Grzyb Jadalny Na Pniu Drzewa | Grzyby Z Drzew – Jeden Jadalny – O Lesie #30 빠른 답변

당신은 주제를 찾고 있습니까 “grzyb jadalny na pniu drzewa – Grzyby z drzew – jeden jadalny – o Lesie #30“? 다음 카테고리의 웹사이트 you.future-user.com 에서 귀하의 모든 질문에 답변해 드립니다: https://you.future-user.com/blog/. 바로 아래에서 답을 찾을 수 있습니다. 작성자 Piotr Horzela – Opowiada 이(가) 작성한 기사에는 조회수 129,712회 및 좋아요 4,727개 개의 좋아요가 있습니다.

Na pniach drzew rosną jednak także trujące gatunki grzybów. Opieńka miodowa to jeden z najpopularniejszych grzybów jadalnych, występuje najczęściej jesienią, od września do listopada, zwykle rośnie gromadnie.Na pniach drzew liściastych stosunkowo często występuje żółciak siarkowy. Jest on groźnym pasożytem powodującym szybko postępującą, brunatną zgniliznę drewna. Najczęściej można go spotkać na dębach, topolach, robiniach i wierzbach. Występuje również w sadach na jabłoniach, orzechach i śliwach.Boczniak ostrygowaty jest saprotrofem, rośnie na martwym drewnie drzew liściastych, takich jak grab, buk, wierzba, topola czy orzech włoski. – Spotkałem także boczniaki rosnące na ściętych śliwach – opowiada Justyn Kołek, grzybiarz i grzyboznawca z Czernichowa.

W klasyfikacji biologicznej należą do wielu jednostek taksonomicznych w obrębie podstawczaków (Basidiomycota) i workowców (Ascomycota).
 • Opieńka ciemna na pniu drzewa.
 • Owocniki białoporka brzozowego.
 • Powłocznica wierzbowa.
 • Błyskoporek podkorowy.
 • Hubiak pospolity.
 • Żylak trzęsakowaty.

Table of Contents

grzyb jadalny na pniu drzewa 주제에 대한 동영상 보기

여기에서 이 주제에 대한 비디오를 시청하십시오. 주의 깊게 살펴보고 읽고 있는 내용에 대한 피드백을 제공하세요!

d여기에서 Grzyby z drzew – jeden jadalny – o Lesie #30 – grzyb jadalny na pniu drzewa 주제에 대한 세부정보를 참조하세요

🌲Mój Patronite! ► https://patronite.pl/piotrhorzela Dzięki za wsparcie w tworzeniu kolejnych filmów : ))
🌲Jak przyrządzam siedzunie ► http://piotrhorzela.com/wideo/gdzyby-nadrzewne/
🌲Codziennie również na Insta ► @las_w_nas
🌲Co robimy? \”Las w Nas\” ► http://laswnas.com

grzyb jadalny na pniu drzewa 주제에 대한 자세한 내용은 여기를 참조하세요.

grzyb jadalny na pniu drzewa – hasło do krzyżówki

grzyb jadalny na pniu drzewa ; huba · grzyb na pniu ; KORA · mózgowa lub na pniu drzewa ; SŁOJE · pierścienie woczne na pniu ściętego drzewa.

+ 더 읽기

Source: krzyzowki123.pl

Date Published: 11/23/2021

View: 5622

grzyb jadalny rosnący na pniach drzew – Hasło do krzyżówki

Wpisz szukane “Definicja” lub pole litery “Hasło w krzyżówce” i kliknij “Szukaj”! grzyb jadalny rosnący na pniach drzew – Hasło do krzyżówki. ⚐ Uściślij …

+ 여기에 더 보기

Source: hasladokrzyzowek.com

Date Published: 2/12/2022

View: 1042

Jadalne i trujące grzyby rosnące na drzewach

Najbardziej znane z grzybów występujących na pniach to grzyby miodowe. Jest to popularna nazwa grupy …

+ 여기에 보기

Source: po.supermg.com

Date Published: 12/1/2021

View: 3789

Jadalne grzyby nadrzewne Paweł Zarzyński

Na pniach drzew liściastych stosunkowo często występuje żółciak siarkowy. Jest on groźnym pasożytem powodującym szybko postępującą, brunatną zgniliznę …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: grzybyhobby.pl

Date Published: 9/3/2021

View: 85

Grzyb jadalny na pniu drzewa krzyzowka – Krzyżówki |

Na tej stronie znajdziesz odpowiedzi m.in. na takie pytania jak: Grzyb jadalny na pniu drzewa hasło do krzyżówki, Grzyb jadalny na pniu drzewa krzyżówka, …

+ 여기를 클릭

Source: krzyzowki.librehelp.pl

Date Published: 4/18/2021

View: 8431

Chodzisz na grzyby? Ten wyjątkowy okaz nie rośnie na ziemi

Na grzybobraniu warto więc patrzeć nie tylko pod nogi, ale też na drzewa. Jadalne grzyby rosnące na drzewach. Jakie wartości odżywcze ma …

+ 여기에 자세히 보기

Source: podroze.onet.pl

Date Published: 10/29/2021

View: 1821

ᐅ GRZYB JADALNY ROSNĄCY NA PNIACH DRZEW – 8 liter

grzyb jadalny rosnący na pniach drzew. Szukać X. 1 Rozwiązanie, 8 Litery. Boczniak, 8 Litery. Podobne pytania: przeźroczysta, mocna tkanina z wełny, …

+ 자세한 내용은 여기를 클릭하십시오

Source: www.krzyzowka-online.com

Date Published: 8/17/2022

View: 1712

주제와 관련된 이미지 grzyb jadalny na pniu drzewa

주제와 관련된 더 많은 사진을 참조하십시오 Grzyby z drzew – jeden jadalny – o Lesie #30. 댓글에서 더 많은 관련 이미지를 보거나 필요한 경우 더 많은 관련 기사를 볼 수 있습니다.

Grzyby z drzew - jeden jadalny - o Lesie #30
Grzyby z drzew – jeden jadalny – o Lesie #30

주제에 대한 기사 평가 grzyb jadalny na pniu drzewa

 • Author: Piotr Horzela – Opowiada
 • Views: 조회수 129,712회
 • Likes: 좋아요 4,727개
 • Date Published: 2018. 10. 17.
 • Video Url link: https://www.youtube.com/watch?v=Zf3qVlyeQL0

Jakie grzyby jadalne rosną na pniach drzew?

W klasyfikacji biologicznej należą do wielu jednostek taksonomicznych w obrębie podstawczaków (Basidiomycota) i workowców (Ascomycota).
 • Opieńka ciemna na pniu drzewa.
 • Owocniki białoporka brzozowego.
 • Powłocznica wierzbowa.
 • Błyskoporek podkorowy.
 • Hubiak pospolity.
 • Żylak trzęsakowaty.

Jaki jadalny grzyb jest groźnym pasożytem drzew?

Na pniach drzew liściastych stosunkowo często występuje żółciak siarkowy. Jest on groźnym pasożytem powodującym szybko postępującą, brunatną zgniliznę drewna. Najczęściej można go spotkać na dębach, topolach, robiniach i wierzbach. Występuje również w sadach na jabłoniach, orzechach i śliwach.

Na jakim drzewie rosną boczniaki?

Boczniak ostrygowaty jest saprotrofem, rośnie na martwym drewnie drzew liściastych, takich jak grab, buk, wierzba, topola czy orzech włoski. – Spotkałem także boczniaki rosnące na ściętych śliwach – opowiada Justyn Kołek, grzybiarz i grzyboznawca z Czernichowa.

Jak się nazywają grzyby na drzewach?

Huba to nazwa na powszechnie występujące owocniki grzybów, które rozwijają się na drzewach i na drewnie. Mimo że osoby niewtajemniczone mogą ich od siebie nie odróżniać, istnieje wiele gatunków hub. W samej Polsce rozpoznaje się ich blisko 300! Znane są w całej Europie, Ameryce Północnej i Azji.

Czy boczniaki mogą być trujące?

Boczniaki to duże, jadalne grzyby w kształcie muszli ostryg. Ich gumowate, aromatyczne owocniki są popularne w kuchni chińskiej, japońskiej i koreańskiej.

Czy wszystkie grzyby z siatką są jadalne?

Grzyby rurkowe to w zdecydowanej większości okazy jadalne. Poza wyjątkami trującymi też okazy, które nie będą nadawać się do spożycia ze względu na brzydki zapach i gorzki smak.

Jaki grzyb jest Pasozytem drzew?

Huby to grzyby z rodziny żagwiowatych , mające najczęściej twarde owocniki, wyrastające pojedynczo lub grupami na pniu porażonych drzew. Wśród hub są zarówno pasożyty rozwijające się na żywych drzewach, jak i saprotrofy żyjące na obumarłych drzewach i drewnie.

Jak wyglądają opieńki trujące?

O ile blaszki opieńki miodowej są białe, a później ewoluują w stronę żółci, o tyle opieńki trujące mają zabarwienie ewidentnie zielonkawe, na początku jasne, na starość – bardzo ciemne, z domieszką fioletu.

Z czym można pomylić opieńki?

Opieńki można pomylić z maślanką wiązkową (łysiczką trującą) oraz niejadalnym łuskwiakiem nastroszonym.

Z jakim grzybem można pomylić boczniaka?

Zasadne jest pytanie, z czym można pomylić ten gatunek? Boczniak ostrygowaty może także zostać pomylony z boczniakiem rowkowanotrzonowym, który można odróżnić po kapeluszu w kształcie trąbki i rowkowanym trzonie.

Czy boczniaki są jadalne?

Istnieje około 40 rodzajów boczniaków, w tym najpopularniejsze – boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus) oraz boczniak cytrynowy (Pleurotus citrinopileatus. Wszystkie rodzaje są jadalne i powszechnie spożywane. znane ze swoich imponujących właściwości prozdrowotnych i zawierają wiele silnych związków roślinnych.

