admiral Bob
2012 – Licensed under
Creative Commons
Attribution (3.0)

jak dobrze spienić mleko w ekspresie 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

Spienianie mleka w ekspresie do kawy – De’Longhi

Włóż dyszę do mleka i zacznij je spieniać. Dzbanek trzymaj pod lekkim kątem. Końcówka dyszy powinna znajdować się zaledwie 0,5-1 cm pod powierzchnią mleka.

+ 더 읽기

Source: www.delonghi.com

Date Published: 7/2/2022

View: 8751

Jak spienić mleko spieniaczem w ekspresie? – Kawa z mlekiem

Włączamy parowanie i zanurzamy dyszę w mleku na głębokość jednego centymetra. Mleko musi być wprawione w ruch wirowy. Gdy stopniowo zwiększa …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.kawa-z-mlekiem.pl

Date Published: 10/9/2021

View: 5794

Jak spienić mleko do kawy? 7 najlepszych sposobów – Neonet

Jak spienić mleko blenderem? Wystarczy umieścić sprzęt końcówką trzepiącą w wysokim naczyniu wypełnionym niewielką ilością ciepłego mleka.

+ 여기에 보기

Source: www.neonet.pl

Date Published: 4/9/2022

View: 5379

Jak spienić mleko do kawy? Wskazówki – Krups

W ten sposób powstanie przepyszne cappuccino ze spienionym mlekiem. Tak działa m.in. ekspres automatyczny KRUPS Intuition Preference EA8738, …

+ 여기에 더 보기

Source: krups24.pl

Date Published: 12/11/2021

View: 9437

Jak spienić mleko do kawy? – Philips

A jak spienić mleko spieniaczem ręcznym? To całkiem proste: nalej mleko do dzbanka spieniacza – na dzbanku zwykle zaznaczona jest linia odpowiedniego poziomu …

+ 여기에 자세히 보기

Source: www.philips.pl

Date Published: 8/23/2022

View: 914

Jak spienić mleko? 6 sprytnych domowych sposobów! – Darvea

Jeżeli nasz ekspres ciśnieniowy jest wyposażony w system spieniania mleka, to zazwyczaj możemy spieniać je albo odrębnym otworem albo tym samym, …

+ 여기에 표시

Source: darvea.pl

Date Published: 7/26/2021

View: 4559

Jak spienić mleko do kawy? » Kawowy GURU – Blog o kawie

Jak spienić mleko do kawy? · Zimne mleko należy nalać do dzbanuszka. · Dzbanuszek z mlekiem lekko przechylamy i wkładamy do niego dyszę – powinna …

+ 여기에 보기

Source: kawowy.guru

Date Published: 2/15/2022

View: 7710

주제와 관련된 이미지 jak dobrze spienić mleko w ekspresie

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Jak spienić mleko do Cappuccino. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Jak spienić mleko do Cappuccino
Jak spienić mleko do Cappuccino

주제에 대한 기사 평가 jak dobrze spienić mleko w ekspresie

  • Author: FiltreoPORADY
  • Views: 조회수 412,071회
  • Likes: 좋아요 3,919개
  • Date Published: 2015. 4. 9.
  • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=_9rHooW2INE

Jak długo Spieniać mleko w ekspresie?

Końcówka dyszy powinna znajdować się zaledwie 0,5-1 cm pod powierzchnią mleka. Mleko powinno zwiększać swoją objętość. Po kilku sekundach zanurz dyszę nieco głębiej i przechyl dzbanek tak, aby mleko zaczęło wirować.

Jak dobrze spienić mleko?

Do dzbanuszka wprowadzamy dyszę spieniającą i zaczynamy spieniać, stopniowo i bardzo powoli przesuwając ją ku górze. Końcówkę dyszy utrzymujemy ok. 1 cm pod powierzchnią mleka. Tworząca się piana powinna być gładka i jednolita, pozbawiona dużych bąbelków.

Jak dziala dysza do spieniania mleka?

Dyszę zanurzamy lekko w dzbanku z mlekiem i dzięki odpowiednim ruchom dzbanka wprawiamy mleko w wir. Należy przy tym uważać na temperaturę mleka, aby go nie przegotować. Dysza z regulacją emisji pary pozwala uzyskać mocniej lub słabiej spienione mleko.

Jak zrobić piankę z mleka w ekspresie?

Włączamy parowanie i zanurzamy dyszę w mleku na głębokość jednego centymetra. Mleko musi być wprawione w ruch wirowy. Gdy stopniowo zwiększa swoją objętość i temperaturę, umieszczamy naczynie wyżej, aby kontrolować poziom zanurzenia dyszy. Zanurzamy ją głębiej, gdy metalowe naczynie ma temperaturę naszego ciała.

Czy zimne mleko się pieni?

Jakie mleko używać do spieniania

Mleko do spieniania kawy powinno być zimne, w temperaturze ok. 4 stopni Celsjusza, więc najlepiej używać mleka świeżo wyjętego z lodówki.

Dlaczego nie ma pianki w kawie z ekspresu?

Najczęstszym powodem nieprawidłowego działania funkcji spieniania jest zanieczyszczony układ mleczny. Zatkane przewody odprowadzające mleko uniemożliwiają wówczas prawidłową pracę urządzenia, przez co ekspres do kawy nie spienia mleka lub wytworzona pianka jest rzadka.

Czy mleko do spieniania musi być ciepłe?

Jeśli decydujemy się na ręczne spienianie, mleko powinno być lekko podgrzane i mieć około 65°C – nie wolno go zagotować! W sprawdzeniu temperatury pomogą nam termometry do mleka. Jeśli natomiast podajemy kawę mrożoną czy deser na zimno – i mleko musimy spieniać zimne.

Jak Spienic mleko w zaparzaczu do kawy?

W jakiej temperaturze mleko się spienia? To wprowadzenie powietrza, przy często jednoczesnym podgrzewaniu mleka do temp. 60-70°C, aby zyskało ono jogurtową konsystencję, która idealnie paruje się z kawą.

Jak spienić mleko do kawy dysza parówa?

Jak spienić mleko za pomocą dyszy parowej? Wlej mleko do metalowego lub plastikowego dzbanuszka. Zanurz dyszę parową tuż pod powierzchnią mleka, następnie włącz ją i spieniaj mleko, wykonując koliste ruchy. Stopniowo zanurzaj dyszę głębiej, by podgrzać mleko znajdującej się niżej.

Czemu mleko w ekspresie się nie pieni?

Musimy pamiętać aby systematycznie czyścić spieniacz za pomocą specjalnych płynów do układu mlecznego. W dyszach spieniających Jura występują bardzo małe otwory doprowadzające mleko, parę czy powietrze. Najmniejsze zabrudzenie może spowodować problem ze spienianiem.

Co zrobić gdy ekspres nie spienia mleka?