Czy boczniak jest jadalny?

Boczniak mikołajkowy (Pleurotus eryngii) – jest pasożytem korzeniowym roślin zielnych z rodziny selerowatych. Ma gruby, mięsisty biały trzon z małym brązowym kapeluszem. Jest jadalny i bardzo smaczny. Od 2014 roku jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Po czym poznać że grzyb jest jadalny?

Skuteczną metodą nauki może być „opatrzenie się” z grzybami dzięki przeglądaniu atlasów i zebranych w terenie różnych gatunków grzybów. Z początku należy podejmować takie próby w stosunku do grzybów o dużych owocnikach i często występujących – ich oznaczenie na podstawie popularnych atlasów jest łatwiejsze.

Czy huba jest jadalna grzyb?

Huby to najczęściej grzyby jadalne. Można je marynować, smażyć w panierce i dodawać do zup. W Polsce nie są popularne, w przeciwieństwie do Francji, Anglii czy Rosji. Smak huby różni się od smaku innych grzybów.

Jak wygląda grzyb szatan?

Kapelusz borowika szatańskiego jest lekko spłaszczony, a trzon pękaty, bulwiasty i pokryty od połowy drobną siateczką różowych żyłek. Rurki borowika szatańskiego mają długość 1-2,5 cm. U młodego grzyba są żółte, później zielonożółte, oliwkowe, szare.

Jakie grzyby żyją w symbiozie z drzewami?

Niektóre grzyby wiążą się tylko z jednym drzewem: maślak żółty – z modrzewiem (choć modrzew współżyje też z innymi gatunkami grzybów), kozak brunatny z brzozą, kozak czerwony z osiką, a kurka – z sosną. Inne żyją w symbiozie z wieloma gatunkami drzew.

Czy żółciak siarkowy jest jadalny?

Żółciak siarkowy nadaje się do spożycia, ale tylko po obróbce termicznej. Mówiąc wprost – surowy żółciak siarkowy jest trujący. Ponadto starsze owocniki są niejadalne nawet po odpowiednim przyrządzeniu. Nie są trujące, ale są po prostu niedobre i smakują jak tektura.

Z czym można pomylić żółciaka siarkowego?

Z jakim trującym grzybem można pomylić żółciaka? Żółciaka siarkowego nie sposób pomylić z żadnym innym rosnącym u nas, w Polsce, grzybem. Żadna inna “huba” nie ma jednocześnie tak intensywnego, żółtego koloru, tak miękkiej, soczystej struktury i dachowkowato ułożonych wachlarzowatych owocników.

Jakie grzyby rosną pod brzozą?

Zestaw zawiera następujące gatunki grzybów pod brzozy:

Borowik brzozowy – grzybnia. Koźlarz babka, Kozak, Koźlak – żywa grzybnia – większe opakowanie. Koźlarz czarnobrązowy – grzybnia. Koźlarz pomarańczowożółty – grzybnia.

grzyb jadalny na pniu drzewa

Wyszukiwarka odpowiedzi do krzyżówek, podając hasło lub/i określenie. Więcej na stronie pomocy dla krzyżówkowicza

GRZYB JADALNY ROSNĄCY NA PNIACH DRZEW

🔔 Wyszukiwarka haseł do krzyżówek pozwala na wyszukanie hasła i odpowiedzi do krzyżówek. Wpisz szukane “Definicja” lub pole litery “Hasło w krzyżówce” i kliknij “Szukaj”!

grzyb jadalny rosnący na pniach drzew – Hasło do krzyżówki

Jadalne i trujące grzyby rosnące na drzewach

Zbieracze grzybów nie są tak rzadkie grzyby, które rosną dalej drzewa i pniaki. Jednak z reguły nie zwracają na nie uwagi, ponieważ uważają je za niejadalny lub po prostu nie chcą bawić się nieznanymi instancjami. Naprawdę, jadalny całkiem sporo z nich,

Mogę zjeść?

a jeszcze mniej smacznych i pożywnych. Niemniej jednak warto dowiedzieć się o nich więcej. Co proponujemy zrobić po przeczytaniu tego artykułu. Znajdziesz w nim zdjęcia i nazwy grzybów na drzewie, a jednocześnie odpowiedź na pytanie: czy są jadalne czy nie.

Jak pisaliśmy powyżej, wśród grzybów rosnących na drzewach i pniach znajdują się te, które można zjeść. Chociaż należy zauważyć, że jest ich znacznie mniej niż wśród tych, które rosną gleba. Najbardziej znane z grzybów występujących na pniach to grzyby miodowe. Jest to popularna nazwa grupy grzybów jadalnych należących do różnych grup morfologicznych. Grzyb został nazwany tak – Grzyb, ponieważ najczęściej rośnie na żywym lub już martwym drewnie, na pniach.

Czy wiedziałeś? Grzyby miodowe są ważnym produktem dla zdrowia człowieka. Więc zawiera pierwiastki śladowe zaangażowane w hematopoezę. Przy stosowaniu 100 g tych grzybów dziennie człowiek zaspokoi swoje codzienne zapotrzebowanie na tak ważne pierwiastki jak miedź i cynk..

Jak nie dokonać złego wyboru?

Kategoria miodowa obejmuje całkiem sporo różnych grzybów. Również niejadalne okazy, które nazywane są fałszywe wieki. Dlatego bardzo ważne jest poznanie charakterystycznych różnic między grzybami niebezpiecznymi i bezpiecznymi. Poniżej podajemy zdjęcie i opis grzybów rosnących na drzewach i najczęściej występujących.

Wśród grzybów na drewnie spotyka się nie tylko grzyby miodowe, ale także hubki, boczniaki, waga, trojanek. Są jadalne, trujące i lecznicze. Poznajmy ich lepiej.

Jadalny

Nie wszystkie wymienione poniżej grzyby są smaczne i pożywne, jednak nie są one szkodliwe dla zdrowia. Niektóre z nich są dobrze znane i lubiane przez doświadczonych grzybiarzy. Oto lista grzybów jadalnych rosnących na drzewach wraz ze zdjęciami i opisami:

Boczniak Ostrygowaty (Pleurotus cornucopiae). Posiada czapkę w kształcie rogu lub lejka. Jest jasny, lekko szary. Ma średnicę 3-12 cm, pośrodku znajduje się nóżka boczniaka, pokryta płytkami skierowanymi w dół o długości 2-6 cm Miąższ boczniaka jest biały, mięsisty, elastyczny. Grzyb ma lekko zaznaczony, prawie niezauważalny aromat i smak. Zamieszkuje rośliny liściaste od maja do września. Kędzierzawy Gryf (Grifola frondosa). Ma również inne nazwy: grzyb-baran, tańczący grzyb. Okaz można łatwo rozpoznać po stawie pseudo-kapeluszu i lekkiej nodze. Jego miąższ jest biały, włóknisty. Posiada przyjemny smak i aromat. Owocowanie od czerwca do października. Najczęściej u podstawy dęby i klony. Może ważyć do 10 kg. Bez ryzyka dla zdrowia możesz takie jeść grzyby jadalne: borowik, czarne grzyby mleczne, borowik, russula, fale, grzyb satanistyczny, kurki, bryła osiki, białe palce, pieczarki, grzyb grzybowy, Biały grzyb i grzyby miodowe. Grzyb ozimy (Flammulina velutipes). Ma wypukłą brązową czapkę i łodygę. Środek owocnika jest ciemniejszy. Noga pokryta kosmkami. Średnica od 2 do 10 cm Noga brązowa o długości ok. 7 cm Miąższ biały, smaczny i pachnący. Najczęściej spotykany na zniszczonym drewnie liściastym, wysuszonym wierzby i topole. Od jesieni do wiosny rośnie w grupach, można go spotkać nawet pod śniegiem. Letni grzyb miodowy (Kuehneromyces mutabilis). Mieszkaniec lasów liściastych. Owocowanie od kwietnia do listopada. Ma mały kapelusz – jego średnia średnica to 6 cm, jak wszystkie muchomory w młodości jest wypukły, a na starość wyrównuje się i staje się płaski. Kolor jest brązowy lub żółty. Noga tego grzyba jest gładka, wysokość 7 cm, miąższ żółtawy, wyrafinowany, o łagodnym smaku. Agaric miodowy jesienny (Armillaria mellea). Kapelusz ma 17 cm średnicy, jest pomalowany na różne odcienie zieleni i brązu. Nogi jesiennych grzybów mają 10 cm długości, jasnobrązowe, pokryte łuskami. Miąższ jest gęsty, biały. Grzyb jest smaczny i ma przyjemny aromat. Najczęściej można je zobaczyć na pniach takich drzew: osika, olcha, Brzozowy, wiąz. Ważny! Wiele agarics miodowych ma niebezpieczne odpowiedniki. Główną różnicą, dzięki której można odróżnić muchomory miodowe od fałszywych, jest obecność pierścienia na nodze pod kapeluszem na grzybach jadalnych.. Przylaszczka zwyczajna (Fistulina hepatica). Okaz nosi nazwę, ponieważ w przekroju przypomina kawałek wątroby. Ma półkolistą brązową, lekko czerwoną lub brązową czapkę o obwodzie 10-30 cm. Rośnie na krótkiej bocznej łodydze. Miąższ z czerwonawym odcieniem, mięsisty. Ciało owocu jest kwaśne w smaku i owocowe w zapachu. Woli rosnąć na żywych drzewach. Zwykle zamieszkuje dąb, kasztany. Rzadko występuje na roślinach liściastych. Grzyb można spotkać od późnego lata do jesieni. Liść tygrysa (Lentinus tigrinus). Czapka tego okazu dorasta do 4-8 cm, jest pomalowana na jasne odcienie – może być biała, żółtawa, orzechowa. Pokryte łuskami w kolorze ciemnobrązowym lub czarnym. Noga jest zakrzywiona, o długości 3-8 cm. Miąższ jest twardy, nie ma specjalnego zapachu i smaku. Wysoka zawartość białka. Okres zbioru trwa od połowy lata do jesieni. Rośnie na drzewach liściastych. Cell Polyporus (Polyporus alveolaris). Jego kapelusz jest owalny lub półokrągły. Ma żółty kolor z czerwonawym odcieniem. Pokryte małymi łuskami. Osiąga średnicę 2-8 cm Noga jest biała, krótka (około 10 mm), umieszczona z boku. Niektóre okazy w ogóle rosną bez łodygi. Miąższ twardy, biały. Jej zapach i smak są niewyrażalne. Owocowanie na uprawach liściastych od kwietnia do sierpnia. Grzyb Tinder (Polyporus squamosus) to jeden z najpopularniejszych grzybów rosnących na drzewach – widać to na zdjęciu oraz w opisie. Ten okaz rośnie z żółtą skórzastą czapeczką z brązowymi łuskami. Jej wymiary to około 30 cm Noga również pokryta łuskami, brązowa. Osiąga długość 10 cm Miąższ charakteryzuje się jędrnością i soczystością, z bogatym przyjemnym grzybowym aromatem. Grzyb Tinder jest jadalny tylko w młodym wieku, zbyt dojrzały będzie miał już twardy miąższ. Okres owocowania przypada na wiosnę i lato. Rośnie zwykle w parkach i lasach liściastych. Lubi osiedlać się na wiązach. Siarkowo-żółty polipor (Laetiporus sulphureus). Popularnie nazywany grzybem z kurczaka. Rośnie z żółtawą czapką w postaci kropli o średnicy 10-40 cm. Jego noga jest słabo wyrażona, podobnie jak czapka ma żółtawy kolor. Miąższ jest jędrny i soczysty. Rośnie na różnych liściastych i uprawy iglaste, może zainfekować drzewa owocowe. Owocuje od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

Ważny! Ponieważ grzyby są ciężkim pokarmem dla przewodu pokarmowego człowieka, nie należy ich spożywać w nocy. Nie muszą też karmić dzieci poniżej piątego roku życia. Przed użyciem wszelkie grzyby należy gotować przez co najmniej 20 minut.

Trujący

Wśród grzybów pasożytujących na drzewach są oczywiście bardziej niejadalne, a nawet takie, które mogą poważnie zaszkodzić ludzkiemu organizmowi. Oto lista najczęściej występujących niejadalnych grzybów rosnących na drzewach, wraz ze zdjęciami i opisami:

Ganoderma południowy (Ganoderma australe). Kapelusz tego okazu jest płaski i bardzo duży – do 40 cm średnicy i do 13 cm grubości. Ma brązowawe, szare, brązowe odcienie. Prawie nie ma nóg. Miąższ owocnika jest miękki, brązowy lub czerwonawy. Lubi zasiedlać topole, dęby i lipa. Taki grzyby, tak jak Muchomor sromotnikowy, świnia i fałszywe obcasy nie zaleca się jedzenia, ponieważ są trujące. Ischnoderma resinosum. Ciało owocowe tego grzyba ma do 20 cm średnicy. Ma kolor brązowy, brązowy, czerwonawy. Kiedy iznoderma aktywnie rośnie, na czapce uwalniane są krople czerwonego płynu. Miąższ grzyba jest soczysty, biały. Ischnoderma występuje od sierpnia do października w lasach liściastych (najczęściej na buku, brzozie, lipie). Woła biała zgnilizna w jodła. Dąb Piptoporus (Piptoporus quercinus). Charakteryzuje się dużym, owalnym lub wachlarzowatym owocnikiem o średnicy 10-15 cm z aksamitną powierzchnią. Kolor może być biały, brązowy, żółtawy. Rośnie na żywych roślinach, najczęściej na dębach. Ściągające (Postia stiptica). Ten okaz jest bardzo pospolity, można go rozpoznać po korpusie białego owocu o różnych kształtach. Młode grzyby pokryte są kroplami płynu. Mają soczysty i mięsisty miąższ o gorzkim smaku. Rośnie głównie na drzewach iglastych. Puszyste Tramety (Trametes pubescens). Czapki mają 10 cm obwodu. Ich powierzchnia jest szara z różnymi odcieniami. Miąższ jest biały, skórzasty. Najczęściej spotykany na pniach i martwym drewnie. Lubi osiedlać się na brzozach i drzewach iglastych.

Ważny! Uważaj – trujące grzyby mogą być równie atrakcyjne w wyglądzie i bardzo aromatyczne, co jadalne.

Terapeutyczny

Niektóre grzyby, rosnące razem z drzewem, tworzą owocniki o właściwościach leczniczych. Z nich tradycyjni uzdrowiciele wytwarzają leki. Są to między innymi grzyby rosnące na drzewach, których zdjęcia i nazwy znajdziecie poniżej.

Gąbka modrzewiowa (Fomitopsis officinalis). Jego inna nazwa to agaricus. Owocniki grzyba przypominają kopyta i mogą być również podłużne i cylindryczne. Osiągają wagę do 10 kg. Biały, szarawobiały, bladożółty. Rosną na drzewach iglastych, najczęściej na modrzewiu. Środki oparte na grzybie osłabiają, zatrzymują krew, działają uspokajająco, mają łagodny efekt hipnotyczny. Stosowany również w celu zmniejszenia potliwości. Lakierowany polipor (Ganoderma lucidum). Lepiej znany jako grzyb reishi lub grzyb lingzhi. Ma czapkę jajowatą lub nerkowatą z gładką błyszczącą skórką w różnych kolorach: czerwonym, brązowym, fioletowym, czarnym. Miąższ jest kożuszek leukocytarny, bez smaku i zapachu. Rośnie głównie na martwym drewnie liściastym, najczęściej na pniach. Środki oparte na grzybie mają działanie przeciwnowotworowe, immunomodulujące. Służy do poprawy krążenia krwi, metabolizmu, normalizacji ciśnienia krwi. Grzyb Tinder (Inonotus obliquus), znany również jako chaga lub grzyb brzozowy. Ciało owocu osiąga średnicę od 5 do 40 cm, ma kształt nieregularnego wzrostu. Jest w kolorze czarnym. Pokryty wieloma małymi pęknięciami. Zwykle zasiedla brzozy, ale może również dotyczyć olchy, klonu, pył wulkaniczny, wiąz. Środki oparte na skoszonym grzybie rozpałowym są stosowane do celów przeciwnowotworowych i zapalenia błony śluzowej żołądka. Posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe, moczopędne.

Czy wiedziałeś? Grzyby zawierają więcej żelaza, fosforu i wapnia niż jakikolwiek inny rodzaj mięsa, a także 5-10 razy więcej witaminy B3 niż w zieleń i warzywa.

Wykorzystanie pni drzew do uprawy grzybów

Można użyć pniaków do uprawy boczniaków. Jest to łatwe do zrobienia, na przykład na domek letni. Aby to zrobić, potrzebujesz zacienionego obszaru lub pokoju i kilku pniaków twardego drewna (brzoza, osika, jabłoń, Gruszka, akacja, topola). Do tych celów nie nadają się drzewa iglaste..

Pniaki nie powinny być stare, najlepiej, jeśli są świeżo ścięte. Suche trzeba moczyć w wodzie przez kilka dni. Ich rozmiary nie odgrywają zasadniczej różnicy. Wygodne segmenty o średnicy od 15 do 40 cm i wysokości od 40 do 50 cm.

Uprawę boczniaków można prowadzić zarówno na terenach otwartych, jak i w pomieszczeniach. Jeśli planujesz umieścić kikuty na zewnątrz, miejsce powinno być w cieniu i dobrze wentylowane. W temperaturach poniżej + 20 ° C wymagane będzie schronienie z agrofibry. Optymalny czas sadzenia to kwiecień-maj i sierpień-wrzesień. Grzybnia kiełkuje w ciągu trzech miesięcy.

Istnieć kilka sposobów układania kłód. W każdym z nich będziesz musiał wykopać rów o głębokości co najmniej 30 cm i szerokości odpowiadającej średnicy drewnianych półfabrykatów. Jeśli pod kłodami znajdują się podpory, nie można wykopać ziemi, ale położyć pniaki na jej powierzchni.

Istnieje również kilka sposobów wprowadzenia grzybni do kikuta – na przykład poprzez wywiercenie otworów, odpiłowanie górnej części, zbudowanie piramidy z klocków z kilkoma warstwami grzybni itp..

Zimą kikuty będą musiały zostać wniesione do pokoju lub przykryte słoma, agrofibra.

Ważny! Ważnym warunkiem uprawy boczniaków w terenie otwartym jest regularne nawilżanie gleby wokół pniaków. System najlepiej nadaje się do tych celów. nawadnianie kroplowe.

Do uprawy boczniaków w pomieszczeniu potrzebujeszNa przykład możesz użyć 4% roztworu wapna. Po dezynfekcji pomieszczenie należy zamknąć na 48 godzin, a następnie dobrze przewietrzyć, aż stanie się bezwonne. Pomieszczenie musi być wentylowane, oświetlone, utrzymywana wymagana temperatura (+ 15 ° C).

Najwygodniej jest położyć kłody po wysianiu z grzybnią w piwnicy lub zrzucić poziomo, jeden na drugim. Od góry pokryte są płótnem lub folią perforowaną.

Podczas układania kłód w pionie kolumny są z nich wykonane i przykryte słomą, trociny. Z boków kolumny pokryte są folią lub płótnem.

Powietrze w pomieszczeniu musi być stale wilgotne. Częsta wentylacja jest koniecznością.

W maju pnie można przeszczepić podkładowy na wolnym powietrzu.

Wpływ grzybów na korę drzew

Grzyby są szkodliwe dla drzew. Dotyka zarówno kory, jak i jej korzeni. Zazwyczaj owocniki powstają na starych, chorych, uszkodzonych, zakażonych owady kąpielówki. Mogą wpływać zarówno na rośliny leśne, jak i na uprawy sadownicze. Często prowokują rozwój różnych zgnilizn, innych choroby. W rezultacie drzewo może całkowicie umrzeć..