Gdy ekspres nie spienia mleka możesz zakupić nowy spieniacz do mleka lub potrzebne części. Jeżeli to nie pomoże, możliwe, że dysza jest już zużyta i poluzowana, przez co spienianie nie jest możliwe. Wtedy należy zakupić nową rurkę i prawidłowo zamontować.

Dlaczego z dyszy do spieniania mleka leci woda?

Należy zweryfikować, czy wszystko jest podłączone zgodnie ze schematem. Należy zweryfikować czy termostaty w ekspresie działają prawidłowo, czy się nie rozłączają oraz jakie jest napięcie. Warto też przeprowadzić odkamienianie ekspresu jeżeli z dyszy leci woda. Możliwe, że kamień osadził się na bojlerze.

W jakim pojemniku Spieniać mleko?

Wystarczy umieścić ją w pojemniku z mlekiem (dzbanku, kubku, filiżance, szklance itp.), uruchomić, a następnie ubijać, aż do otrzymania właściwej konsystencji. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, aby spieniane mleko miało właściwą temperaturę (około 65 – 70 stopni).

Jak dobrze spienić mleko bez spieniacza?

Spienianie mleka przy pomocy blendera

Mleko należy podgrzać do odpowiedniej temperatury (60-65 st. C), a następnie ubijać je mikserem lub blenderem na niskich obrotach. Uzyskana piana powinna być dosyć zwarta, gładka i jedwabista. Dodaj ją do espresso (lub espresso do niej) i rozkoszuj się pyszną, mleczną kawą!

Od czego zależy ilość pianka na kawie z ekspresu?

Kawa o krótkim okresie od wypalenia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia dużej ilości pianki na powierzchni naparu. Rodzaj wypalenia – Skoro już wiemy, że dwutlenek węgla jest wynikiem spalania, nikogo nie zdziwi fakt, iż wydłużając proces palenia kawy, spowodujemy również zwiększenie ilości CO2 w ziarnach.

Jak spienić mleko do kawy mrożonej?

Przygotowujemy mleczną piankę w spieniaczu i łączymy z kawą mrożoną. Jak spienić mleko w domu innymi sposobami? Można użyć zarówno spieniacza w ekspresie, elektrycznego lub tłokowego. Sprawdzi się również mikser ręczny, trzepaczka lub słoik z pokrywką.

See also  Jakie Trzeba Mieć Oceny Żeby Dostać Się Do Szkoły Mundurowej | Jak Dostać Się Do Szkoły Wojskowej, Jak Przygotować Się Do Egzaminów Kwalifikacyjnych? 202 개의 자세한 답변

Jak dodać spienione mleko do kawy?

Mleko należy podgrzać do temperatury 65°C, a następnie ustawić blender czy mikser na niewielkie obroty. Cały proces przypomina ubijanie białek jajek na pianę. Po krótkiej chwili spienione mleko jest gotowe.

Jak spienić mleko w domu bez spieniacza?

Spienianie mleka przy pomocy blendera

Mleko należy podgrzać do odpowiedniej temperatury (60-65 st. C), a następnie ubijać je mikserem lub blenderem na niskich obrotach. Uzyskana piana powinna być dosyć zwarta, gładka i jedwabista. Dodaj ją do espresso (lub espresso do niej) i rozkoszuj się pyszną, mleczną kawą!

Jak spienić mleko do kawy mikserem?

Zatem jak spienić mleko mikserem? Wlej niewielką ilość ciepłego mleka do odpowiednio dużego naczynia, a następnie miksuj je aż do uzyskania kremowej konsystencji. Spienianie mleka za pomocą miksera przypomina ubijanie białek lub bitej śmietany. Im dłużej miksujesz składniki, tym te stają się gęstsze i sztywniejsze.

Jak spienić mleko ‒ poradnik dla początkujących

Jak spienić mleko ‒ poradnik dla początkujących

Któż z nas nie lubi kawy z delikatną mleczną pianką? Co więcej, w przypadku cappuccino, latte macchiato czy frappe, delikatna pianka jest wręcz konieczna. W jaki sposób spienić mleko, by miało idealną konsystencję? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Dobrze spienione mleko – czyli jakie?

Dobrze spienione mleko, czyli jakie? Już odpowiadamy ‒ idealna pianka mleczna powinna wyróżniać się:

Odpowiednią konsystencją ‒ dobrze spienione mleko to mleko bez pęcherzyków powietrza, o gładkiej, aksamitnej konsystencji. Bąbelki powietrza negatywnie wpłyną na smak naszej pianki, więc absolutnie nie powinny pojawić się.

‒ dobrze spienione mleko to mleko bez pęcherzyków powietrza, o gładkiej, aksamitnej konsystencji. Bąbelki powietrza negatywnie wpłyną na smak naszej pianki, więc absolutnie nie powinny pojawić się. Właściwa temperatura ‒ odpowiednia temperatura to druga z niezmiernie ważnych kwestii. Temperatura spienionego mleka nie może przekraczać 70 stopni Celsjusza ‒ jeśli za bardzo podgrzejemy mleko, zniknie naturalna słodycz cukrów a pozostanie wyłącznie smak tłuszczów.

Metody spieniania mleka

1. Spienianie mleka przy pomocy dyszy parowej

Osoby, które dysponują ekspresem do kawy z dyszą spieniającą, mogą uzyskać idealną, mleczną piankę w kilka sekund. Jak to zrobić? Już wyjaśniamy:

Do dzbanka wlewamy chłodne mleko, najlepiej tłuste –3,2 %.

Pamiętajmy, że po spienieniu mleko zwiększy swoją objętość, nie powinno go więc być w dzbanku za dużo.

Do dzbanka wkładamy dyszę ‒ powinna znajdować się ona bezpośrednio pod powierzchnią mleka.

Włączamy ekspres.

Wykonujemy dzbankiem koliste ruchy, dysza cały czas powinna być bezpośrednio pod powierzchnią mleka.

Gdy mleko będzie spienione, dyszę przesuwamy głębiej, dzięki temu podgrzana zostanie jego dolna warstwa. Gotowe!

2. Spienianie przy pomocy spieniacza

Mleko możemy również spienić za pomocą spieniacza. Na rynku dostępne są spieniacze ręczne, kupimy je już nawet za 15-20 zł oraz spieniacze elektryczne. Główną różnicą pomiędzy wymienionymi spinaczami jest to, że spieniacz ręczny nie podgrzeje nam mleka i będziemy musieli zrobić to samodzielnie. Jak spienić mleko z wykorzystaniem spieniacza ręcznego? Poniżej instrukcja.

Spienianie mleka spieniaczem ręcznym jest bardzo proste. Wystarczy wlać mleko do dzbanka bądź kubka, najlepiej najpierw podgrzać je do temperatury około 60 stopni Celsjusza. Następnie należy zanurzyć końcówkę spieniacza w mleku i włączyć urządzenie. Gotowe.