Ale niektóre grzyby drzewne, takie jak grzyb krzesiwo, nazywane są leśniczymi, ponieważ przyczyniają się do rozkładu starego i chorego drewna, wzbogacają glebę w składniki odżywcze.

Zbieracze grzybów, prowadząc „ciche polowanie”, najczęściej z koncentracją spoglądają pod nogi, szukając zioła pożądana zdobycz. Jednak niektóre grzyby wolą rosnąć na pniach i korzeniach drzew. A wśród tych grzybów można znaleźć całkiem smaczne i aromatyczne okazy nadające się do gotowania różnych potraw. Jeśli nie masz w pobliżu lasu pełnego grzybów, możesz wyhodować je dla siebie własnymi rękami, używając niedawno ściętych pni.

Jadalne grzyby nadrzewne Paweł Zarzyński

JADALNE GRZYBY NADRZEWNE Paweł Zarzyński

Dwumiesięcznik “Poznajmy Las” nr 5 z 2001r.

Amator grzybobrania kojarzy się nam zazwyczaj z człowiekiem przechadzającym się po lesie ze wzrokiem wbitym w ziemię. Czasem jednak warto spojrzeć nieco wyżej gdyż również na drzewach można znaleźć wiele gatunków grzybów przydatnych do spożycia.

Szacuje się, że spośród 4000 gatunków grzybów wielkoowocnikowych (czyli takich, których owocniki osiągają wielkość powyżej 5 mm) jakie występują w Polsce około 1100 do 1500 nadaje się do konsumpcji. Dla przeciętnego grzybiarza zbierającego kurki, podgrzybki i borowiki jest to liczba zaskakująca i niewyobrażalna. Pośród tej ogromnej liczby gatunków znajduje się wiele grzybów nadrzewnych pędzących pasożytniczy lub saprofityczny tryb życia. Odżywiają się one czerpiąc soki z organizmu żywicielskiego drzewa lub rozkładając martwą substancję organiczną. Mimo ich walorów kulinarnych są zbierane rzadko lub tylko lokalnie. Przyczynia się do tego brak tradycji oraz ograniczona znajomość tych grzybów. Warto więc przybliżyć kilka najciekawszych gatunków, zarówno tych pospolitych, jak i występujących nieco rzadziej.

Na pniach drzew liściastych stosunkowo często występuje żółciak siarkowy. Jest on groźnym pasożytem powodującym szybko postępującą, brunatną zgniliznę drewna. Najczęściej można go spotkać na dębach, topolach, robiniach i wierzbach. Występuje również w sadach na jabłoniach, orzechach i śliwach. Tylko wyjątkowo i bardzo rzadko poraża drzewa iglaste, głównie jodły, świerki i modrzewie. Szczególnie często występuje w parkach, alejach i na drzewach pomnikowych. Można uznać go za jeden z gatunków grzybów przyśpieszających zamieranie starych, zabytkowych drzew, a w pierwszej kolejności dębów. Tworzy jednoroczne owocniki, często w dachówkowatych skupieniach. Pojawiają się one na wiosnę, zwykle po intensywnych kilkudniowych opadach, najliczniej w maju i w czerwcu, choć lokalnie mogą wyrastać nawet do września. Występują na korze żywych, rzadziej martwych drzew. Są grube, mięsiste i mogą osiągać nawet do 40 cm szerokości. Wierzch owocnika ma intensywną siarkowożółtą, morelową lub pomarańczową barwę, niekiedy z lekkim różowym odcieniem. Brzeg może być podwinięty lub ostry i jest zazwyczaj jaśniejszy. Z wiekiem owocniki bledną, przebarwiając się na kolor białawy. Powierzchnia bywa nierówna, pofałdowana lub pomarszczona, lekko aksamitna w dotyku. Czasem występuje zjawisko gutacji i skórka pokrywa się kroplami bezbarwnej, lepkiej cieczy. W skrajnych przypadkach owocnik jest błyszczący i wygląda jak polakierowany. Hymenofor jest rurkowy, przy czym siarkowożółte rurki są bardzo krótkie (1-4 mm). Po przełamaniu owocnika ukazuje się biały miąższ o miękkiej, kruchej konsystencji. świeżo zebrane okazy odznaczają się intensywnym, kwaskowatym smakiem i zapachem.

Żółciak lokalnie może być przyczyną znacznych strat, choć ze względu na preferencje troficzne groźniejszy jest dla parków i zadrzewień niż dla lasów. Według niektórych autorów preferuje obszary cieplejsze. Porażone drewno rozpada się na pryzmatyczne klocki, które łatwo dają się rozetrzeć na pył. W spękaniach ukazuje się grzybnia w postaci skórkowatych płatów. W konsekwencji może to doprowadzić do powstawania rozległych ubytków w drewnie. Szczególnie cierpią w ten sposób dęby. Olbrzymie dziuple mogą w rezultacie doprowadzić do złamania się pnia pod ciężarem korony. Właśnie z tego powodu grzyb ten w sposób naturalny ogranicza wiek drzew. Atakuje nawet największe i najsłynniejsze polskie dęby, jak np. Bartka w Zagnańsku, Dąb Bażyńskiego, w Kadynach czy dęby rogalińskie. Gdyby nie zabiegi konserwatorskie przypuszczalnie już dawno uległyby one zniszczeniu.

Jadalne są tylko młode owocniki żółciaka. Starsze bywają twarde, łykowate i ciężkostrawne. Nie wszystkim odpowiada specyficzny smak tego grzyba, choć niektórzy uznają go za przysmak. Owocniki po umyciu panieruje się i smaży. Spożywając żółciaka należy zachować ostrożność, gdyż u osób wrażliwych może powodować alergie.

Znacznie rzadziej występującym gatunkiem jest ozorek dębowy. Można go spotkać na pniach żywych, rzadziej martwych dębów, najczęściej u podstawy pni. Wyjątkowo poraża również inne drzewa liściaste, np. kasztany jadalne. Jest sprawcą zgnilizny mozaikowatej, podobnej do brunatnej, jednak w odróżnieniu od żółciaka jest ona mało intensywna. Najczęściej ogranicza się do smugowatych przebarwień w drewnie twardzielowym. Owocniki pojawiają się późnym latem i jesienią, najczęściej od sierpnia do października. Mają one specyficzny, niepowtarzalny wygląd. Przypominają płat surowej wątroby lub język zwierzęcia (stąd nazwa). Występują pojedynczo lub w skupieniach po kilka sztuk. Są przyrośnięte do drzewa bokiem lub bocznym, krótkim trzonem. Mają kształt półkolisty, nerkowaty lub łopatowaty. Mogą osiągać znaczne rozmiary, do 25 cm średnicy i do 6 cm grubości. Barwa, początkowo bladoróżowa z wiekiem zmienia się na czerwoną lub czerwonobrunatną. Na powierzchni owocnika brak typowej skórki. Jest ona śluzowata, promieniście żyłkowana lub pręgowana. Powierzchnia młodych okazów jest brodawkowata i pokryta kroplami krwistego, czerwonego płynu. Starsze okazy są gładkie i suche. Hymenofor jest rurkowy, intensywnej krwistoczerwonej barwy. Stosunkowo długie (10-15 mm) rurki nie są ze sobą pozrastane. Mają przy tym ciekawą budowę anatomiczną. Zaczątki rurek powstają początkowo na całej powierzchni owocnika, także na jego górnej stronie (stąd brodawki u młodych okazów). Wkrótce jednak na powierzchni zanikają zaś na spodzie owocnika przekształcają się w rurki. W przekroju każda z nich ma kształt kielicha wyścielonego warstwą zarodnionośną. Przy zgnieceniu rurek lub miąższu następuje przebarwienie na kolor czerwony lub brunatny i obfite wydzielanie krwistego płynu. Miąższ jest gruby (do 3,5 cm), mięsisty, barwy czerwonej z odcieniem marmurkowym i delikatnym żyłkowaniem.

Ozorek dębowy występuje z reguły tylko w starych rozległych dąbrowach, siłą rzeczy nie jest więc gatunkiem pospolitym. Bardzo rzadko można też spotkać go w parkach, zadrzewieniach przykościelnych, alejach, itp. Preferuje okolice o cieplejszym klimacie. Zasługuje na objęcie go ścisłą ochroną gatunkową.

Kulinarne walory tego gatunku znane były już przed wiekami. W “Dykcyonarzu roślinnym…” księdza Krzysztofa Kluka wydanym w 1809 r. znalazła się o nim następująca wzmianka: “Dębniak. Trzona nie ma. Głowa iest rurkowata, mięsista, nieco się mieniąca, brunatna, pierwey zmarszczona i wpukła, potem łapkowata, czasem bardzo wielka, i iak kryzy pofałdowana. Dziurki biało siwe. Rośnie na dębach. Można go zażywać”. W istocie mięsiste i soczyste owocniki ozorka mają specyficzny smak. Niektórym on odpowiada i traktują go jako przysmak. Najsmaczniejsze są młode okazy.

Pospolitym gatunkiem jest zimówka aksamitnotrzonowa. Zgodnie z nazwą owocniki pojawiają się w chłodnej porze roku, przy mroźnej pogodzie od października do grudnia. Jeżeli zima jest łagodna może owocnikować aż do marca. Wyrasta na drewnie żywych drzew liściastych głównie topól, klonów, wierzb, olsz, buków i lip. Znacznie rzadziej występuje na drzewach iglastych oraz pniakach i drewnie martwym. Kapeluszowe owocniki tworzą się gromadnie w dachówkowatych skupieniach. Kapelusze mają średnicę 3-5(12) cm. Wyróżniają się intensywną, ochrowożółtą barwą. Młode kapelusze są półkuliste, wypukłe, później spłaszczone. Powierzchnia kapelusza jest lśniąca, gładka. Po deszczu staje się lepka i śliska. Hymenofor jest blaszkowy, początkowo białawy z wiekiem przebarwia się na żółto. Blaszki są gęste, wcięte przy trzonie. Trzon jest w środku pusty i zwęża się ku dołowi. W górnej części jest żółty niżej czerwonawy lub czerwonobrązowy o aksamitnej powierzchni. Jego długość może dochodzić do 10 cm. Sąsiadujące trzony mogą się ze sobą zrastać podstawami. Miąższ jest delikatny o specyficznym zapachu przypominającym woń surowej ryby.