Jeśli chodzi o spieniacze elektroniczne, działania mogą różnić się w zależności od modelu, najczęściej jednak sprawa wygląda następująco:

wlewamy mleko do urządzenia

włączamy spieniacz

po kilku sekundach mleko jest ciepłe i idealnie spienione koniec!

3. Pompka spieniająca

Kolejny sposób na spienienie mleka to pompka spieniająca. Wszystkie czynności, które musimy wykonać są bardzo łatwe. Wystarczy podgrzać mleko do temperatury około 60-70 stopni Celsjusza i wlać je do pompki. Kolejny krok to energiczne pompowanie ‒ góra, dół. Koniec! Pamiętajmy jednak, że mleko zwiększa swoją objętość, nie wlewamy go za dużo do pompki.

4. Blender kielichowy

Kolejna opcja to blender kielichowy. Do blendera wlewamy podgrzane mleko, zamykamy pokrywkę i włączamy urządzenie. Pianka jest gotowa w kilka sekund.

5. Inne metody spieniania mleka

Wymienione powyżej metody spieniania mleka uchodzą za najpopularniejsze, ale znane są również inne sposoby, wśród których wymienić można takie, jak:

spienianie mleka blenderem ręcznym

spienianie mleka mikserem

francuska prasa

ręczne ubijanie

spienianie mleka w szczelnym słoiku

Podsumowanie

Idealnie spienione mleko sprawi, że kawa będzie smakowała jeszcze lepiej. Warto więc wszystkie czynności wykonać z największą uwagą. Dzięki temu uzyskamy kremową, lekką i smaczną piankę mleczną. W zależności od urządzeń, którymi dysponujemy, mleko możemy spienić za pomocą dyszy parowej, spieniacza ręcznego lub elektronicznego, pompki spieniające, a także z wykorzystaniem blendera, miksera czy szczelnego słoika. Powodzenia!

Spienianie mleka w ekspresie do kawy – ​​​​​​​różne rozwiązania w ekspresach

Jak spienić mleko w ekspresie za pomocą dyszy manualnej?

W prostych ekspresach kolbowych mleko spieniamy za pomocą manualnej dyszy. Ta metoda polecana jest szczególnie tym osobom, które lubią celebrować przygotowywanie pysznej kawy. Proces przygotowywania pianki za pomocą dyszy wymaga od nas pewnej wprawy. Jak ręcznie spienić mleko przy użyciu dyszy?

Potrzebne nam będzie schłodzone mleko (ok. 3% tłuszczu) i specjalny stalowy dzbanek do spieniania o kształcie zwężającym się ku górze, wyposażony w dzióbek. Jego pojemność powinna wynosić ok. 300-600 ml. Naczynie, podobnie jak mleko, powinno być chłodne.

Nalewamy mleko do dzbanka – powinno sięgać maksymalnie do ¾ wysokości naczynia. Jednorazowo powinno się przygotowywać piankę na jedną kawę, dlatego nie może to być duża ilość.

Włóż dyszę do mleka i zacznij je spieniać. Dzbanek trzymaj pod lekkim kątem. Końcówka dyszy powinna znajdować się zaledwie 0,5-1 cm pod powierzchnią mleka. Mleko powinno zwiększać swoją objętość.

Po kilku sekundach zanurz dyszę nieco głębiej i przechyl dzbanek tak, aby mleko zaczęło wirować.

W toku spieniania mleko zostaje podgrzane, ale jego temperatura nie może przekroczyć 70 stopni Celsjusza (idealna mieści się w przedziale 65-70 stopni). Łatwo rozpoznać ten moment – gdy tylko dno dzbanka zacznie nas parzyć w palce, oznacza to, że mleko osiągnęło już wystarczająco wysoką temperaturę.

Aby pozbyć się zbyt dużych pęcherzyków w piance, a także nadać jej aksamitną konsystencję, zakręć delikatnie dzbankiem. Możesz też kilka razy delikatnie stuknąć nim o blat.

​​​​​​​

Jak spienić mleko w ekspresie automatycznym?

​​​​​​​

Powinna być gęsta, a jednocześnie kremowa i miękka. Istotne jest, by wszystkie pęcherzyki były bardzo drobne – większe powodują utratę smaku i wrażenie suchości. Ważne jest również, by pianka nie została zbyt mocno podgrzana. Jeśli jej temperatura przekroczy granicę 70 stopni Celsjusza, nie będzie już tak gęsta i kremowa, a jej smak, zdominowany przez podgrzany tłuszcz, stanie się płytki oraz gorzkawy. Utrzymanie odpowiedniej temperatury sprawi, że pianka będzie wilgotna, aksamitna i słodka.

Jak spienić mleko w ekspresie automatycznym z systemem mlecznym?

Częstym rozwiązaniem stosowanym do spieniania mleka w ekspresach automatycznych jest rurka, którą wkłada się do kartonika z mlekiem. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli rurka jest długa i cienka to bardzo trudno ją umyć, ponadto dla zachowania odpowiedniej higieny powinna być wymieniana co trzy miesiące. Osiadający na jej ściankach tłuszcz mleczny łatwo się psuje, a niedokładnie usunięty może zaburzać smak kawy. Jeśli już decydujemy się na system spieniania z rurką, wybierzmy ten z krótką i szeroką, którą z łatwością wyczyścimy pod bieżącą wodą lub w zmywarce.

Spienianie mleka w ekspresie do kawy – ​​​​​​​różne rozwiązania w ekspresach

Jak spienić mleko w ekspresie za pomocą dyszy manualnej?

W prostych ekspresach kolbowych mleko spieniamy za pomocą manualnej dyszy. Ta metoda polecana jest szczególnie tym osobom, które lubią celebrować przygotowywanie pysznej kawy. Proces przygotowywania pianki za pomocą dyszy wymaga od nas pewnej wprawy. Jak ręcznie spienić mleko przy użyciu dyszy?

Potrzebne nam będzie schłodzone mleko (ok. 3% tłuszczu) i specjalny stalowy dzbanek do spieniania o kształcie zwężającym się ku górze, wyposażony w dzióbek. Jego pojemność powinna wynosić ok. 300-600 ml. Naczynie, podobnie jak mleko, powinno być chłodne.

Nalewamy mleko do dzbanka – powinno sięgać maksymalnie do ¾ wysokości naczynia. Jednorazowo powinno się przygotowywać piankę na jedną kawę, dlatego nie może to być duża ilość.

Włóż dyszę do mleka i zacznij je spieniać. Dzbanek trzymaj pod lekkim kątem. Końcówka dyszy powinna znajdować się zaledwie 0,5-1 cm pod powierzchnią mleka. Mleko powinno zwiększać swoją objętość.

Po kilku sekundach zanurz dyszę nieco głębiej i przechyl dzbanek tak, aby mleko zaczęło wirować.

W toku spieniania mleko zostaje podgrzane, ale jego temperatura nie może przekroczyć 70 stopni Celsjusza (idealna mieści się w przedziale 65-70 stopni). Łatwo rozpoznać ten moment – gdy tylko dno dzbanka zacznie nas parzyć w palce, oznacza to, że mleko osiągnęło już wystarczająco wysoką temperaturę.

Aby pozbyć się zbyt dużych pęcherzyków w piance, a także nadać jej aksamitną konsystencję, zakręć delikatnie dzbankiem. Możesz też kilka razy delikatnie stuknąć nim o blat.

​​​​​​​

Jak spienić mleko w ekspresie automatycznym?

​​​​​​​

Powinna być gęsta, a jednocześnie kremowa i miękka. Istotne jest, by wszystkie pęcherzyki były bardzo drobne – większe powodują utratę smaku i wrażenie suchości. Ważne jest również, by pianka nie została zbyt mocno podgrzana. Jeśli jej temperatura przekroczy granicę 70 stopni Celsjusza, nie będzie już tak gęsta i kremowa, a jej smak, zdominowany przez podgrzany tłuszcz, stanie się płytki oraz gorzkawy. Utrzymanie odpowiedniej temperatury sprawi, że pianka będzie wilgotna, aksamitna i słodka.

Jak spienić mleko w ekspresie automatycznym z systemem mlecznym?

Częstym rozwiązaniem stosowanym do spieniania mleka w ekspresach automatycznych jest rurka, którą wkłada się do kartonika z mlekiem. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli rurka jest długa i cienka to bardzo trudno ją umyć, ponadto dla zachowania odpowiedniej higieny powinna być wymieniana co trzy miesiące. Osiadający na jej ściankach tłuszcz mleczny łatwo się psuje, a niedokładnie usunięty może zaburzać smak kawy. Jeśli już decydujemy się na system spieniania z rurką, wybierzmy ten z krótką i szeroką, którą z łatwością wyczyścimy pod bieżącą wodą lub w zmywarce.

Sekret baristy – spienianie mleka

Czasem, gdy wybrawszy się z przyjaciółmi na kawę, zamówimy filiżankę dobrej latte lub cappuccino, może się zdarzyć, że otrzymamy nasz napój przyozdobiony ciekawym, nierzadko dość skomplikowanym ornamentem. W dodatku całkowicie jadalnym. Sztuka ta zwana jest latte art i polega na umiejętnym wprowadzeniu specjalnie przygotowanej mlecznej pianki w pokrywającą espresso cremę lub w piankę otulającą cappuccino.

Drugą techniką jest zdobienie powierzchni kawy przy użyciu specjalnych narzędzi i szablonów. Na pewno nieraz zastanawialiście się, w jaki sposób można “pomalować” powierzchnię kawy, by uzyskać tak interesujący efekt. Dzisiaj podpowiemy Wam, co należy zrobić, by móc samodzielnie poeksperymentować z latte art. Sekret tkwi w… mleku, a dokładnie w sposobie jego przygotowania.

Podstawowym “narzędziem pracy” będzie tu dobry ekspres do kawy, zaopatrzony w dyszę do spieniania mleka. Przyda nam się również niewielki, najlepiej metalowy dzbanek do mleka z ostrym dzióbkiem. Opcjonalnie możemy używać również termometru do mierzenia temperatury płynów.

Mleko, koniecznie tłuste, należy schłodzić do możliwie niskiej temperatury bliskiej temperaturze zamarzania. Im zimniejsze mleko, tym dłużej możemy je spieniać, dzięki czemu pianka będzie bardziej aksamitna. Schłodzić należy także dzbanuszek. Następnie wlewamy do dzbanuszka tylko tyle mleka, ile wykorzystamy do przyozdobienia jednej filiżanki. Innymi słowy, mleko do przyozdabiania każdej filiżanki przygotowujemy oddzielnie.

2. Do dzbanuszka wprowadzamy dyszę spieniającą i zaczynamy spieniać, stopniowo i bardzo powoli przesuwając ją ku górze. Końcówkę dyszy utrzymujemy ok. 1 cm pod powierzchnią mleka. Tworząca się piana powinna być gładka i jednolita, pozbawiona dużych bąbelków.

3. Kiedy mleko osiągnie temperaturę 26 stopni Celsjusza, znów wprowadzamy dyszę głęboko do dzbanka i zaczynamy obracać dzbanek w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, kontynuując aż do momentu, gdy temperatura mleka będzie wynosiła 65-70 stopni Celsjusza. Wyłączamy urządzenie spieniające.

4. Teraz należy usunąć wszystkie ewentualne zbyt duże bąbelki, które mogły pojawić się podczas spieniania. Aby to zrobić, należy dość żywiołowo zawirować spienionym mlekiem przez jakieś 20-30 sekund (w międzyczasie możemy zaparzyć espresso) i ewentualnie postukać dzbanuszkiem o stół czy ladę. Tak przygotowane mleko posłuży nam do przygotowania ozdobnych wzorów na powierzchni naszej kawy. Oczywiście ornamenty możemy wykończyć odrobiną sosu czekoladowego lub karmelowego – wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. A tej, jak wiadomo, amatorom kawy nie brakuje. Wzory rysujemy powoli, lejąc spienione mleko z niewielkiej wysokości. Ważne, żeby espresso, które posłuży nam do wykonania małego dzieła sztuki w filiżance, było mocne i charakteryzowało się gęstą, aksamitną cremą – dzięki temu osiągniemy ciekawszy efekt.

Zapraszamy do eksperymentowania!

Zdjęcia według kolejności występowania w tekście: 1. Mind on fire 2. Adria Richards 3.Journeyscoffee

Jak spienić mleko spieniaczem w ekspresie?

Coraz bardziej popularne są ekspresy, które posiadają parową dyszę służącą właśnie do spieniania mleka. Niestety dotyczy to tylko tych droższych modeli. Element nie jest standardowym wyposażeniem każdego ciśnieniowego urządzenia do parzenia kawy. Jeśli jednak macie już sprzęt z dyszą spienianie mleka staje się naprawdę prostym procesem. Mimo wszystko trzeba znać kilka zasad. Śpieszymy z ich przedstawieniem.

Pierwszą z nich jest to jakiego mleka używamy. Zawsze zimnego. Prosto z lodówki. To nie wszystko. Trzeba pamiętać o odpowiedniej zawartości tłuszczu. Uzyskamy wtedy najlepszy efekt w postaci gęstej i aksamitnej pianki. Mleko ma być tłuste. Doskonale nadaje się do spieniania to 3,2%. To z niższą zawartością możecie zacząć używać, gdy nabierzecie już nieco wprawy.

Napełniamy dzbanek do 75% jego wysokości. Skorzystajcie z tego metalowego (oczywiście ze stali nierdzewnej), ponieważ najlepiej oddaje temperaturę i łatwiej w nim ogrzać mleko do 65 stopni. Przegrzanie mleka to najgorsze, co może nas spotkać. Skutkiem będzie bardzo zły smak. Naturalną słodycz mleka zastąpi smak podgrzanego mlecznego tłuszczu. Niedoświadczonym podpowiadamy, że lepsze jest niedogrzanie niż przegrzanie.