Owocniki zimówki można znaleźć nawet w wielkich miastach w parkach i ogrodach. Jadalne są tylko kapelusze. W stanie surowym wykazują one właściwości trujące, przed spożyciem należy je więc dobrze ugotować. Niektórzy przypisują temu gatunkowi działanie rakostatyczne. W wielu krajach jest ceniony jako przyprawa i urozmaicenie zimowego jadłospisu. Uprawia się go na skalę przemysłową używając jako substratu wyrzynków z drewna buka, jesionu, topoli, wierzby, brzozy, dębu lub lipy. Owocniki mogą tworzyć się nawet pod pokrywą śniegu. Poza uprawą przemysłową bywa też w niektórych krajach (m.in. w Japonii hodowany w warunkach domowych, np. w słoiku na różnych pożywkach i traktowany jak warzywo dodawane np. do zup.

Kolejnym grzybem nadrzewnym o znaczeniu gospodarczym jest boczniak ostrygowaty, którego uprawne odmiany są dobrze znane ze sklepowych półek. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę, że gatunek ten występuje u nas również w naturze. Jego owocniki tworzą się późną jesienią i zimą, a jeśli ta ostatnia jest łagodna mogą występować jeszcze na wiosnę. Wyrastają one zarówno na żywych i w pół obumarłych drzewach liściastych jak i na martwym drewnie. Najczęściej poraża buki, brzozy, graby, jesiony, wierzby i topole. Owocniki mają postać kapeluszy na krótkim, bocznym lub ekscentrycznym trzonie. Wyrastają w skupieniach przypominających kolonie ostryg (stąd nazwa). Kapelusze osiągają średnicę do 15 cm. Ich powierzchnia jest gładka, bez połysku. Barwa jest bardzo zmienna, najczęściej szara, szarofioletowa lub szarobrązowa. Hymenofor ma postać rzadkich, mięsistych blaszek zbiegających po trzonie. Są one białawe, białoszare, niekiedy pomarańczowe lub różowawe. Trzony są mało widoczne, często pozrastane ze sobą. Ich podstawy mogą być porośnięte “szczecinkami” będącymi w istocie odstającymi strzępkami grzybni. Miąższ jest biały, włóknisty, u starszych okazów nieco łykowaty zwłaszcza w obrębie trzonu. Zapach surowego owocnika dla niektórych osób może być lekko nieprzyjemny.

Jest to smaczny grzyb jadalny hodowany i ceniony na całym świecie. Ze względów komercyjnych wyselekcjonowano odmiany pozbawione fioletowych akcentów w kolorystyce. Z tego powodu spotykane w handlu okazy znacznie różnią się od dziko występujących. Należy o tym pamiętać podczas grzybobrania. Zbiera się tylko kapelusze młodych owocników. Trzony oraz okazy stare są twarde i ciężkostrawne. Owocniki zawierają stosunkowo duże (jak na grzyby) ilości łatwo przyswajalnego białka, są także bogate w witaminy, głównie z grupy B. Uprawia się je na różnych podłożach: odpadach drzewnych, słomie, mielonych kolbach kukurydzy itp.

Do mniej znanych gatunków jadalnych należy żagiew łuskowata. Jest to groźny pasożyt drzew liściastych, rzadziej iglastych. Występuje najczęściej na bukach, wierzbach, klonach, lipach, kasztanowcach, jesionach i topolach. Jednoroczne owocniki tego grzyba pojawiają się na drzewach od wiosny do jesieni, najpospoliciej od maja do października. Gatunek ten powoduje intensywną, białą zgniliznę drewna. Owocniki zwracają uwagę przede wszystkim swoimi rozmiarami. Mogą osiągać szerokość nawet do 60 cm i do 5 cm grubości. Młode okazy są koliste z podwiniętym brzegiem. W miarę wzrastania stają się nerkowate. Rosną bardzo szybko, zwłaszcza po deszczu. Mogą w sprzyjających warunkach osiągać masę wielu kilogramów. Na powierzchni kapelusza występują duże, trójkątne, przylegające łuski o ciemnobrązowej barwie. Przestrzeń pomiędzy łuskami jest biała do kremowej lub ochrowej, lepka w dotyku. Hymenofor jest bardzo charakterystyczny, rurkowy. Układ białawych rurek przypomina plaster miodu. Trzon często jest w zaniku lub mało widoczny. Miąższ u młodych okazów jest soczysty, biały i twardy. Odznacza się specyficznym, mącznym zapachem.

Owocniki wyrastają zarówno u podstawy pnia jak i między konarami. Grzyb ten może być przyczyną znacznych strat gospodarczych. Porażone nim drewno na skutek rozkładu wykazuje szybki spadek masy i zamienia się w biały, wojłokowaty twór który łatwo można rozerwać na drobne kawałeczki. Uszkodzone w ten sposób drzewa często są łamane przez wichury.

Do konsumpcji nadają się tylko młode owocniki żagwi, starsze twardnieją i stają się niejadalne. Niektórzy smakosze wysoko cenią specyficzny smak i aromat tego grzyba.

Na zakończenie warto wspomnieć o soplówkach, pięknych, niestety rzadko u nas występujących grzybach nadrzewnych. Na terenie Polski stwierdzono trzy gatunki: soplówkę gałęzistą, jodłową i jeżowatą. Powodują one białą zgniliznę różnych gatunków drzew. Wszystkie odznaczają się pięknym, charakterystycznym wyglądem. Ich owocniki kształtem przypominają lodowe sople zwieszające się z gałęzi drzew. Złudzenie to potęguje ich biała barwa. Hymenofor tworzą długie kolce zwieszające się ku dołowi. Młode owocniki wszystkich trzech gatunków są jadalne, jednak ze względu na rzadkość występowania zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową. Ich zbiór jest więc zabroniony.

Przedstawione tutaj gatunki to tylko część spośród wielkiej liczby jadalnych grzybów nadrzewnych. Mogą one stać się ciekawym urozmaiceniem naszego zbioru zwłaszcza, że owocnikują często wtedy, gdy nie ma owocników tradycyjnie zbieranych grzybów. Potrawy z nich z pewnością przyczynią się do uatrakcyjnienia naszego stołu. Pamiętajmy więc, że podczas grzybobrania warto czasem spojrzeć do góry.

Żródło http://darynatury.w.interia.pl/prasa/janadrz.htm

Grzyby nadrzewne – Wikipedia, wolna encyklopedia

Grzyby nadrzewne – grzyby rozwijające się na korzeniach, pniach i gałęziach drzew i krzewów, a także na drewnie; ksylobionty. Często utożsamiane są z hubami[1], ale grzyby nadrzewne to pojęcie szersze, obejmujące nie tylko huby, lecz także liczną grupę gatunków grzybów mikroskopijnych, które trudno nazwać hubami, czy niektóre grzyby kapeluszowe, np. opieńki, grzyby klawarioidalne, np. świecznik rozgałęziony (Artomyces pyxidatus), i inne. W klasyfikacji biologicznej należą do wielu jednostek taksonomicznych w obrębie podstawczaków (Basidiomycota) i workowców (Ascomycota)[2].

Grzyby nadrzewne stanowią liczną grupę grzybów. Znajdują się wśród nich zarówno pasożyty, jak i gatunki rozwijające się na martwym drewnie, czyli saprotrofy, gatunki rozwijające się tylko na korze, gatunki rozwijające się na drewnie lub zarówno na drewnie, jak i na korze[1]. Ocenia się, że liczba gatunków wielkoowocnikowych grzybów nadrzewnych w Polsce wynosi około 300[3], a liczba nadrzewnych grzybów mikroskopijnych jest trudna do ustalenia[4]. Podczas przeprowadzonych w latach 2005 i 2006 naukowych badań w Gorcach znaleziono 127 gatunków grzybów nadrzewnych[2].

Większość gatunków grzybów nadrzewnych to grzyby o owocnikach jednorocznych, ale są i grzyby wieloletnie (zwłaszcza wśród hub). Są wśród nich grzyby niewybredne pod względem gatunku drzewa, na którym mogą się rozwijać, np. pniarek obrzeżony (Fomitopsis pinicola) czy wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor), ale są też grzyby występujące tylko na jednym gatunku drzewa, jak np. białoporek brzozowy (Piptoporus betulinus), który rozwija się wyłącznie na brzozach[5].

Drewno składa się z celulozy, hemicelulozy i ligniny. Są to składniki bardzo trudne do chemicznego rozkładu. Grzyby nadrzewne są głównymi, a często jedynymi organizmami, które potrafią tego dokonać. Robią to za pomocą wytwarzanych przez siebie enzymów. Proces ten zapewnia im energię i składniki niezbędne do życia, równocześnie prowadząc do rozkładu drewna – zgnilizny. Różne gatunki grzybów nadrzewnych dysponują różnym zestawem enzymów rozkładających drewno. Niektóre gatunki, np. żylica olbrzymia (Phlebiopsis gigantea), wytwarzają wiele enzymów, mniej więcej równomiernie rozkładających wszystkie składniki drewna. Powodują one białą zgniliznę drewna. Inne gatunki, np. niszczyca płotowa (Gloeophyllum sepiarium), nie rozkładają ligniny, wskutek czego powstaje tzw. brunatna zgnilizna drewna[1].