Włączamy parowanie i zanurzamy dyszę w mleku na głębokość jednego centymetra. Mleko musi być wprawione w ruch wirowy. Gdy stopniowo zwiększa swoją objętość i temperaturę, umieszczamy naczynie wyżej, aby kontrolować poziom zanurzenia dyszy. Zanurzamy ją głębiej, gdy metalowe naczynie ma temperaturę naszego ciała. Gdy naczynie zacznie parzyć nas w dłoń, którą trzymamy na jego spodzie, należy wyłączyć parowanie. Oznacza to, że temperatura jest idealna. W celu pozbycia się pęcherzyków powietrza należy uderzyć kilka razy dzbankiem o blat.

Jak spienić mleko spieniaczem ręcznym?

Warto wydać zaledwie kilka lub kilkanaście złotych, aby bez wysiłku uzyskać fantastycznie spienioną, delikatną piankę. Tyle właśnie kosztuje ręczny spieniacz zasilany bateriami.

Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze efektem powinna być gładka tekstura mleka. Powinno być także lekkie i zwarte. Pęcherzyki są niepożądane z tego względu, że w miejscach napowietrzonych nie poczujemy smaku kawy. Ponadto bąble tworzą wrażenie suchości. Nie należy to do najprzyjemniejszych doznań. Idealnie przygotowane mleko świetnie nadaje się do tworzenia różnorodnych wzorów na powierzchni kawy.

Pamiętajcie o umyciu dyszy po każdym spienianiu. Po prostu przecierajmy ją mokrą szmatką i dodatkowo otwórzmy zawór pary. Usuniemy w ten sposób zalegające resztki mleka.

Jak spienić mleko spieniaczem w ekspresie?

Coraz bardziej popularne są ekspresy, które posiadają parową dyszę służącą właśnie do spieniania mleka. Niestety dotyczy to tylko tych droższych modeli. Element nie jest standardowym wyposażeniem każdego ciśnieniowego urządzenia do parzenia kawy. Jeśli jednak macie już sprzęt z dyszą spienianie mleka staje się naprawdę prostym procesem. Mimo wszystko trzeba znać kilka zasad. Śpieszymy z ich przedstawieniem.

Pierwszą z nich jest to jakiego mleka używamy. Zawsze zimnego. Prosto z lodówki. To nie wszystko. Trzeba pamiętać o odpowiedniej zawartości tłuszczu. Uzyskamy wtedy najlepszy efekt w postaci gęstej i aksamitnej pianki. Mleko ma być tłuste. Doskonale nadaje się do spieniania to 3,2%. To z niższą zawartością możecie zacząć używać, gdy nabierzecie już nieco wprawy.

Napełniamy dzbanek do 75% jego wysokości. Skorzystajcie z tego metalowego (oczywiście ze stali nierdzewnej), ponieważ najlepiej oddaje temperaturę i łatwiej w nim ogrzać mleko do 65 stopni. Przegrzanie mleka to najgorsze, co może nas spotkać. Skutkiem będzie bardzo zły smak. Naturalną słodycz mleka zastąpi smak podgrzanego mlecznego tłuszczu. Niedoświadczonym podpowiadamy, że lepsze jest niedogrzanie niż przegrzanie.

Włączamy parowanie i zanurzamy dyszę w mleku na głębokość jednego centymetra. Mleko musi być wprawione w ruch wirowy. Gdy stopniowo zwiększa swoją objętość i temperaturę, umieszczamy naczynie wyżej, aby kontrolować poziom zanurzenia dyszy. Zanurzamy ją głębiej, gdy metalowe naczynie ma temperaturę naszego ciała. Gdy naczynie zacznie parzyć nas w dłoń, którą trzymamy na jego spodzie, należy wyłączyć parowanie. Oznacza to, że temperatura jest idealna. W celu pozbycia się pęcherzyków powietrza należy uderzyć kilka razy dzbankiem o blat.

Jak spienić mleko spieniaczem ręcznym?

Warto wydać zaledwie kilka lub kilkanaście złotych, aby bez wysiłku uzyskać fantastycznie spienioną, delikatną piankę. Tyle właśnie kosztuje ręczny spieniacz zasilany bateriami.

Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze efektem powinna być gładka tekstura mleka. Powinno być także lekkie i zwarte. Pęcherzyki są niepożądane z tego względu, że w miejscach napowietrzonych nie poczujemy smaku kawy. Ponadto bąble tworzą wrażenie suchości. Nie należy to do najprzyjemniejszych doznań. Idealnie przygotowane mleko świetnie nadaje się do tworzenia różnorodnych wzorów na powierzchni kawy.

Pamiętajcie o umyciu dyszy po każdym spienianiu. Po prostu przecierajmy ją mokrą szmatką i dodatkowo otwórzmy zawór pary. Usuniemy w ten sposób zalegające resztki mleka.

Jak spienić mleko do kawy?

Co zrobić jeśli masz ochotę na caffè latte, a nie dysponujesz akurat spieniaczem do mleka? To naprawdę nie jest żaden problem – wystarczą Ci urządzenia, które już masz w kuchni: zwykły blender i mikrofalówka. Oto jak spienić mleko bez spieniacza:

● Zimne mleko wlej do wysokiego plastikowego pojemnika, najlepiej dzbanka z uchwytem do trzymania. Mleko zwiększy swoją objętość co najmniej dwukrotnie, dlatego zostaw w naczyniu odpowiednio dużo miejsca.

● Zanurz końcówkę blendera tuż pod powierzchnią mleka i ubijaj przez około 40-50 sekund.

● Przenieś naczynie do kuchenki mikrofalowej i podgrzewaj przez 30 sekund, cały czas je obserwując.

● Jeśli zauważysz, że mleko zaczyna kipieć, wyłącz mikrofalówkę i poczekaj chwilę, aż piana lekko opadnie. Uruchom mikrofalówkę ponownie, tak aby podgrzewać mleko przez pełne pół minuty.

A jak spienić mleko spieniaczem ręcznym? To całkiem proste: nalej mleko do dzbanka spieniacza – na dzbanku zwykle zaznaczona jest linia odpowiedniego poziomu mleka. Nałóż wieczko i ubijaj szybkim ruchem przez 30 sekund. Zdejmij pokrywkę i podgrzej mleko w mikrofalówce według instrukcji powyżej.

Jak spienić mleko? 6 sprytnych domowych sposobów!

Opublikowany 2020-07-11 13:09:37

Kategorie Jak parzyć kawę?

Kto z nas wyobraża sobie dzień, którego nie zaczynamy filiżanką naszej ulubionej kawy? Jeśli nie pijemy czarnej, warto zadbać przede wszystkim o to, by odpowiednio spienić mleko, dodatek zapewniający głębię doznań smakowych. Jak to robić? Tego dowiesz się z artykułu!