Rozkład drewna przez grzyby nadrzewne powoduje straty ekonomiczne w takich dziedzinach gospodarki, jak: leśnictwo i przemysł drzewny, budownictwo, sadownictwo, transport. W przyrodzie jednak grzyby te jako reducenci odgrywają bardzo ważną rolę. Rozkładając drewno, umożliwiają bowiem powrót jego składników do ekosystemów i niezbędny dla życia na Ziemi obieg materii w przyrodzie[6]. Lasy na świecie wiążą rocznie w drewnie około 400 mld ton dwutlenku węgla. Gdyby nie rozkład tego drewna, cały zapas tego gazu na Ziemi wyczerpałby się po około 20–30 latach[7].

Wykorzystanie w lecznictwie [ edytuj | edytuj kod ]

Grzyby nadrzewne zawierają liczne związki biologicznie czynne, mogące być wykorzystane w leczeniu wielu chorób.

Jadalne grzyby nadrzewne Paweł Zarzyński

JADALNE GRZYBY NADRZEWNE Paweł Zarzyński

Dwumiesięcznik “Poznajmy Las” nr 5 z 2001r.

Amator grzybobrania kojarzy się nam zazwyczaj z człowiekiem przechadzającym się po lesie ze wzrokiem wbitym w ziemię. Czasem jednak warto spojrzeć nieco wyżej gdyż również na drzewach można znaleźć wiele gatunków grzybów przydatnych do spożycia.

Szacuje się, że spośród 4000 gatunków grzybów wielkoowocnikowych (czyli takich, których owocniki osiągają wielkość powyżej 5 mm) jakie występują w Polsce około 1100 do 1500 nadaje się do konsumpcji. Dla przeciętnego grzybiarza zbierającego kurki, podgrzybki i borowiki jest to liczba zaskakująca i niewyobrażalna. Pośród tej ogromnej liczby gatunków znajduje się wiele grzybów nadrzewnych pędzących pasożytniczy lub saprofityczny tryb życia. Odżywiają się one czerpiąc soki z organizmu żywicielskiego drzewa lub rozkładając martwą substancję organiczną. Mimo ich walorów kulinarnych są zbierane rzadko lub tylko lokalnie. Przyczynia się do tego brak tradycji oraz ograniczona znajomość tych grzybów. Warto więc przybliżyć kilka najciekawszych gatunków, zarówno tych pospolitych, jak i występujących nieco rzadziej.

Na pniach drzew liściastych stosunkowo często występuje żółciak siarkowy. Jest on groźnym pasożytem powodującym szybko postępującą, brunatną zgniliznę drewna. Najczęściej można go spotkać na dębach, topolach, robiniach i wierzbach. Występuje również w sadach na jabłoniach, orzechach i śliwach. Tylko wyjątkowo i bardzo rzadko poraża drzewa iglaste, głównie jodły, świerki i modrzewie. Szczególnie często występuje w parkach, alejach i na drzewach pomnikowych. Można uznać go za jeden z gatunków grzybów przyśpieszających zamieranie starych, zabytkowych drzew, a w pierwszej kolejności dębów. Tworzy jednoroczne owocniki, często w dachówkowatych skupieniach. Pojawiają się one na wiosnę, zwykle po intensywnych kilkudniowych opadach, najliczniej w maju i w czerwcu, choć lokalnie mogą wyrastać nawet do września. Występują na korze żywych, rzadziej martwych drzew. Są grube, mięsiste i mogą osiągać nawet do 40 cm szerokości. Wierzch owocnika ma intensywną siarkowożółtą, morelową lub pomarańczową barwę, niekiedy z lekkim różowym odcieniem. Brzeg może być podwinięty lub ostry i jest zazwyczaj jaśniejszy. Z wiekiem owocniki bledną, przebarwiając się na kolor białawy. Powierzchnia bywa nierówna, pofałdowana lub pomarszczona, lekko aksamitna w dotyku. Czasem występuje zjawisko gutacji i skórka pokrywa się kroplami bezbarwnej, lepkiej cieczy. W skrajnych przypadkach owocnik jest błyszczący i wygląda jak polakierowany. Hymenofor jest rurkowy, przy czym siarkowożółte rurki są bardzo krótkie (1-4 mm). Po przełamaniu owocnika ukazuje się biały miąższ o miękkiej, kruchej konsystencji. świeżo zebrane okazy odznaczają się intensywnym, kwaskowatym smakiem i zapachem.

Żółciak lokalnie może być przyczyną znacznych strat, choć ze względu na preferencje troficzne groźniejszy jest dla parków i zadrzewień niż dla lasów. Według niektórych autorów preferuje obszary cieplejsze. Porażone drewno rozpada się na pryzmatyczne klocki, które łatwo dają się rozetrzeć na pył. W spękaniach ukazuje się grzybnia w postaci skórkowatych płatów. W konsekwencji może to doprowadzić do powstawania rozległych ubytków w drewnie. Szczególnie cierpią w ten sposób dęby. Olbrzymie dziuple mogą w rezultacie doprowadzić do złamania się pnia pod ciężarem korony. Właśnie z tego powodu grzyb ten w sposób naturalny ogranicza wiek drzew. Atakuje nawet największe i najsłynniejsze polskie dęby, jak np. Bartka w Zagnańsku, Dąb Bażyńskiego, w Kadynach czy dęby rogalińskie. Gdyby nie zabiegi konserwatorskie przypuszczalnie już dawno uległyby one zniszczeniu.

Jadalne są tylko młode owocniki żółciaka. Starsze bywają twarde, łykowate i ciężkostrawne. Nie wszystkim odpowiada specyficzny smak tego grzyba, choć niektórzy uznają go za przysmak. Owocniki po umyciu panieruje się i smaży. Spożywając żółciaka należy zachować ostrożność, gdyż u osób wrażliwych może powodować alergie.

Znacznie rzadziej występującym gatunkiem jest ozorek dębowy. Można go spotkać na pniach żywych, rzadziej martwych dębów, najczęściej u podstawy pni. Wyjątkowo poraża również inne drzewa liściaste, np. kasztany jadalne. Jest sprawcą zgnilizny mozaikowatej, podobnej do brunatnej, jednak w odróżnieniu od żółciaka jest ona mało intensywna. Najczęściej ogranicza się do smugowatych przebarwień w drewnie twardzielowym. Owocniki pojawiają się późnym latem i jesienią, najczęściej od sierpnia do października. Mają one specyficzny, niepowtarzalny wygląd. Przypominają płat surowej wątroby lub język zwierzęcia (stąd nazwa). Występują pojedynczo lub w skupieniach po kilka sztuk. Są przyrośnięte do drzewa bokiem lub bocznym, krótkim trzonem. Mają kształt półkolisty, nerkowaty lub łopatowaty. Mogą osiągać znaczne rozmiary, do 25 cm średnicy i do 6 cm grubości. Barwa, początkowo bladoróżowa z wiekiem zmienia się na czerwoną lub czerwonobrunatną. Na powierzchni owocnika brak typowej skórki. Jest ona śluzowata, promieniście żyłkowana lub pręgowana. Powierzchnia młodych okazów jest brodawkowata i pokryta kroplami krwistego, czerwonego płynu. Starsze okazy są gładkie i suche. Hymenofor jest rurkowy, intensywnej krwistoczerwonej barwy. Stosunkowo długie (10-15 mm) rurki nie są ze sobą pozrastane. Mają przy tym ciekawą budowę anatomiczną. Zaczątki rurek powstają początkowo na całej powierzchni owocnika, także na jego górnej stronie (stąd brodawki u młodych okazów). Wkrótce jednak na powierzchni zanikają zaś na spodzie owocnika przekształcają się w rurki. W przekroju każda z nich ma kształt kielicha wyścielonego warstwą zarodnionośną. Przy zgnieceniu rurek lub miąższu następuje przebarwienie na kolor czerwony lub brunatny i obfite wydzielanie krwistego płynu. Miąższ jest gruby (do 3,5 cm), mięsisty, barwy czerwonej z odcieniem marmurkowym i delikatnym żyłkowaniem.

Ozorek dębowy występuje z reguły tylko w starych rozległych dąbrowach, siłą rzeczy nie jest więc gatunkiem pospolitym. Bardzo rzadko można też spotkać go w parkach, zadrzewieniach przykościelnych, alejach, itp. Preferuje okolice o cieplejszym klimacie. Zasługuje na objęcie go ścisłą ochroną gatunkową.

Kulinarne walory tego gatunku znane były już przed wiekami. W “Dykcyonarzu roślinnym…” księdza Krzysztofa Kluka wydanym w 1809 r. znalazła się o nim następująca wzmianka: “Dębniak. Trzona nie ma. Głowa iest rurkowata, mięsista, nieco się mieniąca, brunatna, pierwey zmarszczona i wpukła, potem łapkowata, czasem bardzo wielka, i iak kryzy pofałdowana. Dziurki biało siwe. Rośnie na dębach. Można go zażywać”. W istocie mięsiste i soczyste owocniki ozorka mają specyficzny smak. Niektórym on odpowiada i traktują go jako przysmak. Najsmaczniejsze są młode okazy.

Pospolitym gatunkiem jest zimówka aksamitnotrzonowa. Zgodnie z nazwą owocniki pojawiają się w chłodnej porze roku, przy mroźnej pogodzie od października do grudnia. Jeżeli zima jest łagodna może owocnikować aż do marca. Wyrasta na drewnie żywych drzew liściastych głównie topól, klonów, wierzb, olsz, buków i lip. Znacznie rzadziej występuje na drzewach iglastych oraz pniakach i drewnie martwym. Kapeluszowe owocniki tworzą się gromadnie w dachówkowatych skupieniach. Kapelusze mają średnicę 3-5(12) cm. Wyróżniają się intensywną, ochrowożółtą barwą. Młode kapelusze są półkuliste, wypukłe, później spłaszczone. Powierzchnia kapelusza jest lśniąca, gładka. Po deszczu staje się lepka i śliska. Hymenofor jest blaszkowy, początkowo białawy z wiekiem przebarwia się na żółto. Blaszki są gęste, wcięte przy trzonie. Trzon jest w środku pusty i zwęża się ku dołowi. W górnej części jest żółty niżej czerwonawy lub czerwonobrązowy o aksamitnej powierzchni. Jego długość może dochodzić do 10 cm. Sąsiadujące trzony mogą się ze sobą zrastać podstawami. Miąższ jest delikatny o specyficznym zapachu przypominającym woń surowej ryby.

Owocniki zimówki można znaleźć nawet w wielkich miastach w parkach i ogrodach. Jadalne są tylko kapelusze. W stanie surowym wykazują one właściwości trujące, przed spożyciem należy je więc dobrze ugotować. Niektórzy przypisują temu gatunkowi działanie rakostatyczne. W wielu krajach jest ceniony jako przyprawa i urozmaicenie zimowego jadłospisu. Uprawia się go na skalę przemysłową używając jako substratu wyrzynków z drewna buka, jesionu, topoli, wierzby, brzozy, dębu lub lipy. Owocniki mogą tworzyć się nawet pod pokrywą śniegu. Poza uprawą przemysłową bywa też w niektórych krajach (m.in. w Japonii hodowany w warunkach domowych, np. w słoiku na różnych pożywkach i traktowany jak warzywo dodawane np. do zup.

Kolejnym grzybem nadrzewnym o znaczeniu gospodarczym jest boczniak ostrygowaty, którego uprawne odmiany są dobrze znane ze sklepowych półek. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę, że gatunek ten występuje u nas również w naturze. Jego owocniki tworzą się późną jesienią i zimą, a jeśli ta ostatnia jest łagodna mogą występować jeszcze na wiosnę. Wyrastają one zarówno na żywych i w pół obumarłych drzewach liściastych jak i na martwym drewnie. Najczęściej poraża buki, brzozy, graby, jesiony, wierzby i topole. Owocniki mają postać kapeluszy na krótkim, bocznym lub ekscentrycznym trzonie. Wyrastają w skupieniach przypominających kolonie ostryg (stąd nazwa). Kapelusze osiągają średnicę do 15 cm. Ich powierzchnia jest gładka, bez połysku. Barwa jest bardzo zmienna, najczęściej szara, szarofioletowa lub szarobrązowa. Hymenofor ma postać rzadkich, mięsistych blaszek zbiegających po trzonie. Są one białawe, białoszare, niekiedy pomarańczowe lub różowawe. Trzony są mało widoczne, często pozrastane ze sobą. Ich podstawy mogą być porośnięte “szczecinkami” będącymi w istocie odstającymi strzępkami grzybni. Miąższ jest biały, włóknisty, u starszych okazów nieco łykowaty zwłaszcza w obrębie trzonu. Zapach surowego owocnika dla niektórych osób może być lekko nieprzyjemny.

Jest to smaczny grzyb jadalny hodowany i ceniony na całym świecie. Ze względów komercyjnych wyselekcjonowano odmiany pozbawione fioletowych akcentów w kolorystyce. Z tego powodu spotykane w handlu okazy znacznie różnią się od dziko występujących. Należy o tym pamiętać podczas grzybobrania. Zbiera się tylko kapelusze młodych owocników. Trzony oraz okazy stare są twarde i ciężkostrawne. Owocniki zawierają stosunkowo duże (jak na grzyby) ilości łatwo przyswajalnego białka, są także bogate w witaminy, głównie z grupy B. Uprawia się je na różnych podłożach: odpadach drzewnych, słomie, mielonych kolbach kukurydzy itp.

Do mniej znanych gatunków jadalnych należy żagiew łuskowata. Jest to groźny pasożyt drzew liściastych, rzadziej iglastych. Występuje najczęściej na bukach, wierzbach, klonach, lipach, kasztanowcach, jesionach i topolach. Jednoroczne owocniki tego grzyba pojawiają się na drzewach od wiosny do jesieni, najpospoliciej od maja do października. Gatunek ten powoduje intensywną, białą zgniliznę drewna. Owocniki zwracają uwagę przede wszystkim swoimi rozmiarami. Mogą osiągać szerokość nawet do 60 cm i do 5 cm grubości. Młode okazy są koliste z podwiniętym brzegiem. W miarę wzrastania stają się nerkowate. Rosną bardzo szybko, zwłaszcza po deszczu. Mogą w sprzyjających warunkach osiągać masę wielu kilogramów. Na powierzchni kapelusza występują duże, trójkątne, przylegające łuski o ciemnobrązowej barwie. Przestrzeń pomiędzy łuskami jest biała do kremowej lub ochrowej, lepka w dotyku. Hymenofor jest bardzo charakterystyczny, rurkowy. Układ białawych rurek przypomina plaster miodu. Trzon często jest w zaniku lub mało widoczny. Miąższ u młodych okazów jest soczysty, biały i twardy. Odznacza się specyficznym, mącznym zapachem.

Owocniki wyrastają zarówno u podstawy pnia jak i między konarami. Grzyb ten może być przyczyną znacznych strat gospodarczych. Porażone nim drewno na skutek rozkładu wykazuje szybki spadek masy i zamienia się w biały, wojłokowaty twór który łatwo można rozerwać na drobne kawałeczki. Uszkodzone w ten sposób drzewa często są łamane przez wichury.

Do konsumpcji nadają się tylko młode owocniki żagwi, starsze twardnieją i stają się niejadalne. Niektórzy smakosze wysoko cenią specyficzny smak i aromat tego grzyba.

Na zakończenie warto wspomnieć o soplówkach, pięknych, niestety rzadko u nas występujących grzybach nadrzewnych. Na terenie Polski stwierdzono trzy gatunki: soplówkę gałęzistą, jodłową i jeżowatą. Powodują one białą zgniliznę różnych gatunków drzew. Wszystkie odznaczają się pięknym, charakterystycznym wyglądem. Ich owocniki kształtem przypominają lodowe sople zwieszające się z gałęzi drzew. Złudzenie to potęguje ich biała barwa. Hymenofor tworzą długie kolce zwieszające się ku dołowi. Młode owocniki wszystkich trzech gatunków są jadalne, jednak ze względu na rzadkość występowania zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową. Ich zbiór jest więc zabroniony.

Przedstawione tutaj gatunki to tylko część spośród wielkiej liczby jadalnych grzybów nadrzewnych. Mogą one stać się ciekawym urozmaiceniem naszego zbioru zwłaszcza, że owocnikują często wtedy, gdy nie ma owocników tradycyjnie zbieranych grzybów. Potrawy z nich z pewnością przyczynią się do uatrakcyjnienia naszego stołu. Pamiętajmy więc, że podczas grzybobrania warto czasem spojrzeć do góry.

Żródło http://darynatury.w.interia.pl/prasa/janadrz.htm

Zamiast kupować boczniaki, sprawdź, czy nie masz ich w ogrodzie, albo idź po nie do parku

Grzybobranie w ogrodzie

Boczniak ostrygowaty jest saprotrofem, rośnie na martwym drewnie drzew liściastych, takich jak grab, buk, wierzba, topola czy orzech włoski. – Spotkałem także boczniaki rosnące na ściętych śliwach – opowiada Justyn Kołek, grzybiarz i grzyboznawca z Czernichowa. Jeśli boczniak pojawia się na drzewach żywych, to zwykle na okazach bardzo chorych, osłabionych. W lesie można ich szukać np. na pniach ściętych buków. Po te grzyby zwykle nie trzeba się daleko wybierać, bo rosną także w parkach i ogrodach. – Często ludzie nie mają nawet świadomości, że to, co wyrosło im na pniu orzecha, to te same jadalne grzyby, które kupują od czasu do czasów w sklepie – mówi Kołek.

Jedną z zalet tego grzyba, oprócz tego, że rośnie wtedy, gdy zbierać można tylko nieliczne gatunki, jest to, że nie jest atakowany przez larwy owadów, czyli nie bywa robaczywy.

Flaczki z boczniaków

Kielce, restauracja Green Diet Bufet. Flaczki z boczniaków Michał Skoczek

Boczniaki bardzo łatwo rozpoznać, ich charakterystyczne kapelusze przypominają muszle. W zależności od tego, na jakim drzewie rosną, mogą mieć różny kolor – te rosnące na orzechu włoskim będą za młodu fioletowawe, natomiast te, które pojawiły się na wierzbie, będą miały kolor kawy z mlekiem.

Jak można przyrządzić boczniaki? Świetne są panierowane, tak jak kotlety. Można je wcześniej obgotować, wtedy nawet ich dosyć twarde trzony stają się całkiem smaczne. Doskonałe są panierowane boczniaki w zalewie octowej, przygotowane tak jak przyrządza się ryby. Grzyby te nadają się także na grilla.

Dobre są flaczki z boczniaków z warzywami i koncentratem pomidorowym, wegetariańska alternatywa dla prawdziwych flaczków. – Trzeba pamiętać o tym, by przyrządzając te grzyby, kroić je wzdłuż, nie w poprzek – mówi Kołek. Boczniaki są lekkostrawne, są także dobrym źródłem soli mineralnych i witamin, zawierają substancje obniżające poziom cholesterolu we krwi oraz podnoszące odporność, znacznie popularniejsze pieczarki nie mogą się z nimi pod tym względem równać.

Uprawa w domu

Uprawa boczniaków w domu fot. Geo-grafika/ Shutterstock

Boczniaki sprzedawane w naszych sklepach pochodzą ze sztucznych upraw. Hodowane są na tzw. balotach, czyli sprasowanych belach słomy umieszczonych w perforowanych foliowych workach. Na przerośniętej słomą grzybni pierwsze owocniki pojawiają się już po kilku tygodniach.