Istnieje wielu kawowych purystów uważających, że profanacją jest picie kawy z dodatkami. Prawda jest taka, że każdy z nas preferuje inne wrażenia dotyczące smaku kawy i jej aromatu. Mleko zmienia smak kawy na słodszy, lepiej akceptowany przez osoby nieprzepadające za silną goryczką. Istnieją nawet specjalne gatunki kawy, które przeznaczone są do przygotowania właśnie w zestawie z mlekiem.

Tak więc dzisiaj skupimy się na najprostszych sposobach przygotowania w domowym zaciszu spienionego mleka, które będzie nadawało się do zrobienia cappuccino, latte bądź innych preferowanych kaw mlecznych. Dowiemy się też, jak spienić mleko w domu bez spieniacza!

Uwaga – bez względu na wybraną metodę spieniania warto pamiętać o higienie tej czynności. Wszystkie urządzenia i powierzchnie, które miały styczność z mlekiem, warto umyć od razu, zapobiegając nie tylko tworzeniu się osadów, ale również namnażaniu się bakterii, co mogłoby wpłynąć na smak kawy w przyszłości.

Spienianie mleka we French Pressie

Wielu z nas posiada w domach French Press, lecz często używamy go jedynie do parzenia kawy lub herbaty. Warto wiedzieć, że jest to również idealne urządzenie do spienienia mleka. Tekstura i jakość spienionego w French Pressie mleka nie odbiega daleko od tego, które serwują nam bariści w ulubionej kawiarni.

Jak spienić mleko z użyciem French Pressa?

Podgrzewamy mleko w garnku na małym ogniu, starając się kontrolować temperaturę oraz mieszać co jakiś czas. Jeśli mamy termometr z sondą, wkładamy go do mleka i czekamy, aż płyn osiągnie temperaturę 65°C. Jeśli jednak takowego nie posiadamy, nic straconego. Wystarczy, że wyłączymy mleko, zanim zdąży zawrzeć.

Zamiast termometru… możemy również wykorzystać palec. Kiedy włożymy go do grzejącego się mleka i będzie ono na granicy parzenia nas, będziemy wiedzieć, że temperatura jest odpowiednia (uważajmy, żeby się nie poparzyć!).

Następnym krokiem jest przelanie ciepłego mleka do French Pressa. Wkładamy tłoczek z sitkiem i zaczynamy „ubijać mleko” aż do momentu, kiedy niemalże podwoi swoją objętość.

Spienione mleko polerujemy, aż zacznie się świecić. Stukamy French Pressem lub dzbankiem do rysowania latte artu o stół albo blat, żeby pozbyć się powstałych w trakcie spieniania pęcherzyków powietrza.

Ekspres kolbowy a spienianie mleka

Jeśli posiadamy w domu ekspres kolbowy z dyszą spieniającą, możemy idealnie spienić mleko i uzyskać odpowiednią teksturę, która bardzo dobrze skomponuje się z kawami mlecznymi. Jak?

Aby nasze ulubione flat white, cappuccino czy latte były smaczne, musimy pamiętać o tym, jak spienić mleko dzięki wykorzystaniu odpowiedniej techniki. To ona sprawia, że – w połączeniu z prawidłowo zaparzonym espresso – nasza kawa nie potrzebuje nawet cukru ani innych dodatków, żeby smakować godnie!

Jak spienić mleko w ekspresie kolbowym?

Mleko podgrzane do odpowiedniej temperatury, a jest to ok. 65–68°C, staje się gęstsze oraz naturalnie słodsze. Dzięki wysokiemu ciśnieniu w dyszy podgrzewamy i spieniamy mleko do momentu, kiedy dzbanuszek ze spienionym mlekiem jest gorący i zaczyna lekko parzyć. Oczywiście zachowujemy przy tym ostrożność, by się nie poparzyć.

Dalsze kroki? Najpierw lekko wsuniętą dyszą napowietrzamy mleko, potem wprowadzamy mleko w ruch wirowy tak, aby nie wytworzyć za dużo piany. Kiedy mleko jest odpowiednio ciepłe, stukamy dzbanuszkiem, aby pozbyć się bąbli, które mogą wytworzyć się na jego powierzchni. Następnie polerujemy mleko, aby pomieszać warstwy pianki i mikropianki.

Takim sposobem mamy gotowe, spienione mleko. Jego tekstura powinna być błyszcząca, szklista. Znaczy to tyle, że pianka oraz mikropianka są ze sobą połączone, nie ma za dużo piany mlecznej, a całość jest odpowiednio gęsta i ma dobrą temperaturę.

Oczywiście nauczenie się odpowiedniej techniki spieniania mleka wymaga trochę czasu, ale każdy jest w końcu w stanie opanować tą umiejętność. Wystarczy mieć do niej tylko ekspres ciśnieniowy i trochę cierpliwości do nauki.

Ekspres ciśnieniowy też spienia mleko

Bardzo popularne w naszych domowych gospodarstwach są ekspresy ciśnieniowe. Zrobienie kawy mlecznej w takim urządzeniu zajmuje tylko kilkadziesiąt sekund. Efekty przy dobrze ustawionych parametrach są często całkiem przyzwoite. Jeżeli nasz ekspres ciśnieniowy jest wyposażony w system spieniania mleka, to zazwyczaj możemy spieniać je albo odrębnym otworem albo tym samym, przez który przygotowujemy kawę. To drugie rozwiązanie jest zazwyczaj bardziej praktyczne, jeżeli chcemy szybko przygotować kawę wraz ze spienionym mlekiem (cappucino, latte etc.)

Jak spienić mleko w ekspresie ciśnieniowym?

Jak wspomnieliśmy powyżej, w zależności od tego gdzie mamy w naszym ekspresie system do spieniania mleka, to determinuje gdzie zaczynamy proces spieniania. Możemy wybrać dwa rozwiązania – albo wybrać ustawienia, które od razu przygotują kawę z mlekiem lub rozdzielić te czynności. W pierwszym przypadku, spienienie mleka będzie się wiązało jedynie z wybraniem odpowiedniej opcji na wyświetlaczu lub pokrętle (w zależności od ekspresu) i odczekaniem, aż przygotuje się kawa a mleko się spieni.

W drugim, to już nieco bardziej złożona ścieżka – trzeba bowiem rozdzielić te czynności. Dzięki temu możemy jednak pokusić się o przygotowanie latte art :-). W zależności od ekspresu spienianie może dać różne efekty. My testowaliśmy na ekspresie NIVONA CafeRomatica 779. Tu mleko spieniło się dobrze – miało jednolitą konsystencję, bez większych pęcherzyków powietrza. Wadą tego rozwiązania, akurat w tym modelu ekspresu (z innymi modelami przeanalizujemy jeszcze) jest to, że spienione mleko ma nieco za niską temperaturę. Po zmierzeniu wyniosła ona bowiem tylko ok. 47 °C. Dla uzyskania prawidłowego efektu, powinno to być więcej (ok. 65°C).

Spienianie mleka w słoiku

Najprostszym sposobem na to, jak zrobić spienione mlekow domowych warunkach, jest użycie zwykłego słoika. Nie uzyskamy tekstury i konsystencji takiej jak w kawiarni, lecz mimo to uda nam się wytworzyć mleczną piankę, którą wszyscy zwolennicy kaw z mlekiem tak bardzo kochają.

Podgrzewamy mleko do odpowiedniej temperatury – odpowiednie będzie 65°C (tak jak w przypadku sposobu z wykorzystaniem French Pressa). Następnie wlewamy mleko do słoika. Pamiętajmy, że podczas spieniania mleko może nawet podwoić swoją objętość, dlatego wlewajmy je maksymalnie do połowy naczynia.

Zakręcamy szczelnie słoik i zaczynami bardzo intensywnie nim wstrząsać przez ok. 30 sekund. Po upływie tego czasu mleko powinno być wystarczająco napowietrzone, żeby wytworzyć piankę. Pamiętajcie, by i przy tym sposobie także należy zachować ostrożność, bo naczynie będzie bardzo ciepłe.

Magia? Może troszkę. O różdżce do spieniania mleka

Jeśli jesteśmy w stanie pozwolić sobie na drobny wydatek, którego „kosztem” będzie zawsze dobrze spienione mleko, to dobrą metodą okaże się również różdżka do spieniania mleka, którą kupimy w większych supermarketach czy IKEA za ok. 10–15 zł. Jak spienić mleko z jej pomocą?

Różdżka wytwarza wibracje, dzięki którym jesteśmy w stanie spienić mleko niemalże do idealnej tekstury. Jak we wszystkich przypadkach, potrzebujemy mleka podgrzanego do temp. ok. 65°C. Wlewamy je do połowy dzbanuszka, z którego następnie będziemy porcjować płyn do kawy.

Następnie kilka razy „wbijamy” różdżkę do dna i wyciągamy nad powierzchnię energicznymi ruchami. W ten sposób jesteśmy w stanie odpowiednio napowietrzyć mleko oraz zwiększyć jego objętość. Później wkładamy różdżkę minimalnie pod powierzchnię mleka, aby wytworzyć ruch wirowy płynu. Po ok. 30 sekundach nasze mleko powinno być odpowiednio spienione.

Na koniec – automatyczny spieniacz do mleka

W przypadku osób kochających kawy mleczne, które nie chcą uczyć się, jak spienić mleko bez spieniacza, dobrym nabytkiem może okazać się automatyczny urządzenie do tworzenia piany z mleka. Jeśli chcemy postawić na wygodę oraz szybkość, a także odpowiednią konsystencję i teksturę mleka, będzie to strzał w dziesiątkę.

Na rynku istnieje wiele modeli, a ich cena waha się od 100 do 300 zł. Jednym z topowych spieniaczy do mleka jest urządzenie włoskiej firmy Bialetti. Jednakże niezależnie od tego, jakiej firmy sprzęt kupimy, korzystanie z niego jest wygodne i proste. Wlewamy mleko, a maszyna robi całość za nas. My natomiast w tym czasie możemy przygotować kawę i czekać na spienione mleko.

Jak spienić mleko – ważne wskazówki

Spienianie mleka zależy nie tylko od urządzenia czy metody, które wykorzystamy, ale również od samego… mleka. Przede wszystkim nie może być ono ani zbyt zimne, ani za gorące – w przeciwnym razie cała operacja po prostu się nie uda.

Pod żadnym pozorem nie należy gotować mleka, bo wpływa to nie tylko na zdolność do spieniania, ale również sam smak. Kawa może wtedy oferować zupełnie inne doznania smakowe wskutek rozkładu tłuszczów i białek w gotowanym mleku.

Nie mniej istotna od temperatury jest kompozycja mleka. Najlepiej spienia się mleko o wysokim poziomie tłuszczu oraz to, do którego specjalnie zostało dodane białko. Taki dodatek smakuje też z kawą najdoskonalej. Mleka chudsze, zwłaszcza 0,5%, również można w pewnym stopniu ubić, jednak zwykle potrzeba do tego odpowiedniego sprzętu. Domowymi metodami może być trudno osiągnąć tak dobry efekt, choć odrobina piany zawsze się pojawi.

Dobrą wiadomością dla osób, które są na diecie wegetariańskiej i wegańskiej jest to, że do spieniania nadaje się również mleko roślinne. Lepiej wybierać mleka bardziej tłuste, bo gwarantują lepszą pianę. Strzałem w dziesiątkę może być też specjalne mleko do wykorzystania przez baristów – ma ono wyższą zawartość białka i tłuszczu, przez co lepiej się ubija. Niektóre kawiarnie nie tylko je serwują, ale także sprzedają, dlatego warto przy następnej wizycie o nie zapytać.

Dobrze jest wiedzieć przed rozpoczęciem przygotowania napoju, jak spienić mleko do konkretnego sposobu podania kawy. To istotne, bo na przykład flat white wymaga mleka o mniejszym stopniu spienienia niż latte, w którym piana jest praktycznie sztywna i pozbawiona pęcherzyków powietrza. Przygotowanie danego rodzaju kawy w odpowiedni sposób jest bardzo istotne również dla jej smaku.

Wybierz idealną kawę do mleka

Właściwie nie istnieje powód, dla którego nie należy pić kawy z mlekiem. Wbrew temu, co twierdzą puryści, dla niektórych osób dodatek mleka może być atrakcyjny na przykład z uwagi na dodaną do kawy słodycz, która pozwala na rezygnację z cukru.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy pijemy kawę czarną, czy z mlekiem, warto eksperymentować. Różne rodzaje kawy mogą dać nam zadziwiające efekty zarówno bez dodatku mleka, jak i z mlekiem. Takim sposobem każdego dnia możemy odkrywać bogactwo smaków i aromatów naszego ulubionego trunku. Sprawdźcie najlepsze kawy do mleka, które przygotowaliśmy w ofercie sklepu!