REKLAMA

Domowa uprawa grzybów to coraz popularniejsze hobby. Kupiliśmy kiedyś w wysyłkowym sklepie ogrodniczym kostkę z grzybnią pieczarek. Rzeczywiście, pieczarki wyrosły, plon zebrany z niewielkiej kostki wystarczył na zupę pieczarkową. Także boczniaki nadają się do takiej amatorskiej hodowli w domu, można je uprawiać na balkonie, w piwnicy czy w garażu. Można je hodować na słomie, ale także na zaszczepionym grzybnią pniu drzewa, z tym że wtedy na plon trzeba będzie dłużej poczekać. Grzyby te są proste w uprawie, wymagają mniej uwagi niż większość roślin pokojowych, więc sukces jest gwarantowany. Warto więc spróbować.

A kiedy już spróbujecie poszukać boczniaków albo je wyhodować, albo przyrządzić, napiszcie do nas: [email protected]

Huby, czyli charakterystyczne grzyby na drzewach. Jak je rozpoznać i czy są jadalne?

Huby – co to za grzyby?

Huby nie cieszą się raczej dobrą opinią. Dla większości z nas to po prostu pasożyty, które doprowadzają do obumierania drzew. Okazuje się jednak, że jednym z najlepszych sposobów, by zmienić do nich nastawienie jest ich… spróbowanie. Wbrew pozorom grzyby te nie są trujące i w kuchniach niektórych krajów cieszą się dużą popularnością.

REKLAMA

Huba to nazwa na powszechnie występujące owocniki grzybów, które rozwijają się na drzewach i na drewnie. Mimo że osoby niewtajemniczone mogą ich od siebie nie odróżniać, istnieje wiele gatunków hub. W samej Polsce rozpoznaje się ich blisko 300! Znane są w całej Europie, Ameryce Północnej i Azji.

Pasożyty i saprotrofy – na czym polega różnica?

Część hub jest pasożytami. Zazwyczaj pojawiają się one na starych i osłabionych drzewach. Pozostałe to z kolei saprotrofy, czyli organizmy czerpiące energię z martwych szczątków organicznych. Te pierwsze rozwijają się na jeszcze żywych drzewach (zazwyczaj bardzo osłabionych). Z kolei huby, które są saprotrofami znajdziemy na drewnie i obumarłych już roślinach.

Istnieją także huby, które są jednocześnie pasożytami i saprotrofami. To dlatego, że najpierw infekują zdrowe rośliny, a potem po ich umarciu funkcjonują jeszcze przez długi czas jako saprotrofy.

Muchomor – jak rozpoznać i który z tych grzybów jest najbardziej niebezpieczny? [opis, budowa, zatrucie] >>

Huba – jak wpływa na drzewo?

Jak pojawienie się tego typu grzybów wpływa na żywe drzewa? Co prowadzi do obumierania roślin? Huby posiadają enzymy, które wpływają na chemiczny rozkład najważniejszych składników drzewa, czyli:

ligniny

hemicelulozy

celulozy

Przez to drzewo zaczyna z czasem ulegać rozkładowi. Z kolei huba dzięki działalności swoich enzymów zyskuje energię i składniki potrzebne do rozwoju.

Huba – czy to grzyb jadalny?

Huby są zjawiskiem bardzo powszechnym. Dlatego wielu z nas pewnie zastanawiało się, czy tego typu grzyby nadają się do jedzenia.

Ta informacja może być dla wielu osób zaskakująca. Huby są jadalne i nie zagrażają naszemu zdrowiu. Mimo to w Polsce grzyby te nie cieszą się w kuchni dużą popularnością. A podobno ich smak jest bardzo ciekawy.

Można je marynować, przyrządzać w panierce i dodawać do zup. To przysmak popularny m.in. we Francji, Anglii i Rosji. Trudno w to uwierzyć, gdyż zazwyczaj kojarzymy te grzyby z pasożytami, które niszczą drzewa. Mimo to huby nie są trujące i jeśli jesteśmy ciekawi ich smaku, bez obaw możemy skusić się na taki kulinarny eksperyment.

Warto wiedzieć, że ich smak różni się jednak od smaku innych grzybów. Musimy także mieć świadomość, że tylko młode huby nadają się do jedzenia. Starsze grzyby tego typu mogą okazać się bardzo rozczarowujące w smaku. Możemy na przykład spotkać się z opinią, że smakują one jak… tektura.

Szkodliwe i powszechne mity na temat grzybów. Sprawdź, czy ty także w nie wierzysz >>

Jak rozpoznać hubę?

Najbardziej znanym gatunkiem huby jest zółciak siarkowy. Jest on także najczęściej wykorzystywany w kuchni. Inne popularne nazwy tego grzyba to m.in.:

huba żółta

huba siarkowa

grzyb siarkowy

żagiew topolowa

żagiew Rostafińskiego

Żółciak siarkowy pojawia się na pniach osłabionych lub obumarłych drzew. Jak wskazuje nazwa grzyba, wyróżnia go przede wszystkim charakterystyczna żółta barwa. Co ciekawe, w Anglii grzyb ten posiada dosyć zaskakującą nazwę “Chicken of the woods”. To dlatego, że po przyrządzeniu przypomina jasne drobiowe mięso.

Popularnością cieszy się także szmaciak gałęzisty (siedzun). Huba ta pojawia się zazwyczaj na nasadzie pnia sosny. Ma bardzo charakterystyczny wygląd, który zdaniem wielu przypomina… baranią głowę. Związane są z tym także niektóre inne nazwy tego grzyba – m.in. barania głowa i baranie rogi.

Mimo że szmaciak gałęzisty jest gatunkiem chronionym, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i wykorzystuje go w celach kulinarnych. Taką hubę najczęściej przyrządza się z mlekiem.

Zobacz także:

Chodzisz na grzyby? Ten wyjątkowy okaz nie rośnie na ziemi

Boczniak wyróżnia się spośród innych grzybów, ponieważ jest bogatym źródłem białka, witamin, minerałów, błonnika i innych przeciwutleniaczy

Graby, buki, wierzby, topole, robinie akacjowe, brzozy i orzechy włoskie — to ulubione siedliska boczniaków. Grzyby, w dużych skupiskach, pojawiają się najczęściej na obumarłych drzewach

Boczniaki wyjątkowo dobrze komponują się podane z ryżem. Smakują także lekko zarumienione na patelni lub grillu

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Grzybiarzom, o istnieniu boczniaka przypomniał wrocławski oddział Lasów Państwowych, który w mediach społecznościowych opublikował zdjęcie wyjątkowego okazu. Wyjątkowy grzyb rósł na wysokości 3 m nad ziemią. Jak podkreślają Lasy Państwowe, na grzybach warto czasem zadrzeć głowę do góry, żeby nie ominąć tego wyjątkowego okazu.

boczniaki to wyjątkowe duże, jadalne grzyby, kształtem przypominające muszle ostryg. Być może stąd właśnie wzięła się ich pełna nazwa: boczniak ostrygowaty.

Co warto podkreślić, boczniaki mogą mieć różną barwę. Najczęściej są popielate, ale występują też w kolorze siwobrązowym, stalowoniebieskim, a nawet fioletowym. W Polsce to okaz pospolity. Zresztą, poza Antarktydą, występuje na każdym kontynencie.

Co ciekawe, boczniak pojawia się dopiero późną jesienią, głównie w połowie października. A jeśli temperatura jest wysoka, to można go spotkać nawet zimą. Boczniak, do rozwoju, potrzebuje dużo światła, stąd można go spotkać częściej nie na ziemi, tylko właśnie wysoko, na drzewach, gdzie ma łatwiejszy dostęp do promieni słonecznych.

Boczniak bogaty w wartości odżywcze

W odróżnieniu od innych grzybów, które w większości mają wyłącznie walory smakowe, boczniak jest bogatym źródłem białka, witamin, minerałów, błonnika i innych przeciwutleniaczy. Boczniaki są niskokalorycznymi grzybami o bardzo małej zawartości tłuszczu i zerowej ilości cholesterolu. W jednej filiżance (86 g) surowych, pokrojonych boczniaków znajduje się tylko 28 kalorii, a ponadto: tłuszcz: 0,3 g, sód: 15,5 mg, węglowodany: 5,2 g, błonnik: 2 g, cukry: 0,95 g, i białko: 2,9 g.

Warto spróbować boczniaki krótko podpieczone na patelni albo grillu. Świetnie też komponują się z ryżem czy warzywami. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dzieci lub osób starszych bywa ciężkostrawny.

(bs)

Źródło: o2.pl, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu

키워드에 대한 정보 grzyb jadalny na pniu drzewa

다음은 Bing에서 grzyb jadalny na pniu drzewa 주제에 대한 검색 결과입니다. 필요한 경우 더 읽을 수 있습니다.

이 기사는 인터넷의 다양한 출처에서 편집되었습니다. 이 기사가 유용했기를 바랍니다. 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오. 매우 감사합니다!

사람들이 주제에 대해 자주 검색하는 키워드 Grzyby z drzew – jeden jadalny – o Lesie #30

 • grzyby
 • huby
 • grzyby drzew
 • piptoporus
 • czyreń
 • białoporek
 • siedzuń
 • siedzuń sosnowy
 • kozia broda
 • szmaciak
 • szmaciak gałęzisty
 • w lesie
 • natura
 • polska przyroda
 • przyroda
 • na grzyby
 • grzybobranie
 • pasożyty drzew
 • grzyby nadrzewne

Grzyby #z #drzew #- #jeden #jadalny #- #o #Lesie ##30


YouTube에서 grzyb jadalny na pniu drzewa 주제의 다른 동영상 보기

주제에 대한 기사를 시청해 주셔서 감사합니다 Grzyby z drzew – jeden jadalny – o Lesie #30 | grzyb jadalny na pniu drzewa, 이 기사가 유용하다고 생각되면 공유하십시오, 매우 감사합니다.

See also  Potrzebuje Szybko Pieniędzy Sprawa Życia I Śmierci | Koti Feat. Pavlos - Sprawa Życia I Śmierci 최근 답변 33개

Leave a Comment