Jak spienić mleko do kawy? » Kawowy GURU

Właściwie spienione mleko to jedna z najważniejszych broni w arsenale każdego baristy. W kawiarniach na wyposażeniu są zwykle ekspresy kolbowe z dyszami do spieniania mleka – na pewno wielokrotnie widzieliście jak osoba przygotowująca kawę wlewa mleko do metalowego dzbanka, a następnie wkłada do środka taką dyszę. Jak zrobić coś takiego w domu? Jak otrzymać dobrze spienione mleko dysponując ograniczonymi środkami? W tym artykule chcę Wam przedstawić kilka możliwości…

Zacznijmy od kilku faktów. We wcześniejszych artykułach pisałem już jak zrobić espresso, pokazałem na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi kawami (np. cappuccino i latte), wyjaśniłem dlaczego ważne jest mielenie kawy samemu, przed zaparzeniem kawy. Załóżmy więc, że macie już przygotowane dobre espresso. Przed Wami rozciąga się całe morze możliwości, ale w większości przypadków będziecie potrzebowali spienionego mleka, dzięki czemu wzbijecie się ponad zwykłą „małą czarną” i będziecie mogli tworzyć fantazyjne napoje kawowe, podobne do tych serwowanych w dobrych kawiarniach. Cały sekret przygotowywania spienionego mleka polega na tym, że jest to… dość proste i niewymagające specjalnych umiejętności. Poniżej znajdziecie moje porady.

Spienianie mleka przy pomocy dyszy parowej.

Klasyczne rozwiązanie stosowane w kawiarniach. Profesjonalne ekspresy kolbowe (czyli takie używane w kawiarniach) mają wbudowane dysze do spieniania mleka. Leci z nich para, która podgrzewa i napowietrza mleko, co w rezultacie prowadzi do powstania mlecznej pianki. Niektóre ekspresy domowe (zarówno kolbowe, jak i automatyczne) też mają dysze spieniające. Jeżeli macie taki ekspres w domu, to spienianie mleka do kawy powinno wyglądać następująco:

Zimne mleko należy nalać do dzbanuszka. Nie musi metalowy, jeżeli macie plastikowy, to też się nada. Należy pamiętać żeby nie było go zbyt dużo – spienione mleko zwiększy swoją objętość dwukrotnie, więc musi mieć dla siebie trochę miejsca. Dzbanuszek z mlekiem lekko przechylamy i wkładamy do niego dyszę – powinna znajdować się tuż pod powierzchnią mleka. Włączamy urządzenie i wykonując dzbankiem koliste ruchy spieniamy mleko. Dysza powinna cały czas być tuż pod powierzchnią. Gdy mleko się już spieni i jego objętość się zwiększy, wówczas przesuwamy dyszę nieco głębiej, dzięki czemu podgrzejemy dolną warstwę mleka. Idealna temperatura to około 65°C – 70°C. W tej temperaturze rozpuszcza się zawarta w mleko laktoza, która nadaje mu słodki smak. Wyższa temperatura spowoduje ścięcie białka i spienienie się Wam nie uda. Bariści używają niekiedy specjalnych termometrów wkładanych do dzbanków. Pewnie takiego nie macie, więc po prostu przerwijcie podgrzewanie kiedy dzbanek zrobi się nieprzyjemnie gorący. Na koniec zastukajcie w dzbanek żeby banieczki mleka nieco opadły. Gotowe! Mleko można dolać do espresso i zrobić cappuccino, latte lub inną kawę.

Spienianie mleka przy pomocy spieniacza.

To rozwiązanie dla tych, którzy nie mają ekspresu z dyszą spieniającą. Na rynku dostępne są różne spieniacze – ręczne i elektryczne. Tych pierwszych Wam nie polecam. Po pierwsze, nie podgrzeją one mleka, więc będziecie musieli zrobić to sami (w garnku lub w mikrofalówce). Po drugie, efekt nie będzie naprawdę dobry. Owszem, mleko będzie trochę spienione, ale nie będzie to taki efekt jak w dobrej kawiarni. Spieniacze elektryczne to zupełnie co innego. Przy ich pomocy można podgrzać mleko do idealnej temperatury i uzyskać naprawdę dobrą piankę. Od razu muszę zastrzec, że nie wiem jak działają wszystkie takie urządzenia – ja używam spieniacza szwajcarskiej firmy Jura i jestem nim zachwycony! Nie jest najtańszy (około 350 zł), ale Jura to taki Rolls-Royce wśród producentów ekspresów i akcesoriów do kawy. Zarówno jakość wykonania, jak i wygląd są na najwyższym poziomie. Co do obsługi – jest ona banalna. Wystarczy wlać do środka mleko i kliknąć jeden guzik. Po około minucie mleko będzie podgrzane i idealnie spienione. Szczerze przyznam, że spieniacz Jury (na zdjęciu poniżej) to moje kawowe odkrycie z ubiegłego roku. Jest łatwy w obsłudze, a efekt wychodzi zawsze idealny. Jeżeli macie dobre espresso i użyjecie spienionego mleka z tego urządzenia, to otrzymacie kawę lepszą niż w wielu kawiarniach (gdzie bariści robią często kawę w pośpiechu lub nie do końca zgodnie ze sztuką). Na rynku są też tańsze spieniacze, ale nie wiem jak one działają. Jeżeli ktoś z Was używa podobnego urządzenia w domu, niech podzieli się opinią o nim w komentarzu poniżej.

Inne metody spieniania

W Internecie można znaleźć jeszcze inne metody spieniania mleka: od potrząsania nim w słoiku, poprzez używanie miksera, aż do małych spieniaczy na baterie. Na pewno są to jakieś rozwiązania, ale, prawdę powiedziawszy, nie polecam ich. Uzyskany efekt nie będzie w 100% zadowalający, a dodatkowo będziecie mieli do zmywania więcej naczyń.

Jakie mleko?

Na koniec jeszcze jedna kwestia: jakie mleko jest najlepsze do kawy? Niektórzy mówią, że tłuste (3,2% tłuszczu), ale tak naprawdę tłuszcz jest drugorzędny jeżeli chodzi o spienianie. Najważniejsze jest zawarte w mleku białko, bo to ono odpowiada za pienienie się mleka. Szukajcie więc takich, które mają go jak najwięcej. Polecam zwłaszcza Blanco ROTR ze spółdzielni mleczarskiej ROTR z Rypina. Jest ono przeznaczone specjalnie dla baristów i ma zwiększoną ilość białka. Jest jednak trudno dostępne, więc jeżeli nie ma go u Was w sklepie, to zwykłe mleko też się nada.

키워드에 대한 정보 jak dobrze spienić mleko w ekspresie

다음은 Bing에서 jak dobrze spienić mleko w ekspresie 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

See also  다빈치 리졸 브 크로 마키 | 다빈치리졸브 크로마키 적용법[Davinci Resolve Green Screen] 상위 35개 답변
See also  액트 3 길 찾기 | 디아블로2 / R(레저렉션) 엑트3 정글....이제 쉽게 깨자!!! 미친 꿀팁!! 나만~~따라와!!! 162 개의 베스트 답변

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Jak spienić mleko do Cappuccino

  • Jak spienić mleko do cappuccino
  • Jak ubić mleko do cappuccino
  • Spienianie mleka
  • Latte art
  • Barista

Jak #spienić #mleko #do #Cappuccino


YouTube에서 jak dobrze spienić mleko w ekspresie 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Jak spienić mleko do Cappuccino | jak dobrze spienić mleko w ekspresie, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

Leave a Comment